• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
RAHATLAMA TERAPİSİ
29/04/2013

 

Merhabalar efendim,

Ne yazık ki günümüzde insanlık için çok olumsuz gelişmeler oluyor. Doğa ile ilgili tehditler üst düzeye ulaştı. Yaşamak için gerekli şartlar hızla yok oluyor. İnsan türü, tam bir yok edici olmuş durumda, savaş-şiddet-ilkellik yaygınlaştı. Bizim ülkemizdeki durum buna örnek; sevgisizlik-bencillik-güvensizlikle kuşatılmışız.

Her yerde stresli-öfkeli-huzursuz insanlarla karşılaşıyoruz. En yakınlarımıza bile şüpheyle bakıyoruz, suçluyoruz ve sürekli kendimizi anlatmaya çabalıyoruz. Korkularımız ve takıntılarımız artmış, “herkesin başına her iş gelebilir” diye düşünmeye başlamışız. Üst üste gelen sorunlara göğüs germek bizi çok yoruyor ve tüketiyor.

Bu berbat düzende iyi yaşayabilmek için önce bireysel olarak rahatlamak zorundayız: Cesaretimizi güçlendirerek işe başlayalım. Elimizdeki olumlu koşulları düşünelim. Kendimizi eksikliklerimizle birlikte sevelim. İç konuşma yoluyla negatif sesi itip, pozitif sesi öne çıkaralım.

Gün doğumundan itibaren doğa ile kucaklaşalım. Yürüyüş olmazsa olmazlarımızdandır. Sevdiğimiz insanlar, hayvanlar ve çiçekler destekçimizdir.

Nelerden hoşlanıyorsak o konuda kendimize zaman ayırıp gelişelim. El sanatları, resim, müzik, spor, okuma yazma vb. etkinlikleri düzenli bir şekilde uygulayalım. Mutlaka hoşumuza giden bir giysi giyerek ve mümkünse her gün evden dışarıya çıkalım. İnternet ve televizyondan da kontrollü bir şekilde yararlanalım.

Romantizmden vazgeçmeyelim, sevgiliyle baş başa, el ele yoğun zaman geçirelim. Birlikte gülebildiğimiz insanlarla takılalım, sinirlerimizi bozanlarla aramıza mesafe koyalım. Zor durumda olanlara yardım edelim, sabırlı ve sakin davranmaya özen gösterelim. Özür dilemeyi bilelim, özellikle sevdiklerimize güvenimizi söyleyelim, başkalarının yanında onları övelim ve sarılalım.

Üç dinleyip bir konuşalım, karşımızdakini aşağılamayalım. Sorunumuz olanlarla yüzleşelim ve affetmeye çalışalım. Dostlarımızla sıkıntılarımızı paylaşalım.

Derin nefes alma ve gevşeme tekniklerini öğrenip uygulayalım.

Gerektiğinde bitki çaylarından ve son dönem antidepresanlardan yararlanmayı da unutmayalım.

Sağlıklı, huzurlu ve mutlu günler diliyorum.

Hoşça kalın efendim.

 1657 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
 Devamı