• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
HALKA YALAN SÖYLEMEK SUÇTUR
05/05/2013

 

 

    soL Gazetesi’nin sloganı “Halka yalan söylemek suçtur”. İlke olarak o sözden yola çıkarak halka gerçek haberleri duyuruyorlar. Gazetenin logosundaki söze sayfalarda yayınlanan haberlerde bire bir uyuyor.                

İlgililer, devleti yönetenler sık sık suç işliyorlar… Gazete de işlenen suçları “Halka yalan söylemek suçtur” ilkesiyle okurlarına duyuruyor.

“Sinop’ta Fukuşima tecrübesi” başlığı ile soL Gazetesi’nin yayınladığı haberde “ Başbakan Erdoğan, Sinop’ta nükleer santral için Japonya ile anlaştıklarını açıklarken “ Japonya depreme karşı tecrübe ve know how sahibi” dedi”

Sonra aynı haberin altına not düşüyor soL Gazetesi…

“İki yıl önce büyük bir nükleer felaket yaşayan ülkede, radyoaktif sızıntı hala kontrol altına alınabilmiş değil”

İşte böyle; kim yalan söylüyor? Kim suç işliyor? Açıkça görülüyor…

Sinop’tan Çanakkale’ye  gelelim…

Çanakkale’de  yalan artık kanıksandı.  “Seri yalanlara” örnek vermek yazının güncelliğini de bozacağından ben size “Halkı kandırma”, “Halkı kandırma girişimi” ni anlatayım. Her zaman olduğu gibi yine siz karar verin.

“Halka yalan söylemek suçtur”,

“Halkı kandırmak, kandırmaya teşebbüs etmek nedir?”

4 Mayıs Cuma…

Biga ilçesine bağlı Karabiga Beldesi’nde Alarko-Cengiz inşaat ortaklığı ile kurulmak istenilen termik santralın kül deponi alanı konusunda Çevresel Etki Değerlendirme toplantısı var. Karabigalı kadınlar toplantının yapılacağı düğün salonunun merdivenlerine oturmuş hep bir ağızdan bağırıyor…

“Karabiga bizimdir, bizim kalacak. Termikçi defol”

Jandarma güvenlik önlemini almış bekliyor.

O sırada alana, 1974 Nevşehir doğumlu , evli ve 2 çocuk babası,  ilk ve orta öğrenimini Kayseri'de, Üniversite tahsilini ise Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünde yaparak 1996 yılında mezun olan, 1996-2001 yılları arasında özel sektörde çalışan, 2001-2005 yılları arasında Yurtkur Bursa Bölge Müdürlüğünde İnşaat Mühendisi olarak görev yapan, 2005 yılında Kayseri Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü emrine naklen İnşaat Mühendisi olarak atanan, 2005-2008 yılları arasında Kontrol Mühendisi, 2008-2011 yılları arasında Yapım Şube Müdürü olarak görev yaptıktan sonra 24.02.2011 tarihinde Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü olarak atanan Namık Güver geliyor.

Kıyafetinden, hal ve hareketlerinden ‘Müdür’ olduğu belli Namık Güver’in…

Açılın…Açılın…

Geliyor, geliyooorrr  Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Namık Güver geliyor.

“ÇED toplantısının yapılamadığına dair bir tutanak tutmamız lazım. Bana yardımcı olun” diyor Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Namık Güver.

“Hay hay müdürüm” diyor halk…

Müdür,“Toplantı sona ermiştir” ibaresini ekleyip, kağıdı imzalıyor.

Hangi toplantı?

Yapılamayan toplantı mı ?

Evet, evet yapılamayan toplantıyı Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Namık Güver, müdürlüğünün verdiği yetkiye dayanarak “toplantı sona ermiştir” ibaresini yazıp imzalıyor.

Ne de olsa ‘Müdür’…

Halk, “Bize toplantı yapılamayacağına dair tutanak düzenleyeceğinizi söylediniz. Ancak tutanağı toplantı yapılmış gibi yazarak imzaladınız. Bizi kandırdınız. Siz burada toplantıyı yapamadınız. Düğün salonu olarak belirlediğiniz toplantı salonuna dahi giremediniz. Siz kime hizmet ediyorsunuz?” diyerek İl Müdürü Güver’e tepkisini gösteriyor.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Namık Güver’in tutanağın bir kopyasını Çevre Platformuna ve Çevre Derneğine vermiyor.

 Müdür ya belki de ondan….

Tutanağı çantasına atarak gitmek istiyor müdür. Halk önüne geçerek “Gidemezsin” diyor. Müdür, jandarma ekipleri tarafından apar topar kaçırılıyor.

Bunun üzerine Karabiga Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Aslı Badem ve Biga Çevre Derneği Başkanı Kamil Aru, Biga Cumhuriyet Savcılığına usulsüzlük yapıldığı gerekçesi ile suç duyurusunda bulunuyor.

Halka yalan söylemek de, halkı kandırmaya çalışmak ta suçtur…

Suçun karşılığı da cezadır…

Pekii, şimdi “Kim göreve”

Ordu değil tabii ki…

 

Daha ne anlatayım?

 2008 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KRALI DA KANDIRIYORLAR, SARAYI DA SOYUYORLAR - 29/01/2020
Olsun; yine de Allah devlete millete zeval vermesin…
SİZİN GÜNDEMİNİZ NE? - 19/01/2020
Ülke gündemi, Çanakkale gündemi anlık olarak değişiyor. Gerçi gündemin değişmesi tespitim sizin bakış açınıza, çevrenizdeki konularla ne kadar ilgili olduğunuza da bağlı.
BİLMEM ANLATABİLİYOR MUYUM? - 06/01/2020
2020 yılına nasıl girdik? İyi dileklerle...
EKONOMİ TIKIRINDA - 30/11/2019
Enflasyon rakamları açıklanıyor… “İçinde at nalı da var” diyorlar…
BAYRAMİÇ KAYMAKAMLIĞI SORUŞTURMA AÇACAK MI? - 04/11/2019
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde üst üste ‘tartışmalı’ değerlendirmesi yapılan konular gündeme gelmeye başladı. ‘Tartışmalı’ sözcüğünün hafif kaldığını biliyorum ‘provokasyon’ diyenler de var ancak
KONUŞMAK YA DA SESSİZ KALMAK - 13/10/2019
Konuşuyoruz… Konuşuyoruz… Yine konuşuyoruz…
ŞİMDİLİK, ÇANAKKALE HAİNİYİM - 04/09/2019
Vatan haini kime denir? Ülkesinin yüksek çıkarlarını hiçe sayarak onun aleyhinde iş gören kimseye...
YEDİYSEK CEBİMİZDEN, HARCADIYSAK ÖMRÜMÜZDEN… - 13/08/2019
Hiç böyle yazıya ‘girizgah’ yapayım diye uğraşmayacağım. Bodoslama konuya girip her zaman olduğu gibi takdiri okura, Çanakkale halkına bırakacağım.
ÇARESİZ OLMAYIN ÇARE SİZ OLUN! - 25/07/2019
anakkale’nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın su havzasında işletime geçmek için hazırlıklarını tamamlamaya çalışan Kirazlı Balaban’daki Kanadalı altın ve gümüş işletmesi şu an için en büyük sorun.
 Devamı