• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
DOĞRU İLETİŞİMİN YAŞAMSAL ÖNEMİ
14/08/2013

 

 

Merhabalar efendim,

 

İNSAN SOSYAL BİR VARLIK; birbirinden çok farklı insanlarla samimi ya da resmi ilişkiler kuruyoruz. Resmi ilişkiler yönetmeliklere uygun olduğunda fazla sorun yaratmaz ya da önemsenmez. Ama hayatı içtenlikle paylaştığımız ilişkiler kendimizi iyi ya da kötü hissetmemizi belirler.

 

Terapilerde kullandığımız testlerde aile, iş, çevre diye ayırarak sorunlar tespit edilir. Örneğin önce evde bizi en çok sevindiren-üzen-kızdıran durumlar sorulur. Sonra aynı sorular iş ve çevre için de sorulur.

 

İnsanların genellikle “BEN BUNU HAK ETMEDİM” duygusuna ya da anlaşılamamış olmasına üzüldüğü, aşağılanmaya ya da yok sayılmaya kızdığı ve sevgi ya da övgü mesajlarına sevindiği anlaşılıyor.

 

Evimizde eşimiz ve çocuklarımızla karşılıklı sevgi-güven-saygı duyarak hayatı doğrudan paylaşmak yani “BİZ OLABİLMEK” gibi sağlıklı bir ilişki varsa gün olur sarsılırız ama asla dağılmayız.

 

Bunu sağlamanın yolu ise doğru iletişimden geçer. Doğru iletişim içinse her şeyden önce dinlemeyi bilmemiz, öfkemizi bastırabilmemiz, özgüvenimizi koruyabilmemiz ve adaletli davranmamız gerekir.

 

İş yerimizde arkadaşlarımızla yüz göz olmadan yaşanan“SINIRLARIMIZI BELİRLEYEBİLDİĞİMİZ” ilişkiler uzun soluklu olur. Acıları ve sevinçleri usulüne uygun paylaşmak ama biraz mesafeli olmak her zaman iyidir.

 

Çevre çok geniş bir kavram; akrabalarımız, dostlarımız, komşularımız, sivil toplum kuruluşlarındaki yoldaşlarımız bizi en fazla etkileyen yakın çevremizdir. Aile ve iş yaşamı dışında kalan zamanı paylaştığımız bu insanlarla farklı ortamlarda farklı sürelerde birlikte olmaya ihtiyacımız vardır.

 

Bu bizim hayatımızı monotonluktan kurtarır ve rahatlamamızı sağlar. Ancak özellikle aile ilişkilerimizi zedelemeden ayarlayabilmek gerekir. Kimileriyle oyun oynar, kimileriyle yemek yer, kimileriyle etkinliklere katılırız. Ama tüm zamanımızı bireysel olarak hep aynı kişilerle paylaşırsak ailemize ayıracağımız zaman azalacağından huzursuzluk başlayabilir.

 

Hayatı paylaşırken oluşan kaçınılmaz sorunları çözebilmek için kendimizle barışık olmamız, duygu ve mantık ilişkisini ayarlayabilmemiz en önemli koşuldur. Eğer takıntı-kıskançlık-güvensizlik-sinirlilik gibi bireysel kusurlarımız varsa bunları düzeltmeye çabalamamız ve uzman desteği almamız kolaylık sağlar. Yoksa sadece karşımızdakini suçlayarak aksayan ilişkileri düzetmek asla mümkün olamaz.

 

Son olarak şunu söylemek istiyorum: “ÖNCE SEVELİM ve BUNU GÖSTERELİM!” Birikimler sonucu oluşan kırgınlığımızı, kızgınlığımızı ancak doğru iletişimle yok edebiliriz. Geçmişte yaşadığımız güzellikleri, birlikte gülebildiğimiz olayları, beraber göğüslediğimiz acıları, ülke ve dünya sorunlarını, hayallerimizi konuşmak ilişkimizi sağlamlaştıracaktır.

 

Can Yücel ustanın dediği gibi “Anladım… Sevgi emekmiş, emek ise vazgeçmeyecek ama özgür bırakacak kadar sevmekmiş.”

 

Hoşça kalın efendim.2022 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
 Devamı