• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
GAZETECİ DEĞİL MİYMİŞ!!
28/03/2013

 

Günlerden bir gün…

Aslında yakın bir zamanda…

Çanakkale’de var olan Gazeteciler Cemiyeti’ne başkan adayı olup kaybettikten sonra ikinci bir cemiyeti kurmak için hemen  planlarını hazırlayan değerli meslektaşlarım işte o “günlerden bir gün”  Aktif Gazeteciler Derneği’ni  kurdular.

İlk toplantı yapılacaktı.

Yapıldı da.

Ben de katıldım. Çünkü üye idim. Gerci Burak Gezen Başkanlığı’ndaki  Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti’ne de üye idim. Hukuken sakıncası yoktu.

Konuyu uzatmayalım.İmzalar alındıktan sonra  toplantı başladı.

“Yeter sayı var” dedi bir bilen…

Sonra amaç, yüksek idealler, etik değerler, evrensel gazetecilik ilkeleri anlatıldı(!!!)

O toplantıya katıldığım için çok mutluydum.

Öyle ki başım önde, sesim soluğum kesilmiş dinliyordum sadece…

Yutkunuyordum…Konuşamıyordum bu derece yüksek kültürlü birikimli arkadaşlar konuşuyordu çünkü… Benim haddime mi konuşmak… Malum köy çocuğuyuz biz…

Sonra “günlerden bir gün” olan, “ince” bir  konunun açılımı gündeme geldi.

Biga’da bir gazeteci Çanakkale Valisi Sayın  Güngör Azim Tuna için “ilginç” iddialar kaleme almıştı. Sayın Valinin ise o iddiaları hukuka taşıyıp taşımadığını bilemiyorum. Çünkü; hani “günlerden bir gün” ………….yani o zaman bir karışıklık olmuştu anımsıyormusun? Yanlış e-posta gönderilmişti falan hani…Bazı gazeteler yayından son anda çekti, bazıları yayınladı falan….

Heee işte o hikaye…

Diyeceksin ki konuyla ne ilgisi var?

“Kafan mı güzel senin Cemal?”

Bak nasıl ilgisi var?

Oku da gör Memleket’te neler oluyor (Burası reklamJ)

İşte bu konuyu Aktif Gazeteciler Derneği kınamış ve Sayın Vali’ye yazılanın hakaretten öte bişey olmayacağını öne sürmüştü ve “kınama” yayınlamıştı.

 Sonrasında….

 “Günlerden bir gün” zamanı, o toplantıda benim başım öndeyken,çayım bitmişken, bugün Firuze Hanım’ın kalemine düşen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın rozet taktığı ,AK Parti’nin çiçeği burnunda basın mensubu Mehmet Celen evet ,evet o toplantıda ayağa kalktı ve dediki ;

“ Arkadaşlar bugünlerde çok konuşulduğu için açıklayayım istedim. Bizim yaptığımız kınamayı bir arkadaşımız istedi. “Ayıp bunun yaptığı” dedi ve bizde onun için kınadık. Yani o kişi gazeteci değil ki”

Çayım bitmişken, başım öndeyken,bilgi birikimi karşısında ezilmişken ne olduysa bana ? Aynı anda hem kafamı hemde  elimi kaldırdım ve söz istedim…Aslında ikisini beraber zor yaparım ama oldu bi kere…

“Şimdi ben gazeteciyim. Desem ki Fatih Altaylı’yı kınayalım. Kınayacak mıyız”

Kem..Küm..Falan..Filan..Geçelim bunları…

Toplantı da benim dediğime destek olan arkadaşlarda vardı.

“Bir bilen” cevap verdi..

“Yok Cemal arkadaşım sen yanlış anladın. Olur mu öyle şey…”

Peki; ben yanlış anladım… Kabul de…

Başbakan Erdoğan’ın Biga’ya geldiği, yani yakın zaman…Aslında “Günlerden bir gün”… “Bigazete konuyu çok güzel anlatmış bana diyecek bir şey kalmadı” şeklinde yazınca ve gönderilen  cevaba bakınca sadece şunu dedim

“ Kınayalım mı?”

Ne dersiniz ?

İşte bana gönderilen o yazı…

Takdir kamuoyunun…

***

Sayın Cemal Oral,

 

"Çanakkale il merkezinde de gazeteciler var, ama acaba neredeler?" sorgulamama yanıt veren yazınız, içimi rahatlattı. Öğrenimim belli, yıllarca geçimimi sağladığım meslek belli, yaşam biçimim belli... Hepsinde iletişim yazıyor, gazetecilik yazıyor. Bilgi ve emeğinden başka yaşamı boyu tek kuruş geliri olmamış, ana-baba mirasını bile reddetmiş sınır tanımaz bir gazeteciyim.

İletişim bir bilimdir ve masanın her iki tarafında da yapılır. (Basın ve halkla ilişkiler mesleğini meslek etiği ile yapanları, namuslu hiç bir gazeteci aşağılamaz. Tıpkı davacı vekili, davalı vekili olabilen avukatlar gibi...)

Acı olan şu:

Ege Üniversitesi’nde gazetecilik öğrenimime Çanakkale Lisesi’nden, liseye de Merkez Ortaokulu’ndan gelmiştim. İl merkezinde hayli itilmiş, kakılmış şu yoksul parasız yatılılardanım.

Kendi memleketimde, gazeteci maskesi takmış bir takım insanlar; İstanbul medyasında el verdiğim, abilik ettiğim kimi yayın yönetmeni, kimi köşe yazarı hala direnebilen meslektaşlarımı alkışlar, cezaevindekilere ağıtlar yakarken; profesyonel yaşamını tamamlamış ve kasabasına dönmüş ben de, mütevazı yaşamımda manevi payımı zaten alıyordum.

30 yılı aşkın meslek yaşamımda hangi sorumlulukları üstlendiğimi bilemeyebilirler; ama yazdıklarımdan tek satır okusalardı, en azından kuşkuya kapılırlardı. Gazetecilik, öncelikle kuşku mesleğidir ya...

Zamanınızı aldım. Genç kardeşlerimin emek verdiği Bigazete için yazdığınız moral veren sözlerde aslan payı elbette onların; ama bana da bir yudum düştüğü için teşekkürlerimi iletiyorum.

Selamlar... Kolaylıklar...

Adil Korkut

 

Meraklısı için biraz bilgi:

(Emeğe saygısızlığa yanıt olsun diye bu ayıbı yapıyorum. Mesleğimizi daha fazla küçültmemek adına, lütfen bu mesleki bilgileri; kendine gazeteci diyenlerle gerek duyarsanız paylaşınız. Okurları hiç ama hiç ilgilendirmiyor çünkü..)

1979 E.Ü. İletişim Fak. mezunu, 1984 SABAH kuruluşunda profesyonel mesleğe başlayan. 1,5 milyonluk tirajları yakaladığı dönemlerin ekonomi sayfalarının yapımcısı, ÇGD İstanbul Şube kurucu üye/y.k. üye, EMD(Günümüz Ekonomi Gazetecileri Derneği) kurucu üye/y.k. üye, Medya Enstitüsü kurucu üye/y.k. üye, mesleği bırakmadan önceki meslek örgütleri kongrelerinin divan başkanlıkları... Hasbelkader lisans ve lisansüstü öğrenimlerim İletişim/İktisat/İktisat Politikası…

 

Adil bey böyle diyor?

Siz ne dersiniz sayın Memleket okuru…

Adil bey gazeteci mi?

(Size sormadım, sayın Aktif Gazeteciler Derneği ve Sayın Mehmet Celen… Çünkü, siz fikrinizi kınama ile zaten ortaya koymuştunuz.)

Halk  karar versin…

SaygılarımlaPaylaş | | Yorum Yaz
2482 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

23 HAZİRAN’DAN SONRASI - 16/06/2019
31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından ekonomistler, odalar, borsalar seçimin tamamlandığı bundan sonra ekonomiyi ön planda ele almanın zamanı olduğu çağrısında bulundular
AÇIKLAYABİLİR MİSİNİZ? - 16/05/2019
Duymamış gibi yaparsan ‘sağır sultan’ derler kızarsın. ‘Yazmak kamuoyunu bilgilendirmek lazım, görevim bu’ dersin; ‘Sen mi kurtarcan memleketi’ derler, daha da ileriye gidersen bi güzel eskitirler. Sorarsın, cevap vermezler... Onlar hep mutluluğun
KATİL AYAĞA KALK! - 20/04/2019
Konu, Çanakkale yerel basınına tüm görüşlerle birlikte yansıdı.
MEMLEKET SEVDANIZ YERİN DİBİNE BATSIN - 29/03/2019
İlayda Sevinç'in cansız bedeni, yapılan incelemenin ardından Ezine Devlet Hastanesi'nin morguna kaldırıldı…
NEDEN O HABERİ YAPMIŞIM? - 24/03/2019
Eleştirinin genel tanımını okuduktan sonra bu sözlerine pişman olacağını bildiğim AKP’li hanımefendiye yazarak, hakaret etmeden sesleniyorum.
YÜREKSİZ OLMA - 28/01/2019
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
BİNDİK BİR ALAMETE… - 16/01/2019
Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir.
YAKINLIK MESELESİ VE BÜLENT TURAN - 06/12/2018
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale Belediye Başkan adayının da Kılıçdaroğluna yakınlığı nedeniyle Ülgür Gökhan olacağını söylemiş.
SENİ DE ÖYLE ANSINLAR! - 11/11/2018
‘Halka yalan söylemek suçtur’ ilkesini her koşulda yerine getireceğime söz vermiş biri olarak amiyane tabirle ‘o topa girme, bu topu ıskala’ konularını da sıcak bakmam.
 Devamı