• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
GAZETECİ DEĞİL MİYMİŞ!!
28/03/2013

 

Günlerden bir gün…

Aslında yakın bir zamanda…

Çanakkale’de var olan Gazeteciler Cemiyeti’ne başkan adayı olup kaybettikten sonra ikinci bir cemiyeti kurmak için hemen  planlarını hazırlayan değerli meslektaşlarım işte o “günlerden bir gün”  Aktif Gazeteciler Derneği’ni  kurdular.

İlk toplantı yapılacaktı.

Yapıldı da.

Ben de katıldım. Çünkü üye idim. Gerci Burak Gezen Başkanlığı’ndaki  Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti’ne de üye idim. Hukuken sakıncası yoktu.

Konuyu uzatmayalım.İmzalar alındıktan sonra  toplantı başladı.

“Yeter sayı var” dedi bir bilen…

Sonra amaç, yüksek idealler, etik değerler, evrensel gazetecilik ilkeleri anlatıldı(!!!)

O toplantıya katıldığım için çok mutluydum.

Öyle ki başım önde, sesim soluğum kesilmiş dinliyordum sadece…

Yutkunuyordum…Konuşamıyordum bu derece yüksek kültürlü birikimli arkadaşlar konuşuyordu çünkü… Benim haddime mi konuşmak… Malum köy çocuğuyuz biz…

Sonra “günlerden bir gün” olan, “ince” bir  konunun açılımı gündeme geldi.

Biga’da bir gazeteci Çanakkale Valisi Sayın  Güngör Azim Tuna için “ilginç” iddialar kaleme almıştı. Sayın Valinin ise o iddiaları hukuka taşıyıp taşımadığını bilemiyorum. Çünkü; hani “günlerden bir gün” ………….yani o zaman bir karışıklık olmuştu anımsıyormusun? Yanlış e-posta gönderilmişti falan hani…Bazı gazeteler yayından son anda çekti, bazıları yayınladı falan….

Heee işte o hikaye…

Diyeceksin ki konuyla ne ilgisi var?

“Kafan mı güzel senin Cemal?”

Bak nasıl ilgisi var?

Oku da gör Memleket’te neler oluyor (Burası reklamJ)

İşte bu konuyu Aktif Gazeteciler Derneği kınamış ve Sayın Vali’ye yazılanın hakaretten öte bişey olmayacağını öne sürmüştü ve “kınama” yayınlamıştı.

 Sonrasında….

 “Günlerden bir gün” zamanı, o toplantıda benim başım öndeyken,çayım bitmişken, bugün Firuze Hanım’ın kalemine düşen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın rozet taktığı ,AK Parti’nin çiçeği burnunda basın mensubu Mehmet Celen evet ,evet o toplantıda ayağa kalktı ve dediki ;

“ Arkadaşlar bugünlerde çok konuşulduğu için açıklayayım istedim. Bizim yaptığımız kınamayı bir arkadaşımız istedi. “Ayıp bunun yaptığı” dedi ve bizde onun için kınadık. Yani o kişi gazeteci değil ki”

Çayım bitmişken, başım öndeyken,bilgi birikimi karşısında ezilmişken ne olduysa bana ? Aynı anda hem kafamı hemde  elimi kaldırdım ve söz istedim…Aslında ikisini beraber zor yaparım ama oldu bi kere…

“Şimdi ben gazeteciyim. Desem ki Fatih Altaylı’yı kınayalım. Kınayacak mıyız”

Kem..Küm..Falan..Filan..Geçelim bunları…

Toplantı da benim dediğime destek olan arkadaşlarda vardı.

“Bir bilen” cevap verdi..

“Yok Cemal arkadaşım sen yanlış anladın. Olur mu öyle şey…”

Peki; ben yanlış anladım… Kabul de…

Başbakan Erdoğan’ın Biga’ya geldiği, yani yakın zaman…Aslında “Günlerden bir gün”… “Bigazete konuyu çok güzel anlatmış bana diyecek bir şey kalmadı” şeklinde yazınca ve gönderilen  cevaba bakınca sadece şunu dedim

“ Kınayalım mı?”

Ne dersiniz ?

İşte bana gönderilen o yazı…

Takdir kamuoyunun…

***

Sayın Cemal Oral,

 

"Çanakkale il merkezinde de gazeteciler var, ama acaba neredeler?" sorgulamama yanıt veren yazınız, içimi rahatlattı. Öğrenimim belli, yıllarca geçimimi sağladığım meslek belli, yaşam biçimim belli... Hepsinde iletişim yazıyor, gazetecilik yazıyor. Bilgi ve emeğinden başka yaşamı boyu tek kuruş geliri olmamış, ana-baba mirasını bile reddetmiş sınır tanımaz bir gazeteciyim.

İletişim bir bilimdir ve masanın her iki tarafında da yapılır. (Basın ve halkla ilişkiler mesleğini meslek etiği ile yapanları, namuslu hiç bir gazeteci aşağılamaz. Tıpkı davacı vekili, davalı vekili olabilen avukatlar gibi...)

Acı olan şu:

Ege Üniversitesi’nde gazetecilik öğrenimime Çanakkale Lisesi’nden, liseye de Merkez Ortaokulu’ndan gelmiştim. İl merkezinde hayli itilmiş, kakılmış şu yoksul parasız yatılılardanım.

Kendi memleketimde, gazeteci maskesi takmış bir takım insanlar; İstanbul medyasında el verdiğim, abilik ettiğim kimi yayın yönetmeni, kimi köşe yazarı hala direnebilen meslektaşlarımı alkışlar, cezaevindekilere ağıtlar yakarken; profesyonel yaşamını tamamlamış ve kasabasına dönmüş ben de, mütevazı yaşamımda manevi payımı zaten alıyordum.

30 yılı aşkın meslek yaşamımda hangi sorumlulukları üstlendiğimi bilemeyebilirler; ama yazdıklarımdan tek satır okusalardı, en azından kuşkuya kapılırlardı. Gazetecilik, öncelikle kuşku mesleğidir ya...

Zamanınızı aldım. Genç kardeşlerimin emek verdiği Bigazete için yazdığınız moral veren sözlerde aslan payı elbette onların; ama bana da bir yudum düştüğü için teşekkürlerimi iletiyorum.

Selamlar... Kolaylıklar...

Adil Korkut

 

Meraklısı için biraz bilgi:

(Emeğe saygısızlığa yanıt olsun diye bu ayıbı yapıyorum. Mesleğimizi daha fazla küçültmemek adına, lütfen bu mesleki bilgileri; kendine gazeteci diyenlerle gerek duyarsanız paylaşınız. Okurları hiç ama hiç ilgilendirmiyor çünkü..)

1979 E.Ü. İletişim Fak. mezunu, 1984 SABAH kuruluşunda profesyonel mesleğe başlayan. 1,5 milyonluk tirajları yakaladığı dönemlerin ekonomi sayfalarının yapımcısı, ÇGD İstanbul Şube kurucu üye/y.k. üye, EMD(Günümüz Ekonomi Gazetecileri Derneği) kurucu üye/y.k. üye, Medya Enstitüsü kurucu üye/y.k. üye, mesleği bırakmadan önceki meslek örgütleri kongrelerinin divan başkanlıkları... Hasbelkader lisans ve lisansüstü öğrenimlerim İletişim/İktisat/İktisat Politikası…

 

Adil bey böyle diyor?

Siz ne dersiniz sayın Memleket okuru…

Adil bey gazeteci mi?

(Size sormadım, sayın Aktif Gazeteciler Derneği ve Sayın Mehmet Celen… Çünkü, siz fikrinizi kınama ile zaten ortaya koymuştunuz.)

Halk  karar versin…

Saygılarımla2716 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KRALI DA KANDIRIYORLAR, SARAYI DA SOYUYORLAR - 29/01/2020
Olsun; yine de Allah devlete millete zeval vermesin…
SİZİN GÜNDEMİNİZ NE? - 19/01/2020
Ülke gündemi, Çanakkale gündemi anlık olarak değişiyor. Gerçi gündemin değişmesi tespitim sizin bakış açınıza, çevrenizdeki konularla ne kadar ilgili olduğunuza da bağlı.
BİLMEM ANLATABİLİYOR MUYUM? - 06/01/2020
2020 yılına nasıl girdik? İyi dileklerle...
EKONOMİ TIKIRINDA - 30/11/2019
Enflasyon rakamları açıklanıyor… “İçinde at nalı da var” diyorlar…
BAYRAMİÇ KAYMAKAMLIĞI SORUŞTURMA AÇACAK MI? - 04/11/2019
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde üst üste ‘tartışmalı’ değerlendirmesi yapılan konular gündeme gelmeye başladı. ‘Tartışmalı’ sözcüğünün hafif kaldığını biliyorum ‘provokasyon’ diyenler de var ancak
KONUŞMAK YA DA SESSİZ KALMAK - 13/10/2019
Konuşuyoruz… Konuşuyoruz… Yine konuşuyoruz…
ŞİMDİLİK, ÇANAKKALE HAİNİYİM - 04/09/2019
Vatan haini kime denir? Ülkesinin yüksek çıkarlarını hiçe sayarak onun aleyhinde iş gören kimseye...
YEDİYSEK CEBİMİZDEN, HARCADIYSAK ÖMRÜMÜZDEN… - 13/08/2019
Hiç böyle yazıya ‘girizgah’ yapayım diye uğraşmayacağım. Bodoslama konuya girip her zaman olduğu gibi takdiri okura, Çanakkale halkına bırakacağım.
ÇARESİZ OLMAYIN ÇARE SİZ OLUN! - 25/07/2019
anakkale’nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın su havzasında işletime geçmek için hazırlıklarını tamamlamaya çalışan Kirazlı Balaban’daki Kanadalı altın ve gümüş işletmesi şu an için en büyük sorun.
 Devamı