• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
ROMANTİZM VE REALİZM
18/07/2013

 

 

Merhabalar efendim,

Bu yazımızda hem SANAT ve FELSEFE SİSTEMİ, hem de KİŞİLİK ÖZELLİĞİ olan birbirine zıt çok önemli iki kavramı araştıracağız. Aslında bu ikisini dengelemek en sağlıklı durumdur ama koşullara göre hepimiz uç noktalara kayabiliyoruz.

Sanat ve Felsefede Romantizm klasik anlayışlara karşı duygularımızı özgürce, kuralsız, dilediğimiz ve hissettiğimiz gibi ifade edebilmeyi öne çıkarır. Realizm kısaca gerçeklere bağlı kalmak demektir.

Psikolojide ise insan davranışlarını, duygusal ve mantıksal olarak açıklayan kavramlardır. Bilindiği gibi kişilik özelliklerimiz yaklaşık yüzde 25 kalıtımsal(mizaç) ve yüzde 75 de çevresel(karakter) faktörlerce belirleniyor. Örneğin çekingenlik, sinirlilik, hiperaktiflik daha çok genlerle ilgilidir. Sosyal değerlerimiz, yaşam tarzımız, güvenirliğimiz ise eğitimle yani çevre ile ilişkilidir.

Bu bilgilendirmeden sonra kadın beyninin daha ayrıntıcı, didikleyici ve duygusal çalıştığını erkek beyninin ise daha somut, genelleyici ve mantıksal olduğunu söyleyerek sohbetimize başlayalım:

Genellikle kadınların “takıntılı, abartılı düşündüklerini ve ilgisizlikten şikâyetçi” olduklarını erkeklerin ise “neden-sonuç ilişkisine dayalı, ayrıntıya girmeden düşündüklerini ve duygusal taleplerden şikâyetçi” olduklarını söyleyebilirim. Kadınlar çoğunlukla romantik erkekler ise realist takılmayı seviyorlar.

Güçlü kişiliğe sahip olan çiftlerde restleşme ve inatlaşma yüzünden güzelim birliktelikler bitebiliyor. Oysa sevgi tükenmediyse bir uzmanla birlikte konuşarak orta yol bulmak çok mümkün! Sıkıntılar yüzünden azalan kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan maddeyi (seretonini) yerine koyan basit ilaçlar kullanarak rahatlamak çok kolay!

Örnek 1

Aile terapilerine gelen pek çok çift, mutlu birlikteliklerini duygu-mantık çatışması yüzünden bitirmek üzereyken sevgilerinin gücü ve terapi desteğiyle huzuru yakalıyorlar. Sonuç daha güçlü birliktelikler oluyor.

Örnek 2

CHP içindeki farklı sesler, bazen duygu ağırlıklı bazen mantık ağırlıklı uç noktalara kayıyorlar ve kopma noktasına geliyorlar. Kimisi ulusalcılığı abartıyor, kimisi evrenselliği öne çıkarıyor. Bazıları “Kılıçdaroğlu ile olmaz, pasif kalıyor” diyor bazıları da “Seçimle gelen Genel Başkanımıza sahip çıkmak ve sakin güç olarak aldığı doğru tavırları desteklemek şart” diyor. Sonuçta ülkemizin içinde bulunduğu darboğazdan ve AKP hükümetinden kurtulmak için birlikte duygularımızı mantık süzgecinden geçirerek uzlaşıyoruz ve mücadeleye devam ediyoruz.

İlimizde de kimileri ÜLGÜR GÖKHAN, kimileri İSMAİL ÖZAY başkan olsun demeye başladı. İkisi de misyonu ve vizyonu olan liderlerdir ve ilimize başarıyla hizmet etmiştir. Hangisi aday olursa diğeri onu destekleyecek birikime sahiptir. Yeter ki “Barış’ın Kenti” olarak kalabilelim.

Son sözüm HEM DUYGUSUZ HEM DE MANTIKSIZ davranarak ÇAPULCU, AYYAŞ, SERSERİ çocuklarımızı şiddet ile susturmaya çalışanlara:

ÖZGÜRLÜK ATEŞİ YANDI BİR KERE SÖNDÜREMEZSİNİZ! BİRAZ DUYARLI VE AKILCI OLMAYI ÖĞRENİN Kİ SONUNUZ FAŞİST DİKTATÖRLER GİBİ OLMASIN…

 

Hoşça kalın efendim.Paylaş | | Yorum Yaz
1359 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ - 02/03/2019
Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:
İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN HORMONLAR - 17/11/2018
Yaşam gittikçe zorlaşıyor, maddi manevi sıkıntılar artıyor. Toplumsal olarak gittikçe geriliyoruz, zihniyet olarak ne yazık ki ortaçağ karanlığındayız.
İNSAN İLİŞKİLERİNDE DOĞRU VE YANLIŞLAR - 22/09/2018
İnsanız, hepimiz bazen özellikle duygusal konularda zorlanırız ve beynimiz kısa devre yapıverir. Ardından, korkular, panik atak, endişeler, kaygı bozuklukları, öfke patlamaları, takıntılar, depresyonlar…
YARGILAMA, ÖNYARGI ve DOĞRU ÜSLUP SORUNU - 03/04/2018
nsanları anlayıp dinlemeden eleştirme, suçlama ve önyargı oluşturarak dışlama beynimizin tuhaf özelliklerindendir. Kusurlu düşünce şemaları yani önceden edindiğimiz deneyimleri hatalı
DOĞRU ZAMAN- DOĞRU YER- DOĞRU KİŞİ MESELESİ - 13/02/2018
Ne zaman ne yapacağımızı, nerede olmamız gerektiğini, kimlere güvenebileceğimizi bilmek iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar.
MUTLU OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? - 10/01/2018
Danimarka dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer, şu basit mutluluk kurallarıyla(hygge-höge felsefesi) biz de mutlu olmayı deneyebiliriz:
ÖNEMLİ ÖNYARGI ÖRNEKLERİ - 25/02/2017
Önyargılar beynimize yerleşmiş kusurlu düşünce şemalarıdır. Çoğunluğu çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yerleşir. Saçma olduğunu bilsek bile kendimize engel olamadığımız hatalı duygu,
ŞİDDETİN KAYNAĞI VE MÜCADELE YOLLARI - 26/11/2016
Merhabalar dostum
 Devamı