• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
TAKSİM GEZİ PARKI ATEŞİ SÖNMEDİ
19/06/2013

 

Merhabalar efendim,

Gezi parkı direnişi asla olmaması gereken bir günde, savaş görünümünde, mantıksız ve acımasız saldırılarla şimdilik bastırıldı. Ben orada bir süre çadırda da kalarak eylemleri destekledim. Önce izlenimlerimden ve yaşadıklarımdan bahsedeceğim:

Sosyal medyanın çok önemli olduğunu, gençlerin çok özel ve sağlam kişilikli geliştiğini, “İnsanca Bir Yaşam” savaşımının değişen koşullara uygun süreceğini elbette biliyordum.

Entrikayı, takiyeyi ve kışkırtmayı hep lanetliyordum ama doğrusu bu kadar vahşice yapılabileceğini de düşünmemiştim.

Ben 68 kuşağından kalan bir dinazorum; sevmekten, içtenlikten, hoşgörüden asla vazgeçmedim. Sosyal yaşamda her zaman yerimi aldım, yapabileceğim katkıyı verdim. Okudum, yazdım, eylemlerde ön sıralarda bulundum, eğitim verdim.

YERYÜZÜ CENNETİNİN PEŞİNDE adlı anı kitabımın son cümlesi şöyledir: “Beyazın saflığını, kırmızının başkaldırısını, siyahın hüznünü taşıyan 68 kuşağına ve bazılarının sandığı gibi pisliğe, kötülüğe asla bulaşmamış serkeş ruhlu çiçek çocuklarına selam olsun!”

İşte Taksim Gezi Parkı’ndaki direniş bana bunları anımsattı. Kafamda sorular vardı:

Toplumun dışlanmış, aşağılanmış, azarlanmış ve dolayısıyla da isyankâr, saldırgan, öfkeli grupları bir arada nasıl yaşayabilir?

Bizim yorgun savaşçı, insancıl, romantik devrimcilerimiz ve deneyimsiz, bilgisayar düşkünü gençlerimiz ne yapabilir?

Zaten direnişçilerin çiş ve tiner kokuları içinde yaşayan pis mundar, fuhuş yapan, tacizci, küfürbaz, çapulcu, çürümüş, eşkıya, anarşist, terörist olduğunu söyleyen “Faşist Polis Devleti” şiddet uygulamaya hazırlanırken nereye kadar gidilebilir?

Ama harika bir insani ortamda buldum kendimi; eldivenli gençler parasız yiyecek içecek giyecek dağıtıyor, sürekli çöp topluyor, ihtiyacımız olup olmadığını soruyordu. Siyasi sloganlar atanlar seçilmiş görevlilerce uyarılıyor ve müzik, resim, spor, yazı çalışmaları paylaşılıyordu. Revirlerde genç sağlıkçılar hizmet veriyordu. Bir yandan da bu alanı korumak için stratejiler belirleniyordu, dahiler durmadan çözümler üretiyordu.

Ve sonunda valinin “Rahat olun saldırı olmayacak” açıklamasından sonra saldırı başladı! Kuşatılan parka biber gazı verildiğinde herkes kaçacak sandım ama öyle olmadı. Provokasyona gelinmedi, aşırı uçlarda görüşe sahip olanlar bile birlikte barikat kurdular. Fanatik taraftarlar birbirlerini korumak için canlarını tehlikeye attılar. Molotoftan elleri yanan yüzleri parçalanan gençler anında tedavi edildi, yaşlılar ve sağlık sorunu olanlar kollandı. SOKAK ÇOCUKLARI SARILIP SARMALANDI. Uluslar arası destek arttı, tüm dünyada direniş kabul gördü.

Yanan yıkılan her şey anında onarıldı. Anneler devreye girdi, çocuklarına etten duvar oluşturarak destek verdi. Babalar sessizce ihtiyaçları karşıladı, yavrularıyla gurur duydu. Sanki çözüm aşaması kapıda gibiydi.

Sonunda hükümetin horozlanmaları, kabadayılık gösterileri, tehditleri yumuşadı. Yargı kararını bekleme ve referandum tartışıldı.

Hala anlamamakta ısrar edenlere DİRENİŞİN TEK NEDENİNİN AĞAÇLARIN KESİLMESİ OLMADIĞI BİLDİRİLDİ.

Gezi parkı özgürce nefes alınabilen bir alan olarak kalsın!

Yasaklar, baskılar, azarlar, şiddet, her şeyimize karışılması, insani değerlerimizin yok sayılması sona ersin!

Ölenler, yaralananlar ve tutuklananlara orantısız güç uygulayanlar cezalandırılsın!

Bölünmek yok, DİRENİŞE DEVAM!

Ne yazık ki yazımın başında belirttiğim 15 Haziran Cumartesi günü bütün bu insani isteklerin, yöneticilerin kararan yüreklerine ulaşamadığını gördük. Faşizmin en acımasız yüzü çoluk çocuk dinlemeden gaza boğdu, ilaçlı sularla yaktı, yardım eden sağlık görevlilerine de engel olarak halkını iç savaşa sürüklemek istedi.

SİZCE ŞİMDİ NE OLACAK? Benim gönlümden geçen, uluslararası desteğe de güvenerek ve tahriklere kapılmadan yasal eylemlere her yerde devam etmektir. FAŞİZM NEREDE KALICI OLABİLMİŞ Kİ?

Sonucu söyleyeyim dostum, DİRENİŞ BAŞLADIĞI GÜN KAZANILMIŞTI ZATEN!

Hoşça kalın efendim.1885 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
 Devamı