• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
BAŞLIĞINI SEN KOY…
09/04/2013

 

En son yazımı 28 Mart Perşembe günü yazıp yayına vermişim. O tarihten sonra yazmamışım… Hayata küsüp, umutsuzluğa kapılıp ver elini rakı-balık mı demişim? Yoksa çok mu çalışmışım?

Çok yakınımdaki bir muhterem dahil “çalışmak” deyince  standart olarak sabah belli bir saatte kalkıp, dört duvarı olan işyerine gitmeyi aklına getiriyor. Sonra malum sekiz saat(!) bitecek ve paydos..Hadi eve dönüş. Pijama, terlik ,televizyon muhabbeti. Sonra tüp bitti, çay bitti gerginliği… Ardından “ev kirasını geciktirdin be herif” sitemleri ve “yeter ama artık beğenmezsen ahan da kapı” finali….

Yakın geçmişim

Hele bizim meslek hiç kaldırmaz böyle yer,zaman,mekan konularını… Kuş misali nerde olduğunuz belli olmaz… Sürekli bir seyir hali… Çalışırken dinlenirsiniz, dinlenirken de kafanızdan yeni haberler geçer gündemi takip adına yine bilgisayar karşısına geçersiniz. Kimine göre bir hastalıktır bu ama kimine göre de memlekete hizmet… Kimine göre Başbakandan rozet takılması övgüsü, kimine göre de Kazdağlarının halini görmeyenlere küfürdür … Kimine göre Firuze’nin keskin dili, kimi ne göre de cemaatin etkisidir Çanakkale’deki tespit. Kimi çıkar siyasi partilere çağrı yapar, kimi de çıkar siyasi partilere çağrı yapanları kaale bile almaz…

Kısacası…

Sana sunulan haberin alt sözcüklerini iyi okuman gerekli sayın okur. Önce açıkmayı yapan kuruluşa bak. Sonra onları tanı ve öyle değerlendir. Tabii bu sözüm yerel gazeteleri her gün, her gün hem de “illaki manşet olacak” mantığı ile yöneten arkadaşlarım için de geçerli. Gazete patronları için bu sözlerim geçerli değil emin olun. Çünkü, onlar işini bilir… Anlatmama ne hacet…

Gelelim bugüne

Hiç tartışmasız, üstünlük hikayesi olmadan “Biz”, kendi hür irademizle başka bir kulvarı seçtik şimdilik… Fakat bunun adı birinin dediği gibi “Yeni internet gazeteciliği” değil. Açıkladık oysa, okumamış bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan o kişi… Bir daha söylüyoruz ve kimseye de atıfta bulunmuyoruz “ Gücümüzü bağımsızlığımızdan ve tarafsızlığımızdan almıyoruz”… Çünkü biz “taraf” ve “taraflıyız”

Saklamayalım açıklayalım

Facebook ve Twitter’i “arama motoru” olarak kullanıp paylaşımlarımızı kısa spotlar halinde yapıyoruz. O paylaşımlarda altta yazan www.canakkalememleket.com linkine tıklayan siteye ulaşıyor ve haberin tamamını okuyor. Bu yöntemle daha çok  “tık” alıp siteye reklam girdisi mi sağlayacağız? Hayır.. Biz sadece istatistiki veriler ve olunan üyeliklerle bir taslak çıkarıp “nerede ne yaparız, nasıl yürürüz? “sorularının yanıtını bulup Eylül 2013’de adı “Memleket” olan haftalık, taraflı bir gazete çıkaracağız.  “Yeni internet gazeteciliği” deyip kendi sitesinden sayısal veriler veren, “17 yıldır yayındayız, hitimiz şu kadar”  şeklinde yazı yazan, sonrada yazdığı yazıyı geri çeken Sayın Gökhan Kökçak anlatabildim mi?

Veya şöyle anlatayım;

“Biz “hit”,  bilmeyiz..  Biz sadece “Bit” biliriz. “Yavşak”ın ne olduğunu biliriz.(Yavşak: “Bit yavrusu”bkz Türkçe sözlük Y harfinde bulabilirsin)

Şimdi anlatabilidim mi? Sayın Gökhan Kökçak… Aynı zamanda Çanakkale Aktif Gazeteciler Başkanı Sayın Gökhan Kökçak… Bilmem anlıyor musun?

***

Arkamızda kim var?

Gelelim  klasik soruya… Bir çok kişi soruyor  “arkanızda kim var?”

“Şöyle yaptık, iki arkadaş karar verdik, ben yerel gazetelerden çekildim. Çevreye duyarlı, emekten yana bir yayın organı için önce siteden yola çıktık”

Herkese tek tek nasıl anlatayım? O nedenle reklam bütçemize “broşür hatta gazete şeklinde broşür bastırıp dağıtmayı da “ koyduk. Yakında yapacağız. Şimdilik kartvizitle idare ediyoruz.

Malum milli gelir 14 bin dolar olunca planlı davranmalıyız.

O nedenle arkamızda kimse yok… Arkamızda kimse olmasını da tercih etmeyiz zaten. Sol serbest geçebilirsin vallahi önden gelen de  yok!

***    

Çan “özgür” , Biga “kıskaçta”

www.canakkalememleket.com sitemizin Çan ilçesi ayağı büyük bir başarıyla yerine oturdu. Çan haberleri anında bize ulaşıyor ve yayından sonra diğer haberlere okunma oranında fark atıyor. Şimdilik adı biz de saklı arkadaşımıza teşekkür ederiz. Çan için ilginç bir not aktarayım inanmışlığın ölçüsü olsun “ Gecenin bir vakti telefonum çalıyor. Aksu çeşmelerinden su akmıyor… Çabuk bunu yaz” diyor.. Nedir, ne değildir öğreniyoruz ve yazıyoruz…İstersen yazma “Can bu , Çan bu… Parkları yok eden belediyeyi de yazarız..AKP’li Belediye Başkanı’nın gözünün içine baka baka  “yeşili yok ettiniz” diyen cesur yürek CHP Belediye Meclis Üyesi Reyhan Akgün’ü de yazarız” Teşekkürler Çan… Yaşadığın yere canına, Çan’ına sahip çıktığın için teşekkürler…

Fakat, Biga maalesef Çan ilçesi gibi özgür değil. Adeta “kıskaçta”… Temas halinde olduğumuz çevre derneklerinden öğrendiğimize göre Biga’da yerel basın çevre faktörlü konulara duyarsız kalıyormuş. İstisnalar hariç bir çok gazete malum çevrenin güdümündeymiş. O arkadaşlarımıza da şunu anımsatıyoruz “Kömürle yanmak…Yanan sedece kömür mü? O videoyu seyredin bakın Çan’dan, Biga’dan ,Zonguldak(tan,Elbistan’dan kimler konuşuyor ve ne diyor?

Müfüde’yi niye yazmıyorsun?

Gelen e postalarda sıkça sorulan bir soru da “Niye Müfüde’yi yazmıyorsun. Hani 50 bin ver 75 bin vereyim konusu niye eksik kaldı” şeklinde…

Ne diyeyim…Şimdi Müfüde’yi yazsam “Firuze’yi niye yazmıyorsun?” diyecekler. O nedenle “pas” geçiyorum. Lakin şunu da belirteyim biz de hiçbir konu yarım kalmaz… Küçük bir tüyo vereyim “ İskelede bir köfteci… Kirası 4.750 TL… Hava parası ise 100-1500 bin lira arası… Müfüde’nin parası bu köftecinin açılmasına katkı sadece” Belki de Müfüde verdiği  50 bin lirayı 75 bin lira olarak çok gecikse de, dolandırıldım hissine kapılsada geri aldı. Bilemem. (Beni arayıp söylemediği için “bilemem” dedim)

***    

Adnan Öncü “açık tanık” olsun

AKP Merkez İlçe Başkanı Adnan Öncü geçtiğimiz günlerde Facebook’ta bir ileti paylaştı. Adnan Menderes, Turgut Özal, Muhsin Yazıcıoğlu ve Recep tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarının bir karede bütünleştirildiği ileti de yapılan tespit şu idi “ Ali Adnan (Başvekil) Kemalist düzen tarafından öldürüldü”, “ “Turgut Özal. Ergenekon tarafından zehirlendi”, “Muhsin Yazıcıoğlu. Ergenekon tarafından suikasta uğradı”.. “Recep Tayyip Erdoğan. Ergenekonun 1 numaralı düşmanı 78 suikasttan kurtuldu” Sayın Öncü bu iletiyi paylaştı ve kendi profilinede koydu. Konuya bu kadar hakim olan AKP Merkez İlçe Başkanı  Sayın Adnan Öncü’ye gizli değil “açık tanık” olmasını ve bu karanlık olayları aydınlatıp  ileri demokrasi kahramanı olmasını öneriyor ve soruyorum;

“ 1968 kuşağının önde gelen devrimcilerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'i kim astı? Üçü de 6 Mayıs 1972'de Ankara'da idam edildiler. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra, 54 kişinin idam cezası Meclis’te onaylandı bunların 50’si infaz edildi. İdam cezalarını kim onayladı? Ya 17 yaşındaki Erdal Eren… Onu kim astı?” Kemalist düzen mi? Ergenekon mu?

Benim nacizhane görüşüm, siz Cuma Namaz’ından sonra esnaf ziyaretlerini aksatmadan sürdürün….

***   

Malum çevreye “rest” okura “mesaj”

Çanakkale’nin doğasını talan eden, ormanları yok eden, Kazdağları’nı katleden, utanmadan sıkılmadan bilgilendirme toplantısı yapmaya kalkan, üç kardeşimizi mahkemeye verip köylüyü köyünden kovmaya kalkan, “Kömürle yanmak” kısa filmine sözüm ona amborgo koyan, “Ben istemezsem yazamazssınız-konuşamazsınız” havalarında olan, “Termik santral istemiyoruz” diye haykıran, ileti atanların isimlerini belirlemeye çalışan işte o malum çevreden sitemize reklam kabul etmiyoruz. Reklam alabilme çalışmalarımız organik ürünler,çevre dergileri,butik oteller,çevre kuruluşları,fidan üretim merkezleri gibi kişi ve kuruluşlarla yapılan temaslarla sürdürülüyor. Acelemiz hiç mi hiç yok. Geç olsun, güç olsun ama helal olsun…  www.canakkalememleket.com sitesi okurundan tek isteğimiz facebook üzerinden paylaştığımız iletileri sadece beğenmekle kalmayıp bir de paylaş butonuna basmalarıdır. Bu sayede sizin de arkadaş çevrenizde görününürlüğümüz sağlanacaktır. Kartopu örneği..Paylaşarak büyümek  size, bize, tüm dostlara yakışır…

 

Biriktirip yazmak iyi değil miş…

Yazımın başında da değim gibi 28 Mart’tan sonra ben de “tık” yoktu. Biriktirip yazarsan işte böyle oluyor “tık..tık” hatta “tık..tık ..tık tıklaaaarr” Biriktirip yazmak iyi olmuyor… 

Aydınlık yarınlar…

 Paylaş | | Yorum Yaz
1532 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AÇIKLAYABİLİR MİSİNİZ? - 16/05/2019
Duymamış gibi yaparsan ‘sağır sultan’ derler kızarsın. ‘Yazmak kamuoyunu bilgilendirmek lazım, görevim bu’ dersin; ‘Sen mi kurtarcan memleketi’ derler, daha da ileriye gidersen bi güzel eskitirler. Sorarsın, cevap vermezler... Onlar hep mutluluğun
KATİL AYAĞA KALK! - 20/04/2019
Konu, Çanakkale yerel basınına tüm görüşlerle birlikte yansıdı.
MEMLEKET SEVDANIZ YERİN DİBİNE BATSIN - 29/03/2019
İlayda Sevinç'in cansız bedeni, yapılan incelemenin ardından Ezine Devlet Hastanesi'nin morguna kaldırıldı…
NEDEN O HABERİ YAPMIŞIM? - 24/03/2019
Eleştirinin genel tanımını okuduktan sonra bu sözlerine pişman olacağını bildiğim AKP’li hanımefendiye yazarak, hakaret etmeden sesleniyorum.
YÜREKSİZ OLMA - 28/01/2019
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
BİNDİK BİR ALAMETE… - 16/01/2019
Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir.
YAKINLIK MESELESİ VE BÜLENT TURAN - 06/12/2018
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale Belediye Başkan adayının da Kılıçdaroğluna yakınlığı nedeniyle Ülgür Gökhan olacağını söylemiş.
SENİ DE ÖYLE ANSINLAR! - 11/11/2018
‘Halka yalan söylemek suçtur’ ilkesini her koşulda yerine getireceğime söz vermiş biri olarak amiyane tabirle ‘o topa girme, bu topu ıskala’ konularını da sıcak bakmam.
HER TARAFTA BİZİM BORUMUZ ÖTÜYOR - 14/10/2018
‘FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı’ iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve ev hapsinde olan ABD'li rahip Andrew Craig 12 Ekim Cuma günü yapılan duruşmada serbest kaldı
 Devamı