• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 35° 23°
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
DAHA ÇOK DEMOKRASİ DAHA ÇOK ÖZGÜRLÜK
08/04/2013

 

Merhabalar efendim,

Bu yazımda hem bireysel hem de toplumsal yaşamımızda asla vazgeçemeyeceğimiz iki temel kavram üzerine güncel örnekler vereceğim:

3 Nisan 1930 tarihi ülkemiz kadınlarının yerel seçimlerde oy kullanabildiği tarihtir. Çok önemlidir çünkü kadınlarımızın insan olarak görülmeye başlandığını kanıtlar. Bu adım daha sonra kazanacağımız pek çok hakkın öncüsü olmuştur. Kadının evinde söz hakkı artmış, iş yaşamında yer bulmaya başlamıştır. Her türlü ayrımcılığa karşı “Bütün insanlar yasalar önünde eşittir” denildiğinde DEMOKRASİ işlemeye başlamış ve ÖZGÜRLÜK söylemleri artmıştır.

Şüphesiz demokrasinin de özgürlüğün de kontrolsüz kullanımı tehlikelidir. Ancak bu kontrolü baskıcı yönetimlere bırakmak daha da tehlikelidir. Dengeyi sağlamak eğitim kurumunun görevidir. Düşünen, sorgulayan, okuyup araştıran insan sayısı arttıkça İNSAN OLMAK önemsendikçe daha çok demokrasi ve daha çok özgürlük gelecektir.

Bireyler olarak kendimizi istediğimiz gibi ifade edebiliyorsak ve farklı görüşlere saygı gösterebiliyorsak sorun kalmaz. İşte tam da burada sahte demokrasi talepleri ve özgürlük istemlerini ayırabilmek gerekir.

AKP iktidarı göstermelik-şekilci özgürlükler vererek halkımıza şirin görünmeyi çok iyi başarmıştır. Daha özgürsek neden kadın cinayetleri ve şiddet katlanarak artıyor? Sokak çocukları ve dilenciler çoğalıyor? Sivil toplum kuruluşları çalışamaz hale getiriliyor? Hapishaneler aydınlarla dolup taşıyor? Yandaş medya dışındakiler susturuluyor? Emperyalistlerin ülkeyi işgaline izin veriliyor? NEDEN?

Daha demokratiksek neden yasama, yürütme ve yargı aynı ellerin emrine sokuluyor? Yönetimlerde ırk, dil, din, cins ayrımı olmadan eşit temsil sağlanamıyor? Liderin talimatıyla padişahlık sistemine geçilmeye uğraşılıyor? Seçim sistemi düzeltilmiyor? NEDEN?

Gelelim muhalefete, gönüllüsü olduğum CHP yi de eleştireceğim. Ne yazık ki Genel Merkezdeki bütünleşme ve farklı seslerin birlikte mücadelesi il ve ilçe yönetimlerine yansımadı. DEĞİŞİM sancılı sürüyor, hep aynı isimler ETKİLİ konumdalar ve birilerini dışlayıp duruyorlar. Kadın ve Gençlik Kolları yeterince desteklenmiyor, pasifleştiriliyor. DAHA AKTİF KADINLAR VE GENÇLER olmadan, gücümüzü birleştirmeden halka kendimizi nasıl anlatabileceğiz? İrticaya ve sömürüye nasıl karşı koyabileceğiz? NASIL?

Yerel seçimlerde 83 yıldır kadınların da oy hakkı olduğunu unutmayın beyler! Üstelik bizim sizlerden daha çok demokrasi ve özgürlüğe ihtiyacımız olduğu kesin; şiddet-taciz-eve kapatılma-çarşafa sokulma-çok eşlilik vb. ilkel kurallar kadınları tehdit ediyor değil mi?

KADINLAR OLMADAN İLERLEME OLMAZ bunu aklınızdan çıkarmayın.

Daha demokratik ve özgür günlerin hasretiyle…

Hoşça kalın efendim.

 2612 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ - 02/03/2019
Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:
İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN HORMONLAR - 17/11/2018
Yaşam gittikçe zorlaşıyor, maddi manevi sıkıntılar artıyor. Toplumsal olarak gittikçe geriliyoruz, zihniyet olarak ne yazık ki ortaçağ karanlığındayız.
İNSAN İLİŞKİLERİNDE DOĞRU VE YANLIŞLAR - 22/09/2018
İnsanız, hepimiz bazen özellikle duygusal konularda zorlanırız ve beynimiz kısa devre yapıverir. Ardından, korkular, panik atak, endişeler, kaygı bozuklukları, öfke patlamaları, takıntılar, depresyonlar…
YARGILAMA, ÖNYARGI ve DOĞRU ÜSLUP SORUNU - 03/04/2018
nsanları anlayıp dinlemeden eleştirme, suçlama ve önyargı oluşturarak dışlama beynimizin tuhaf özelliklerindendir. Kusurlu düşünce şemaları yani önceden edindiğimiz deneyimleri hatalı
DOĞRU ZAMAN- DOĞRU YER- DOĞRU KİŞİ MESELESİ - 13/02/2018
Ne zaman ne yapacağımızı, nerede olmamız gerektiğini, kimlere güvenebileceğimizi bilmek iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar.
MUTLU OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? - 10/01/2018
Danimarka dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer, şu basit mutluluk kurallarıyla(hygge-höge felsefesi) biz de mutlu olmayı deneyebiliriz:
 Devamı