• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
ROMANTİZM VE REALİZM
18/07/2013

 

 

Merhabalar efendim,

Bu yazımızda hem SANAT ve FELSEFE SİSTEMİ, hem de KİŞİLİK ÖZELLİĞİ olan birbirine zıt çok önemli iki kavramı araştıracağız. Aslında bu ikisini dengelemek en sağlıklı durumdur ama koşullara göre hepimiz uç noktalara kayabiliyoruz.

Sanat ve Felsefede Romantizm klasik anlayışlara karşı duygularımızı özgürce, kuralsız, dilediğimiz ve hissettiğimiz gibi ifade edebilmeyi öne çıkarır. Realizm kısaca gerçeklere bağlı kalmak demektir.

Psikolojide ise insan davranışlarını, duygusal ve mantıksal olarak açıklayan kavramlardır. Bilindiği gibi kişilik özelliklerimiz yaklaşık yüzde 25 kalıtımsal(mizaç) ve yüzde 75 de çevresel(karakter) faktörlerce belirleniyor. Örneğin çekingenlik, sinirlilik, hiperaktiflik daha çok genlerle ilgilidir. Sosyal değerlerimiz, yaşam tarzımız, güvenirliğimiz ise eğitimle yani çevre ile ilişkilidir.

Bu bilgilendirmeden sonra kadın beyninin daha ayrıntıcı, didikleyici ve duygusal çalıştığını erkek beyninin ise daha somut, genelleyici ve mantıksal olduğunu söyleyerek sohbetimize başlayalım:

Genellikle kadınların “takıntılı, abartılı düşündüklerini ve ilgisizlikten şikâyetçi” olduklarını erkeklerin ise “neden-sonuç ilişkisine dayalı, ayrıntıya girmeden düşündüklerini ve duygusal taleplerden şikâyetçi” olduklarını söyleyebilirim. Kadınlar çoğunlukla romantik erkekler ise realist takılmayı seviyorlar.

Güçlü kişiliğe sahip olan çiftlerde restleşme ve inatlaşma yüzünden güzelim birliktelikler bitebiliyor. Oysa sevgi tükenmediyse bir uzmanla birlikte konuşarak orta yol bulmak çok mümkün! Sıkıntılar yüzünden azalan kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan maddeyi (seretonini) yerine koyan basit ilaçlar kullanarak rahatlamak çok kolay!

Örnek 1

Aile terapilerine gelen pek çok çift, mutlu birlikteliklerini duygu-mantık çatışması yüzünden bitirmek üzereyken sevgilerinin gücü ve terapi desteğiyle huzuru yakalıyorlar. Sonuç daha güçlü birliktelikler oluyor.

Örnek 2

CHP içindeki farklı sesler, bazen duygu ağırlıklı bazen mantık ağırlıklı uç noktalara kayıyorlar ve kopma noktasına geliyorlar. Kimisi ulusalcılığı abartıyor, kimisi evrenselliği öne çıkarıyor. Bazıları “Kılıçdaroğlu ile olmaz, pasif kalıyor” diyor bazıları da “Seçimle gelen Genel Başkanımıza sahip çıkmak ve sakin güç olarak aldığı doğru tavırları desteklemek şart” diyor. Sonuçta ülkemizin içinde bulunduğu darboğazdan ve AKP hükümetinden kurtulmak için birlikte duygularımızı mantık süzgecinden geçirerek uzlaşıyoruz ve mücadeleye devam ediyoruz.

İlimizde de kimileri ÜLGÜR GÖKHAN, kimileri İSMAİL ÖZAY başkan olsun demeye başladı. İkisi de misyonu ve vizyonu olan liderlerdir ve ilimize başarıyla hizmet etmiştir. Hangisi aday olursa diğeri onu destekleyecek birikime sahiptir. Yeter ki “Barış’ın Kenti” olarak kalabilelim.

Son sözüm HEM DUYGUSUZ HEM DE MANTIKSIZ davranarak ÇAPULCU, AYYAŞ, SERSERİ çocuklarımızı şiddet ile susturmaya çalışanlara:

ÖZGÜRLÜK ATEŞİ YANDI BİR KERE SÖNDÜREMEZSİNİZ! BİRAZ DUYARLI VE AKILCI OLMAYI ÖĞRENİN Kİ SONUNUZ FAŞİST DİKTATÖRLER GİBİ OLMASIN…

 

Hoşça kalın efendim.1640 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
 Devamı