• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
GEZİ PARKI SİVİL İNSİYATİF BİLDİRİSİ
05/07/2013

 

Merhabalar efendim,

Gezi Parkı’na yapılan saldırı sonrası, Direnişçi Çapulcu gençlerin dağıttığı bildiriyi sizlerle paylaşmanın zamanı geldi. Yazıyı tüm önyargıları bir yana bırakarak tarafsız değerlendirebilirsek onları doğru anlamış oluruz.

“Sen:

Anası babası 71 ve 80 darbeleriyle sindirilmiş, ninesi dedesi 60 darbesiyle utandırılmış, destanlar yazmış bir tarihin, kendi kaderini yazmaya soyunan çocuğusun.

Apolitik büyütüldün. Senden bir şey olmaz denildi. Seni temsil etmesi gerekenler, seni yönetme gafletine kapıldı. Sen de sessiz ve sönük kalırsın sanıldı ama sen, yeter dedin. Üç beş ağacın masumiyetiyle uyanıp dünyaya direniş ve sağduyu dersi verdin. Hesapsız kitapsız lidersiz ve aniden…

Ah Çapulcu sen yok musun sen, direnişinle dünyada bir tanesin. Hiç sordun mu kendine ne için buradayım diye?

Öğrenciliği itaatkârlığa indirgenmiş, doğası katledilmiş, kimliği yönetenlerin hesaplarına terk edilmiş, tarihinden bihaber bırakılmaya çalışılmış ama bilmişlere tarih, kültür ve insanlık dersi veren sen Anadolu Ruhu’nu küçük bir parka sığdırdın.

Gezideyiz, bak ve gör etrafındaki binlerce farklı renkten insanını. Hepsi senin kadar bu yurdun evladı; abisi ablası, hocası, ustası, gardaşı, yoldaşı, hevalı, reisi, feministi, geyi, sağcısı, solcusu, her dinden insanı, ateisti, tüm renkleriyle futbolun yaratıcı taraftarları.

Ömür boyu sürecek bir aşk bizimkisi, birlikteliğimizle geleceğimizi şekillendiriyoruz. İlk defa özgürlük soluyor, kardeşlik konuşuyoruz. İçine çek bu havayı; biz hiç bu kadar tam bu kadar özgür olmadık!

Ağaç değil tohumuz şimdilik; gücü farklılıklarından, birlikteliği tarihinden gelen, cesaretinde erdemli ve dürüstlüğünde inatçı olan dostum! Bak nasıl başı dik, gözleri pırıl pırıl etrafındakilerin. Yaşadığın ülke hep böyle; demokratik, özgür, cesur, renkli, dürüst ve gururlu olsun istiyorsan bunu haykır dünyaya.

İçimizdeki ayrılıklardan arınmak, bize dayatılan geçmişin yükünden silkinmek için, parkımızı, sokağımızı, şehirlerimizi, futbolumuzu, politikamızı kısacası ülkemizi temizleyeceğimizi hep bir ağızdan haykırmak için…

TEMİZ TOPLUM, TEMİZ VİCDAN, TEMİZ DEMOKRASİ VE TEMİZ BİR GELECEK İÇİN…

Sen de bileğine mavi çöp poşetinden bir bileklik tak öncelikle.”

Kaç kez okudum, her defasında gözlerim yaşardı. Ben bu çocukları her geçen gün daha çok seviyorum ve onlarda kendi gençliğimi görüyorum. Ben de kendi dilimde haykırıyorum: İNSANCA BİR YAŞAM KURANA KADAR DİRENİŞE DEVAM!

Hoşça kalın efendim.

 1625 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
 Devamı