• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
DOĞRU İLETİŞİMİN YAŞAMSAL ÖNEMİ
14/08/2013

 

 

Merhabalar efendim,

 

İNSAN SOSYAL BİR VARLIK; birbirinden çok farklı insanlarla samimi ya da resmi ilişkiler kuruyoruz. Resmi ilişkiler yönetmeliklere uygun olduğunda fazla sorun yaratmaz ya da önemsenmez. Ama hayatı içtenlikle paylaştığımız ilişkiler kendimizi iyi ya da kötü hissetmemizi belirler.

 

Terapilerde kullandığımız testlerde aile, iş, çevre diye ayırarak sorunlar tespit edilir. Örneğin önce evde bizi en çok sevindiren-üzen-kızdıran durumlar sorulur. Sonra aynı sorular iş ve çevre için de sorulur.

 

İnsanların genellikle “BEN BUNU HAK ETMEDİM” duygusuna ya da anlaşılamamış olmasına üzüldüğü, aşağılanmaya ya da yok sayılmaya kızdığı ve sevgi ya da övgü mesajlarına sevindiği anlaşılıyor.

 

Evimizde eşimiz ve çocuklarımızla karşılıklı sevgi-güven-saygı duyarak hayatı doğrudan paylaşmak yani “BİZ OLABİLMEK” gibi sağlıklı bir ilişki varsa gün olur sarsılırız ama asla dağılmayız.

 

Bunu sağlamanın yolu ise doğru iletişimden geçer. Doğru iletişim içinse her şeyden önce dinlemeyi bilmemiz, öfkemizi bastırabilmemiz, özgüvenimizi koruyabilmemiz ve adaletli davranmamız gerekir.

 

İş yerimizde arkadaşlarımızla yüz göz olmadan yaşanan“SINIRLARIMIZI BELİRLEYEBİLDİĞİMİZ” ilişkiler uzun soluklu olur. Acıları ve sevinçleri usulüne uygun paylaşmak ama biraz mesafeli olmak her zaman iyidir.

 

Çevre çok geniş bir kavram; akrabalarımız, dostlarımız, komşularımız, sivil toplum kuruluşlarındaki yoldaşlarımız bizi en fazla etkileyen yakın çevremizdir. Aile ve iş yaşamı dışında kalan zamanı paylaştığımız bu insanlarla farklı ortamlarda farklı sürelerde birlikte olmaya ihtiyacımız vardır.

 

Bu bizim hayatımızı monotonluktan kurtarır ve rahatlamamızı sağlar. Ancak özellikle aile ilişkilerimizi zedelemeden ayarlayabilmek gerekir. Kimileriyle oyun oynar, kimileriyle yemek yer, kimileriyle etkinliklere katılırız. Ama tüm zamanımızı bireysel olarak hep aynı kişilerle paylaşırsak ailemize ayıracağımız zaman azalacağından huzursuzluk başlayabilir.

 

Hayatı paylaşırken oluşan kaçınılmaz sorunları çözebilmek için kendimizle barışık olmamız, duygu ve mantık ilişkisini ayarlayabilmemiz en önemli koşuldur. Eğer takıntı-kıskançlık-güvensizlik-sinirlilik gibi bireysel kusurlarımız varsa bunları düzeltmeye çabalamamız ve uzman desteği almamız kolaylık sağlar. Yoksa sadece karşımızdakini suçlayarak aksayan ilişkileri düzetmek asla mümkün olamaz.

 

Son olarak şunu söylemek istiyorum: “ÖNCE SEVELİM ve BUNU GÖSTERELİM!” Birikimler sonucu oluşan kırgınlığımızı, kızgınlığımızı ancak doğru iletişimle yok edebiliriz. Geçmişte yaşadığımız güzellikleri, birlikte gülebildiğimiz olayları, beraber göğüslediğimiz acıları, ülke ve dünya sorunlarını, hayallerimizi konuşmak ilişkimizi sağlamlaştıracaktır.

 

Can Yücel ustanın dediği gibi “Anladım… Sevgi emekmiş, emek ise vazgeçmeyecek ama özgür bırakacak kadar sevmekmiş.”

 

Hoşça kalın efendim.Paylaş | | Yorum Yaz
1807 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ - 02/03/2019
Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:
İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN HORMONLAR - 17/11/2018
Yaşam gittikçe zorlaşıyor, maddi manevi sıkıntılar artıyor. Toplumsal olarak gittikçe geriliyoruz, zihniyet olarak ne yazık ki ortaçağ karanlığındayız.
İNSAN İLİŞKİLERİNDE DOĞRU VE YANLIŞLAR - 22/09/2018
İnsanız, hepimiz bazen özellikle duygusal konularda zorlanırız ve beynimiz kısa devre yapıverir. Ardından, korkular, panik atak, endişeler, kaygı bozuklukları, öfke patlamaları, takıntılar, depresyonlar…
YARGILAMA, ÖNYARGI ve DOĞRU ÜSLUP SORUNU - 03/04/2018
nsanları anlayıp dinlemeden eleştirme, suçlama ve önyargı oluşturarak dışlama beynimizin tuhaf özelliklerindendir. Kusurlu düşünce şemaları yani önceden edindiğimiz deneyimleri hatalı
DOĞRU ZAMAN- DOĞRU YER- DOĞRU KİŞİ MESELESİ - 13/02/2018
Ne zaman ne yapacağımızı, nerede olmamız gerektiğini, kimlere güvenebileceğimizi bilmek iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar.
MUTLU OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? - 10/01/2018
Danimarka dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer, şu basit mutluluk kurallarıyla(hygge-höge felsefesi) biz de mutlu olmayı deneyebiliriz:
ÖNEMLİ ÖNYARGI ÖRNEKLERİ - 25/02/2017
Önyargılar beynimize yerleşmiş kusurlu düşünce şemalarıdır. Çoğunluğu çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yerleşir. Saçma olduğunu bilsek bile kendimize engel olamadığımız hatalı duygu,
ŞİDDETİN KAYNAĞI VE MÜCADELE YOLLARI - 26/11/2016
Merhabalar dostum
 Devamı