• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
BAŞLIĞINI SEN KOY…
09/04/2013

 

En son yazımı 28 Mart Perşembe günü yazıp yayına vermişim. O tarihten sonra yazmamışım… Hayata küsüp, umutsuzluğa kapılıp ver elini rakı-balık mı demişim? Yoksa çok mu çalışmışım?

Çok yakınımdaki bir muhterem dahil “çalışmak” deyince  standart olarak sabah belli bir saatte kalkıp, dört duvarı olan işyerine gitmeyi aklına getiriyor. Sonra malum sekiz saat(!) bitecek ve paydos..Hadi eve dönüş. Pijama, terlik ,televizyon muhabbeti. Sonra tüp bitti, çay bitti gerginliği… Ardından “ev kirasını geciktirdin be herif” sitemleri ve “yeter ama artık beğenmezsen ahan da kapı” finali….

Yakın geçmişim

Hele bizim meslek hiç kaldırmaz böyle yer,zaman,mekan konularını… Kuş misali nerde olduğunuz belli olmaz… Sürekli bir seyir hali… Çalışırken dinlenirsiniz, dinlenirken de kafanızdan yeni haberler geçer gündemi takip adına yine bilgisayar karşısına geçersiniz. Kimine göre bir hastalıktır bu ama kimine göre de memlekete hizmet… Kimine göre Başbakandan rozet takılması övgüsü, kimine göre de Kazdağlarının halini görmeyenlere küfürdür … Kimine göre Firuze’nin keskin dili, kimi ne göre de cemaatin etkisidir Çanakkale’deki tespit. Kimi çıkar siyasi partilere çağrı yapar, kimi de çıkar siyasi partilere çağrı yapanları kaale bile almaz…

Kısacası…

Sana sunulan haberin alt sözcüklerini iyi okuman gerekli sayın okur. Önce açıkmayı yapan kuruluşa bak. Sonra onları tanı ve öyle değerlendir. Tabii bu sözüm yerel gazeteleri her gün, her gün hem de “illaki manşet olacak” mantığı ile yöneten arkadaşlarım için de geçerli. Gazete patronları için bu sözlerim geçerli değil emin olun. Çünkü, onlar işini bilir… Anlatmama ne hacet…

Gelelim bugüne

Hiç tartışmasız, üstünlük hikayesi olmadan “Biz”, kendi hür irademizle başka bir kulvarı seçtik şimdilik… Fakat bunun adı birinin dediği gibi “Yeni internet gazeteciliği” değil. Açıkladık oysa, okumamış bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan o kişi… Bir daha söylüyoruz ve kimseye de atıfta bulunmuyoruz “ Gücümüzü bağımsızlığımızdan ve tarafsızlığımızdan almıyoruz”… Çünkü biz “taraf” ve “taraflıyız”

Saklamayalım açıklayalım

Facebook ve Twitter’i “arama motoru” olarak kullanıp paylaşımlarımızı kısa spotlar halinde yapıyoruz. O paylaşımlarda altta yazan www.canakkalememleket.com linkine tıklayan siteye ulaşıyor ve haberin tamamını okuyor. Bu yöntemle daha çok  “tık” alıp siteye reklam girdisi mi sağlayacağız? Hayır.. Biz sadece istatistiki veriler ve olunan üyeliklerle bir taslak çıkarıp “nerede ne yaparız, nasıl yürürüz? “sorularının yanıtını bulup Eylül 2013’de adı “Memleket” olan haftalık, taraflı bir gazete çıkaracağız.  “Yeni internet gazeteciliği” deyip kendi sitesinden sayısal veriler veren, “17 yıldır yayındayız, hitimiz şu kadar”  şeklinde yazı yazan, sonrada yazdığı yazıyı geri çeken Sayın Gökhan Kökçak anlatabildim mi?

Veya şöyle anlatayım;

“Biz “hit”,  bilmeyiz..  Biz sadece “Bit” biliriz. “Yavşak”ın ne olduğunu biliriz.(Yavşak: “Bit yavrusu”bkz Türkçe sözlük Y harfinde bulabilirsin)

Şimdi anlatabilidim mi? Sayın Gökhan Kökçak… Aynı zamanda Çanakkale Aktif Gazeteciler Başkanı Sayın Gökhan Kökçak… Bilmem anlıyor musun?

***

Arkamızda kim var?

Gelelim  klasik soruya… Bir çok kişi soruyor  “arkanızda kim var?”

“Şöyle yaptık, iki arkadaş karar verdik, ben yerel gazetelerden çekildim. Çevreye duyarlı, emekten yana bir yayın organı için önce siteden yola çıktık”

Herkese tek tek nasıl anlatayım? O nedenle reklam bütçemize “broşür hatta gazete şeklinde broşür bastırıp dağıtmayı da “ koyduk. Yakında yapacağız. Şimdilik kartvizitle idare ediyoruz.

Malum milli gelir 14 bin dolar olunca planlı davranmalıyız.

O nedenle arkamızda kimse yok… Arkamızda kimse olmasını da tercih etmeyiz zaten. Sol serbest geçebilirsin vallahi önden gelen de  yok!

***    

Çan “özgür” , Biga “kıskaçta”

www.canakkalememleket.com sitemizin Çan ilçesi ayağı büyük bir başarıyla yerine oturdu. Çan haberleri anında bize ulaşıyor ve yayından sonra diğer haberlere okunma oranında fark atıyor. Şimdilik adı biz de saklı arkadaşımıza teşekkür ederiz. Çan için ilginç bir not aktarayım inanmışlığın ölçüsü olsun “ Gecenin bir vakti telefonum çalıyor. Aksu çeşmelerinden su akmıyor… Çabuk bunu yaz” diyor.. Nedir, ne değildir öğreniyoruz ve yazıyoruz…İstersen yazma “Can bu , Çan bu… Parkları yok eden belediyeyi de yazarız..AKP’li Belediye Başkanı’nın gözünün içine baka baka  “yeşili yok ettiniz” diyen cesur yürek CHP Belediye Meclis Üyesi Reyhan Akgün’ü de yazarız” Teşekkürler Çan… Yaşadığın yere canına, Çan’ına sahip çıktığın için teşekkürler…

Fakat, Biga maalesef Çan ilçesi gibi özgür değil. Adeta “kıskaçta”… Temas halinde olduğumuz çevre derneklerinden öğrendiğimize göre Biga’da yerel basın çevre faktörlü konulara duyarsız kalıyormuş. İstisnalar hariç bir çok gazete malum çevrenin güdümündeymiş. O arkadaşlarımıza da şunu anımsatıyoruz “Kömürle yanmak…Yanan sedece kömür mü? O videoyu seyredin bakın Çan’dan, Biga’dan ,Zonguldak(tan,Elbistan’dan kimler konuşuyor ve ne diyor?

Müfüde’yi niye yazmıyorsun?

Gelen e postalarda sıkça sorulan bir soru da “Niye Müfüde’yi yazmıyorsun. Hani 50 bin ver 75 bin vereyim konusu niye eksik kaldı” şeklinde…

Ne diyeyim…Şimdi Müfüde’yi yazsam “Firuze’yi niye yazmıyorsun?” diyecekler. O nedenle “pas” geçiyorum. Lakin şunu da belirteyim biz de hiçbir konu yarım kalmaz… Küçük bir tüyo vereyim “ İskelede bir köfteci… Kirası 4.750 TL… Hava parası ise 100-1500 bin lira arası… Müfüde’nin parası bu köftecinin açılmasına katkı sadece” Belki de Müfüde verdiği  50 bin lirayı 75 bin lira olarak çok gecikse de, dolandırıldım hissine kapılsada geri aldı. Bilemem. (Beni arayıp söylemediği için “bilemem” dedim)

***    

Adnan Öncü “açık tanık” olsun

AKP Merkez İlçe Başkanı Adnan Öncü geçtiğimiz günlerde Facebook’ta bir ileti paylaştı. Adnan Menderes, Turgut Özal, Muhsin Yazıcıoğlu ve Recep tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarının bir karede bütünleştirildiği ileti de yapılan tespit şu idi “ Ali Adnan (Başvekil) Kemalist düzen tarafından öldürüldü”, “ “Turgut Özal. Ergenekon tarafından zehirlendi”, “Muhsin Yazıcıoğlu. Ergenekon tarafından suikasta uğradı”.. “Recep Tayyip Erdoğan. Ergenekonun 1 numaralı düşmanı 78 suikasttan kurtuldu” Sayın Öncü bu iletiyi paylaştı ve kendi profilinede koydu. Konuya bu kadar hakim olan AKP Merkez İlçe Başkanı  Sayın Adnan Öncü’ye gizli değil “açık tanık” olmasını ve bu karanlık olayları aydınlatıp  ileri demokrasi kahramanı olmasını öneriyor ve soruyorum;

“ 1968 kuşağının önde gelen devrimcilerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'i kim astı? Üçü de 6 Mayıs 1972'de Ankara'da idam edildiler. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra, 54 kişinin idam cezası Meclis’te onaylandı bunların 50’si infaz edildi. İdam cezalarını kim onayladı? Ya 17 yaşındaki Erdal Eren… Onu kim astı?” Kemalist düzen mi? Ergenekon mu?

Benim nacizhane görüşüm, siz Cuma Namaz’ından sonra esnaf ziyaretlerini aksatmadan sürdürün….

***   

Malum çevreye “rest” okura “mesaj”

Çanakkale’nin doğasını talan eden, ormanları yok eden, Kazdağları’nı katleden, utanmadan sıkılmadan bilgilendirme toplantısı yapmaya kalkan, üç kardeşimizi mahkemeye verip köylüyü köyünden kovmaya kalkan, “Kömürle yanmak” kısa filmine sözüm ona amborgo koyan, “Ben istemezsem yazamazssınız-konuşamazsınız” havalarında olan, “Termik santral istemiyoruz” diye haykıran, ileti atanların isimlerini belirlemeye çalışan işte o malum çevreden sitemize reklam kabul etmiyoruz. Reklam alabilme çalışmalarımız organik ürünler,çevre dergileri,butik oteller,çevre kuruluşları,fidan üretim merkezleri gibi kişi ve kuruluşlarla yapılan temaslarla sürdürülüyor. Acelemiz hiç mi hiç yok. Geç olsun, güç olsun ama helal olsun…  www.canakkalememleket.com sitesi okurundan tek isteğimiz facebook üzerinden paylaştığımız iletileri sadece beğenmekle kalmayıp bir de paylaş butonuna basmalarıdır. Bu sayede sizin de arkadaş çevrenizde görününürlüğümüz sağlanacaktır. Kartopu örneği..Paylaşarak büyümek  size, bize, tüm dostlara yakışır…

 

Biriktirip yazmak iyi değil miş…

Yazımın başında da değim gibi 28 Mart’tan sonra ben de “tık” yoktu. Biriktirip yazarsan işte böyle oluyor “tık..tık” hatta “tık..tık ..tık tıklaaaarr” Biriktirip yazmak iyi olmuyor… 

Aydınlık yarınlar…

 1749 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KRALI DA KANDIRIYORLAR, SARAYI DA SOYUYORLAR - 29/01/2020
Olsun; yine de Allah devlete millete zeval vermesin…
SİZİN GÜNDEMİNİZ NE? - 19/01/2020
Ülke gündemi, Çanakkale gündemi anlık olarak değişiyor. Gerçi gündemin değişmesi tespitim sizin bakış açınıza, çevrenizdeki konularla ne kadar ilgili olduğunuza da bağlı.
BİLMEM ANLATABİLİYOR MUYUM? - 06/01/2020
2020 yılına nasıl girdik? İyi dileklerle...
EKONOMİ TIKIRINDA - 30/11/2019
Enflasyon rakamları açıklanıyor… “İçinde at nalı da var” diyorlar…
BAYRAMİÇ KAYMAKAMLIĞI SORUŞTURMA AÇACAK MI? - 04/11/2019
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde üst üste ‘tartışmalı’ değerlendirmesi yapılan konular gündeme gelmeye başladı. ‘Tartışmalı’ sözcüğünün hafif kaldığını biliyorum ‘provokasyon’ diyenler de var ancak
KONUŞMAK YA DA SESSİZ KALMAK - 13/10/2019
Konuşuyoruz… Konuşuyoruz… Yine konuşuyoruz…
ŞİMDİLİK, ÇANAKKALE HAİNİYİM - 04/09/2019
Vatan haini kime denir? Ülkesinin yüksek çıkarlarını hiçe sayarak onun aleyhinde iş gören kimseye...
YEDİYSEK CEBİMİZDEN, HARCADIYSAK ÖMRÜMÜZDEN… - 13/08/2019
Hiç böyle yazıya ‘girizgah’ yapayım diye uğraşmayacağım. Bodoslama konuya girip her zaman olduğu gibi takdiri okura, Çanakkale halkına bırakacağım.
ÇARESİZ OLMAYIN ÇARE SİZ OLUN! - 25/07/2019
anakkale’nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın su havzasında işletime geçmek için hazırlıklarını tamamlamaya çalışan Kirazlı Balaban’daki Kanadalı altın ve gümüş işletmesi şu an için en büyük sorun.
 Devamı