• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
GEZİ PARKI SİVİL İNSİYATİF BİLDİRİSİ
05/07/2013

 

Merhabalar efendim,

Gezi Parkı’na yapılan saldırı sonrası, Direnişçi Çapulcu gençlerin dağıttığı bildiriyi sizlerle paylaşmanın zamanı geldi. Yazıyı tüm önyargıları bir yana bırakarak tarafsız değerlendirebilirsek onları doğru anlamış oluruz.

“Sen:

Anası babası 71 ve 80 darbeleriyle sindirilmiş, ninesi dedesi 60 darbesiyle utandırılmış, destanlar yazmış bir tarihin, kendi kaderini yazmaya soyunan çocuğusun.

Apolitik büyütüldün. Senden bir şey olmaz denildi. Seni temsil etmesi gerekenler, seni yönetme gafletine kapıldı. Sen de sessiz ve sönük kalırsın sanıldı ama sen, yeter dedin. Üç beş ağacın masumiyetiyle uyanıp dünyaya direniş ve sağduyu dersi verdin. Hesapsız kitapsız lidersiz ve aniden…

Ah Çapulcu sen yok musun sen, direnişinle dünyada bir tanesin. Hiç sordun mu kendine ne için buradayım diye?

Öğrenciliği itaatkârlığa indirgenmiş, doğası katledilmiş, kimliği yönetenlerin hesaplarına terk edilmiş, tarihinden bihaber bırakılmaya çalışılmış ama bilmişlere tarih, kültür ve insanlık dersi veren sen Anadolu Ruhu’nu küçük bir parka sığdırdın.

Gezideyiz, bak ve gör etrafındaki binlerce farklı renkten insanını. Hepsi senin kadar bu yurdun evladı; abisi ablası, hocası, ustası, gardaşı, yoldaşı, hevalı, reisi, feministi, geyi, sağcısı, solcusu, her dinden insanı, ateisti, tüm renkleriyle futbolun yaratıcı taraftarları.

Ömür boyu sürecek bir aşk bizimkisi, birlikteliğimizle geleceğimizi şekillendiriyoruz. İlk defa özgürlük soluyor, kardeşlik konuşuyoruz. İçine çek bu havayı; biz hiç bu kadar tam bu kadar özgür olmadık!

Ağaç değil tohumuz şimdilik; gücü farklılıklarından, birlikteliği tarihinden gelen, cesaretinde erdemli ve dürüstlüğünde inatçı olan dostum! Bak nasıl başı dik, gözleri pırıl pırıl etrafındakilerin. Yaşadığın ülke hep böyle; demokratik, özgür, cesur, renkli, dürüst ve gururlu olsun istiyorsan bunu haykır dünyaya.

İçimizdeki ayrılıklardan arınmak, bize dayatılan geçmişin yükünden silkinmek için, parkımızı, sokağımızı, şehirlerimizi, futbolumuzu, politikamızı kısacası ülkemizi temizleyeceğimizi hep bir ağızdan haykırmak için…

TEMİZ TOPLUM, TEMİZ VİCDAN, TEMİZ DEMOKRASİ VE TEMİZ BİR GELECEK İÇİN…

Sen de bileğine mavi çöp poşetinden bir bileklik tak öncelikle.”

Kaç kez okudum, her defasında gözlerim yaşardı. Ben bu çocukları her geçen gün daha çok seviyorum ve onlarda kendi gençliğimi görüyorum. Ben de kendi dilimde haykırıyorum: İNSANCA BİR YAŞAM KURANA KADAR DİRENİŞE DEVAM!

Hoşça kalın efendim.

 Paylaş | | Yorum Yaz
1327 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ - 02/03/2019
Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:
İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN HORMONLAR - 17/11/2018
Yaşam gittikçe zorlaşıyor, maddi manevi sıkıntılar artıyor. Toplumsal olarak gittikçe geriliyoruz, zihniyet olarak ne yazık ki ortaçağ karanlığındayız.
İNSAN İLİŞKİLERİNDE DOĞRU VE YANLIŞLAR - 22/09/2018
İnsanız, hepimiz bazen özellikle duygusal konularda zorlanırız ve beynimiz kısa devre yapıverir. Ardından, korkular, panik atak, endişeler, kaygı bozuklukları, öfke patlamaları, takıntılar, depresyonlar…
YARGILAMA, ÖNYARGI ve DOĞRU ÜSLUP SORUNU - 03/04/2018
nsanları anlayıp dinlemeden eleştirme, suçlama ve önyargı oluşturarak dışlama beynimizin tuhaf özelliklerindendir. Kusurlu düşünce şemaları yani önceden edindiğimiz deneyimleri hatalı
DOĞRU ZAMAN- DOĞRU YER- DOĞRU KİŞİ MESELESİ - 13/02/2018
Ne zaman ne yapacağımızı, nerede olmamız gerektiğini, kimlere güvenebileceğimizi bilmek iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar.
MUTLU OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? - 10/01/2018
Danimarka dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer, şu basit mutluluk kurallarıyla(hygge-höge felsefesi) biz de mutlu olmayı deneyebiliriz:
ÖNEMLİ ÖNYARGI ÖRNEKLERİ - 25/02/2017
Önyargılar beynimize yerleşmiş kusurlu düşünce şemalarıdır. Çoğunluğu çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yerleşir. Saçma olduğunu bilsek bile kendimize engel olamadığımız hatalı duygu,
ŞİDDETİN KAYNAĞI VE MÜCADELE YOLLARI - 26/11/2016
Merhabalar dostum
 Devamı