• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
RAHATLAMA TERAPİSİ
29/04/2013

 

Merhabalar efendim,

Ne yazık ki günümüzde insanlık için çok olumsuz gelişmeler oluyor. Doğa ile ilgili tehditler üst düzeye ulaştı. Yaşamak için gerekli şartlar hızla yok oluyor. İnsan türü, tam bir yok edici olmuş durumda, savaş-şiddet-ilkellik yaygınlaştı. Bizim ülkemizdeki durum buna örnek; sevgisizlik-bencillik-güvensizlikle kuşatılmışız.

Her yerde stresli-öfkeli-huzursuz insanlarla karşılaşıyoruz. En yakınlarımıza bile şüpheyle bakıyoruz, suçluyoruz ve sürekli kendimizi anlatmaya çabalıyoruz. Korkularımız ve takıntılarımız artmış, “herkesin başına her iş gelebilir” diye düşünmeye başlamışız. Üst üste gelen sorunlara göğüs germek bizi çok yoruyor ve tüketiyor.

Bu berbat düzende iyi yaşayabilmek için önce bireysel olarak rahatlamak zorundayız: Cesaretimizi güçlendirerek işe başlayalım. Elimizdeki olumlu koşulları düşünelim. Kendimizi eksikliklerimizle birlikte sevelim. İç konuşma yoluyla negatif sesi itip, pozitif sesi öne çıkaralım.

Gün doğumundan itibaren doğa ile kucaklaşalım. Yürüyüş olmazsa olmazlarımızdandır. Sevdiğimiz insanlar, hayvanlar ve çiçekler destekçimizdir.

Nelerden hoşlanıyorsak o konuda kendimize zaman ayırıp gelişelim. El sanatları, resim, müzik, spor, okuma yazma vb. etkinlikleri düzenli bir şekilde uygulayalım. Mutlaka hoşumuza giden bir giysi giyerek ve mümkünse her gün evden dışarıya çıkalım. İnternet ve televizyondan da kontrollü bir şekilde yararlanalım.

Romantizmden vazgeçmeyelim, sevgiliyle baş başa, el ele yoğun zaman geçirelim. Birlikte gülebildiğimiz insanlarla takılalım, sinirlerimizi bozanlarla aramıza mesafe koyalım. Zor durumda olanlara yardım edelim, sabırlı ve sakin davranmaya özen gösterelim. Özür dilemeyi bilelim, özellikle sevdiklerimize güvenimizi söyleyelim, başkalarının yanında onları övelim ve sarılalım.

Üç dinleyip bir konuşalım, karşımızdakini aşağılamayalım. Sorunumuz olanlarla yüzleşelim ve affetmeye çalışalım. Dostlarımızla sıkıntılarımızı paylaşalım.

Derin nefes alma ve gevşeme tekniklerini öğrenip uygulayalım.

Gerektiğinde bitki çaylarından ve son dönem antidepresanlardan yararlanmayı da unutmayalım.

Sağlıklı, huzurlu ve mutlu günler diliyorum.

Hoşça kalın efendim.

 Paylaş | | Yorum Yaz
1347 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ - 02/03/2019
Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:
İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN HORMONLAR - 17/11/2018
Yaşam gittikçe zorlaşıyor, maddi manevi sıkıntılar artıyor. Toplumsal olarak gittikçe geriliyoruz, zihniyet olarak ne yazık ki ortaçağ karanlığındayız.
İNSAN İLİŞKİLERİNDE DOĞRU VE YANLIŞLAR - 22/09/2018
İnsanız, hepimiz bazen özellikle duygusal konularda zorlanırız ve beynimiz kısa devre yapıverir. Ardından, korkular, panik atak, endişeler, kaygı bozuklukları, öfke patlamaları, takıntılar, depresyonlar…
YARGILAMA, ÖNYARGI ve DOĞRU ÜSLUP SORUNU - 03/04/2018
nsanları anlayıp dinlemeden eleştirme, suçlama ve önyargı oluşturarak dışlama beynimizin tuhaf özelliklerindendir. Kusurlu düşünce şemaları yani önceden edindiğimiz deneyimleri hatalı
DOĞRU ZAMAN- DOĞRU YER- DOĞRU KİŞİ MESELESİ - 13/02/2018
Ne zaman ne yapacağımızı, nerede olmamız gerektiğini, kimlere güvenebileceğimizi bilmek iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar.
MUTLU OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? - 10/01/2018
Danimarka dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer, şu basit mutluluk kurallarıyla(hygge-höge felsefesi) biz de mutlu olmayı deneyebiliriz:
ÖNEMLİ ÖNYARGI ÖRNEKLERİ - 25/02/2017
Önyargılar beynimize yerleşmiş kusurlu düşünce şemalarıdır. Çoğunluğu çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yerleşir. Saçma olduğunu bilsek bile kendimize engel olamadığımız hatalı duygu,
ŞİDDETİN KAYNAĞI VE MÜCADELE YOLLARI - 26/11/2016
Merhabalar dostum
 Devamı