• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Arzu Erkan
arzuerkan2003@gmail.com
KONSER DİNLEMEK
20/03/2013

İstanbul da yaşarken ve AKM (Atatürk Kültür Merkezi) açık olduğu zamanlarda, hafta sonu olağan Klasik müzik konserlerine kombine bilet alırdım. En büyük keyfimizdi. Cuma akşamları iş çıkışı saat 19.00’a yetişebilmek için, o Cuma trafiğinde verdiğimiz mücadele sonunda, aç açına girer konseri izlerdik. Yemek yemeye zaman kalmazdı. Sonra ara olduğunda, fuayedeki Borsa lokantasının büfesine saldırırdık. Karnımız doyunca üzerine bir de meşhur bir profiterolü vardı, onu da yer, ondan sonra hemen salona geçer, yerlerimize otururduk. Baktık ki, trafik yüzünden kaçtı konser, aynı konser cumartesi sabahı 11 de tekrarı yapılırdı. Ertesi sabah erken kalkıp tekrar giderdik.

 

Bu yıllarca böyle devam etti… ta ki, AKM kapanana kadar. Öğrenciliğimde başlayan bu tutku, anne olunca bir görev oldu benim için. Kızıma, klasik müzik sevgisini aşılamak için hamileliğimden itibaren dinletmeye başlamıştım. Doğumundan sonra da, başucunda sürekli çok kısık klasik müzik çaldım. 4 yaşına geldiğinde, bale eğitimine başlamıştı ve artık bir konser salonunda, konser dinleme adabını öğrenme zamanı geldiğine karar verip, Bir Cuma akşamı konserine, onu da alıp gittim. Bir klasik müzik konserine giderken giyilecek kıyafetin daha özel olması gerektiğini anlattım ona. Tafta kabarık bir etek, üzerine kadife bir ceketi vardı, siyah. Onları giymek istedi. Ayakkabıları da siyah rugan ve siyah ince çorap. Saçlarını da topladık, çok şık bir toka ile. O kadar kendinden emin ve güvenliydi ki.

 

”Bak annecim” dedim.”Burası çok büyük bir salon. Orada sessiz durman ve müziği dinlemen gerek. Eğer sıkılırsan söyle, hemen çıkacağız ama sesli konuşmak, hareket etmek kesinlikle uygun olmaz. Eğer böyle davranırsan, salondan görevli tarafından dışarı çıkarılırız. Bu da, o kadar insanın içinde, hiç de hoş bir durum olmaz.” dedim.

 

Her şeye rağmen, yanıma ses çıkarmadan oyalayabileceğim, çikolata almadım desem yalan olur. Çikolataları kağıtlarından çıkardım, ses yapmasın diye.

 

Son şıklığında AKM’nin fuayesine doğru , kendinden çok emin bir şekilde o muhteşem merdivenlerden çıkmaya başladı. Herkesin ilgi odağı oldu tabi. Yetkililer, bu kadar küçük yaşta konser salonuna alamayacaklarını söylediler. Onlara “ben sesimi çıkarmadan dinleyeceğim” dedi. Ben de, onlara bunun bir eğitim olduğunu, kapıya en yakın yerde oturacağımı, eğer ses çıkarırsa, salonu terk edeceğimi söyleyince, anlayışla karşılayıp, bizi içeri aldılar.

 

İlk defa, o kadar büyük bir salona giriyordu. Orkestra yerine oturunca, çok etkilendi. Konser başladı. Hiç sesini çıkarmadan dinlemeye başladı. Neyse ki,çikolataya gereksinim olmadıJ. Birince eserden sonra baktım uykusu geldi ve uyuya kaldı. Ara olunca,uyandırdım ve gidiyoruz dedim ama herkes başımıza toplanmıştı, onu tebrik etmek için. Tüm salonun gözbebeği oluvermişti. Fakat uyuya kaldığı için de, çok utandı.

 

Bundan 5 yıl sonra, benim kızım, Yine AKM’nin kendi bünyesindeki oyunlarda oynamak üzere eğitilecek öğrenciler için açmış olduğu çocuk balesi sınavını, 2. İncilikle kazandı ve 5 yıl AKM onun iş yeri oldu ve devlet memuru statüsü ile maaş bağlandı ve sigortası yapıldı. Daha sonra, Saint Benoit Fransız lisesine girdi ve şimdi amatör olarak baleye devam ediyor.

 

Konser dinlemek bir adaptır, eğitimdir. Bunu bilmemek ayıp değildir, her zman ,her yaşata öğrenilebilir. Bir sanatçı sahnede olduğu zaman, sessizce dinlenir. Eğer katılım isterse, o işaret verir. Fotograf yalnızca konser başında çekilir. Konser sırasında özellikle flaş ile çekim özellikle yapılmaz. Çünkü flaş, sanatçının konsantrasyonunu bozar.

 

Cep telefonlarının kapatılması gerektiğini artık söylemem bile gerekmiyor diye düşünüyorum.

 

Diyeceksiniz ki, neden bunları anlattınız. 16 Mart Cumartesi akşamı, Grup Gündoğarken konserine gittim. Konser sonunda grup üyeleri, bir kez daha Çanakkale ye gelip, gelmeme konusunu düşüneceklerini söylediler. Gerçekten çok üzüldüm…

 

Bu akşam da, 19:15 de, Çanakkale Deniz Zaferinin 98. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü çerçevesinde, Çanakkale Valiliği İl Kültür Müdürlüğü Türk Sanat Müziği Korosu Konserine davetli olarak katılacağım. Umarım, yine böyle bir ortamla karşılaşmadan,keyifle konseri izleyeceğim.

 

Sevgilerimle,

 

Arzu ERKAN4299 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

HASET - 22/11/2018
Çevrenizde mutlaka vardır size de HASET eden insanlar…
KASIM 2018 GÖKYÜZÜ KONUMLARI - 11/11/2018
Küstah davranışlar sergilemek,ben bilirim edası ile konuşmak, herkese vaaz vermeye çalışmak,
KENDİ IŞIĞINA GÜVENEN, BAŞKASININ PARLAMASINDAN RAHATSIZLIK DUYMAZ… - 18/10/2018
Bugün Facebook da bu sözü paylaştım.
5 EKİM AKREP BURCUNDA VENÜS RETROSU BAŞLIYOR… - 30/09/2018
Cemal Oral, ‘artık yazı bekliyoruz sizden’ diye arayınca, hemen oturdum klavyenin başına. En son Maviay ı yazmışım. Üstüne bir çok astrolojik olaylar yaşadık.
MAVİAY TERAZİ DOLUNAYI - 01/04/2018
1 martta ki başak dolunayı ve 31 mart da 10 drc 44 dk. dagerçekleşecek terazi dolunayı ile bir ay içinde iki dolunay yaşıyoruz.
ALIŞKANLIKLAR - 15/09/2016
Çanakkale Memleket de en son 3 yıl önce yazmışım….
İLİŞKİ YÖNETİMİ - 05/12/2013
Uzun zaman oldu .
SUBLUMINAL MESAJLAR - 03/07/2013
-Ne mesajı, ne mesajı?
SEVGİ İFADESİ OLMAYAN HERŞEY, KORKUDUR.. - 10/06/2013
Sevgisiz bir ortamda büyümüş bir insan ile, anne babası birbirine aşık ve huzurlu bir hamilelik geçirmiş bir annenin evladı olarak doğmuş insan arasında ne kadar büyük bir fark bulunur, bilir misiniz?
 Devamı