• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
BUGÜN NE YAZALIM?
13/05/2013

 

Yazının başlığı biraz hafif oldu ama olsun.

Sanki yemek programı ismi…

Bugün ne pişirelim?

Yok, yok kesinlikle aklından çıkart bi kere…

Balık ,salata ve rakı olmaz…

Kuru,pilav ve ayran olur…

Yemek işini hayırlısıyla hallettik….

***

Bugün ne okuyalım?

 Sorulur mu hiç.

Al bir Zaman bak ne yazıyor? Ya da Yeni Şafak… Huzur veren gazete Türkiye’yi unutma  sakın…

Cumhuriyet, soL, Birgün, Evrensel,Yurt, Sözcü onlar ‘yalancı’ beya…

“Kitap okuyacağım gazete değil” dersen en iyisini öneririm sana…

Vahteddin Bingöl yazmış… Ne yazmış abi adam bi okusan. Kitabın adı: “Arapların Gözüyle Recep Tayyip Erdoğan ve Ortadoğu  Açılımı.. Kasırgalara Direnen Lider”… Bir solukta okursun kitabı bak benim sözümü dinle…

Kitap ikinci baskısını yapmış, yok satıyor. (AKP Çanakkale İl Kongresi’nde ehl-i beyt imamları kitabı ile birlikte koli koli dağıtmışlardı… Ben de aldım ve okudum… Muazzam iki eser, hatta şahaser.)

Sakın ve sakın, Semih Çetin’in yazdığı “Bir İhanetin Öyküsü” kitabını okuma…  Sen sen ol, “Tümamiral Semih Çetin'in Bir İhanetin Öyküsü/ Hasdal'da Bir Amiral adlı kitabı Kaynak Yayınları tarafından yayımlandı. Türk Ordusuna yönelik Balyoz tertibiyle Hasdal'a kapatılan Tümamiral Semih Çetin, kendisinin ve silah arkadaşlarının direniş destanını ibretlik bir ders olarak tarihe kaydediyor” böyle kitap tanıtımlarına da inanma! Yalan onlar yalan…

***       

Bugün sağlık için ne yapalım?

Sen sen ol her zaman büyük sözü dinle… Onlar her zaman en iyisini bilirler çünkü. Sigara sağlığa zararlı içme evladım seni düşünüyorlar..”Termik Santral’da kanser yapıyor. Karabiga’nın mahalle arasına termik santral kuruyorlar. Halk kanser olacak. Niye kimse bişey demiyor? “ diye sorma sakın!

 Alkol desen zararlı, içmeyeceksin. Hem neden alkolle ilgili sınırlama getiriliyor? Biliyor musun? “İki bira içip direksiyon başına geçiliyor ve kaza yapıp insan öldürülüyor” haberin var mı? Sakın ve sakın, “ 11 Mayıs 1998’de Şişli`de yaya geçidinde karşıya geçmeye çalışan TRT İstanbul Radyosu sanatçısı Sevim Tanürek`e kimin oğlu çarptı? Sevim Tanürek yaşamını yitirdi? Çarpan oğul alkollümüy dü? Nasıl oldu da “kusursuzdur” raporu aldı. O dönemler 8 de 8 kusursuzdur raporu veren kişi  bugün hangi birimin başında?” sorusunu sorup benim asabımı bozma…

***      

Bugün gazetemize hangi haberi yapalım?

Ne olmuş yani Reyhanlı’daki patlamadan sonra basına yayın yasağı getirildiyse. Sanki yayın yasağı gelmese ne yazacaklar ki? Tümü yalan evladım tümü yalan. Devletin bakanı 46 ölü diyor, elin gavurunun gazetesi 177 ölü diyor… Kime inanırsın? Kafamızı karıştırıyorlar gavurlar… O nedenle her şey belli olmadan haber yapmak yok, itiraz da yok!Anladın mı evladım…

Aslında sorduğun soru da değil de yine de yardımcı olayım. Mesela Hemşireler Günü haberi yapabilirsin. Şimdi Çanakkale’de kutlama mesajları yayınlar AKP’nin Kadın Kolları, İl Başkanı.. Dolmaz tabi sayfalar bu haberle… O zaman şu haberi al bak zaten foto da atmışlar maile kopyala evladım ordan ve yapıştırrrrr:  “Adalet ve Kalkınma Partisi Çanakkale Merkez İlçe Teşkilatı, Adnan Öncü başkanlığında köy hayırlarına ziyaretler gerçekleştirdi.  Cumartesi günü merkeze bağlı Akçalı ve Kalabaklı köylerinde gerçekleştirilen hayır cemiyetine AK Parti Merkez İlçe Başkanı Adnan Öncü, İl Genel Meclis Üyesi Nurkan Şanda, Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri İsmet Yılmaz, Gültekin Yıldız, Zeyyat Volkan Bayram, Vahit Akçalı, Cemal Özağı, Tarkan Özdemir, Mustafa Erol, Yusuf Ertürk iştirak etti” (Başlığını bi zahmek sen koyuver evladım)

***       

Bugün kime ne soralım?

Bak işte bu soru kritik. Bence bugün kimseye bişey sormayın. Zaten yayın yasağı var. Toplumun algısını bozmayın. Bugün gazeteye halk röportajı yapmayın bence. O sayfaya reklam koyun. Tam sayfa olsun hem de “Büyük düşün Türkiye” diye başlasın reklamın başlığı ve “Hayaldi gerçek oldu” diye bitsin. “Vatandaş röportajı sayfasına reklam koyun  diyorum evladım, dinle sen beni”. Çünkü, vatandaş bu baskı altında konuşmaz-konuşamaz. Konuşan da canlı yayındaki gibi “Allah belanı versin….” diye küfür eder onu da zaten sen yayınlayamazsın. O nedenle sen beni dinle..

“Çanakkale güne yağmurla başladı”, “Arap kızı camdan baktı”, “ İskelede balık bereketi”, “Çitçiye kredi”, “ Böyle düğün görülmedi”, “Yeni bir aşk mı doğuyor” , gibi haberler yap. Sadece bugüne özel değil her zaman böyle haberler yap evladım. Böyle yaparsan iyi bir genel yayın yönetmeni olursun. Tamam mı evladım?

Bana inanmıyorsan git bi zahmet Başbakanın Çanakkalede rozet taktığı gazeteciye soruver…

Hoşça kalın..

Ben müziğimi dinlerim bakarım keyfime “ Beraber yürüdükkkk biz bu yollardaaaaaaa”

 2743 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KRALI DA KANDIRIYORLAR, SARAYI DA SOYUYORLAR - 29/01/2020
Olsun; yine de Allah devlete millete zeval vermesin…
SİZİN GÜNDEMİNİZ NE? - 19/01/2020
Ülke gündemi, Çanakkale gündemi anlık olarak değişiyor. Gerçi gündemin değişmesi tespitim sizin bakış açınıza, çevrenizdeki konularla ne kadar ilgili olduğunuza da bağlı.
BİLMEM ANLATABİLİYOR MUYUM? - 06/01/2020
2020 yılına nasıl girdik? İyi dileklerle...
EKONOMİ TIKIRINDA - 30/11/2019
Enflasyon rakamları açıklanıyor… “İçinde at nalı da var” diyorlar…
BAYRAMİÇ KAYMAKAMLIĞI SORUŞTURMA AÇACAK MI? - 04/11/2019
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde üst üste ‘tartışmalı’ değerlendirmesi yapılan konular gündeme gelmeye başladı. ‘Tartışmalı’ sözcüğünün hafif kaldığını biliyorum ‘provokasyon’ diyenler de var ancak
KONUŞMAK YA DA SESSİZ KALMAK - 13/10/2019
Konuşuyoruz… Konuşuyoruz… Yine konuşuyoruz…
ŞİMDİLİK, ÇANAKKALE HAİNİYİM - 04/09/2019
Vatan haini kime denir? Ülkesinin yüksek çıkarlarını hiçe sayarak onun aleyhinde iş gören kimseye...
YEDİYSEK CEBİMİZDEN, HARCADIYSAK ÖMRÜMÜZDEN… - 13/08/2019
Hiç böyle yazıya ‘girizgah’ yapayım diye uğraşmayacağım. Bodoslama konuya girip her zaman olduğu gibi takdiri okura, Çanakkale halkına bırakacağım.
ÇARESİZ OLMAYIN ÇARE SİZ OLUN! - 25/07/2019
anakkale’nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın su havzasında işletime geçmek için hazırlıklarını tamamlamaya çalışan Kirazlı Balaban’daki Kanadalı altın ve gümüş işletmesi şu an için en büyük sorun.
 Devamı