• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
DAHA ÇOK DEMOKRASİ DAHA ÇOK ÖZGÜRLÜK
08/04/2013

 

Merhabalar efendim,

Bu yazımda hem bireysel hem de toplumsal yaşamımızda asla vazgeçemeyeceğimiz iki temel kavram üzerine güncel örnekler vereceğim:

3 Nisan 1930 tarihi ülkemiz kadınlarının yerel seçimlerde oy kullanabildiği tarihtir. Çok önemlidir çünkü kadınlarımızın insan olarak görülmeye başlandığını kanıtlar. Bu adım daha sonra kazanacağımız pek çok hakkın öncüsü olmuştur. Kadının evinde söz hakkı artmış, iş yaşamında yer bulmaya başlamıştır. Her türlü ayrımcılığa karşı “Bütün insanlar yasalar önünde eşittir” denildiğinde DEMOKRASİ işlemeye başlamış ve ÖZGÜRLÜK söylemleri artmıştır.

Şüphesiz demokrasinin de özgürlüğün de kontrolsüz kullanımı tehlikelidir. Ancak bu kontrolü baskıcı yönetimlere bırakmak daha da tehlikelidir. Dengeyi sağlamak eğitim kurumunun görevidir. Düşünen, sorgulayan, okuyup araştıran insan sayısı arttıkça İNSAN OLMAK önemsendikçe daha çok demokrasi ve daha çok özgürlük gelecektir.

Bireyler olarak kendimizi istediğimiz gibi ifade edebiliyorsak ve farklı görüşlere saygı gösterebiliyorsak sorun kalmaz. İşte tam da burada sahte demokrasi talepleri ve özgürlük istemlerini ayırabilmek gerekir.

AKP iktidarı göstermelik-şekilci özgürlükler vererek halkımıza şirin görünmeyi çok iyi başarmıştır. Daha özgürsek neden kadın cinayetleri ve şiddet katlanarak artıyor? Sokak çocukları ve dilenciler çoğalıyor? Sivil toplum kuruluşları çalışamaz hale getiriliyor? Hapishaneler aydınlarla dolup taşıyor? Yandaş medya dışındakiler susturuluyor? Emperyalistlerin ülkeyi işgaline izin veriliyor? NEDEN?

Daha demokratiksek neden yasama, yürütme ve yargı aynı ellerin emrine sokuluyor? Yönetimlerde ırk, dil, din, cins ayrımı olmadan eşit temsil sağlanamıyor? Liderin talimatıyla padişahlık sistemine geçilmeye uğraşılıyor? Seçim sistemi düzeltilmiyor? NEDEN?

Gelelim muhalefete, gönüllüsü olduğum CHP yi de eleştireceğim. Ne yazık ki Genel Merkezdeki bütünleşme ve farklı seslerin birlikte mücadelesi il ve ilçe yönetimlerine yansımadı. DEĞİŞİM sancılı sürüyor, hep aynı isimler ETKİLİ konumdalar ve birilerini dışlayıp duruyorlar. Kadın ve Gençlik Kolları yeterince desteklenmiyor, pasifleştiriliyor. DAHA AKTİF KADINLAR VE GENÇLER olmadan, gücümüzü birleştirmeden halka kendimizi nasıl anlatabileceğiz? İrticaya ve sömürüye nasıl karşı koyabileceğiz? NASIL?

Yerel seçimlerde 83 yıldır kadınların da oy hakkı olduğunu unutmayın beyler! Üstelik bizim sizlerden daha çok demokrasi ve özgürlüğe ihtiyacımız olduğu kesin; şiddet-taciz-eve kapatılma-çarşafa sokulma-çok eşlilik vb. ilkel kurallar kadınları tehdit ediyor değil mi?

KADINLAR OLMADAN İLERLEME OLMAZ bunu aklınızdan çıkarmayın.

Daha demokratik ve özgür günlerin hasretiyle…

Hoşça kalın efendim.

 2794 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
 Devamı