• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
29° 35° 23°
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
AMAN! BAŞBAKAN DUYMASIN
19/03/2013

 

 

İletişimin, siyasetin temeli vatandaş. O içinde yaşadığımız toplumdaki  genci, yaşlısı, fakiri, zengini, sağcısı,solcusu, orta yolcusu, öğrencisi, çiftçisi, işçisi…

Ülkemin aynası vatandaş.

İleri demokrasinin vazgeçilmez unsurları onlar…

Sayın Başbakanımız ne der bilemiyorum ama ben sadece ve sadece vatandaşın dediğine inanırım. Çünkü vatandaş hesap yapmadan konuşur. Sözünün altında bir kurgu yoktur. Düşündüğünü söyler. Kahvede iki çay içersiniz bakmışsınız çantanızda bi dünya haber.

Yaz yazabilirsen sonra…

Yazacaksın!

Yazmazsan vatandaşa ayıp olur Başbakan kızmasın ama gerçekten ayıp olur…

***       

Çanakkale’de yoğun bir hafta geçirdik. 18 Mart deniz Zaferi kutlamaları hafta boyuna yayılınca ve bir de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bakanlar gelince böyle oldu. Başbakanı takip etmek için ne Çanakkale valiliğinden akrilite yaptırdım, ne de boynuma fotoğraf makinesi taktım. Kalabalığın arasına ben de girdim ve izledim o kadar.

Hani Çanakkale’de birilerinin “gazeteci değil. Onunun için kınadık” dedikleri Adil Korkut’un ekip başını çektiği Bigazete’yi kutlarım öncelikle. Biga’da Başbakan’ın gelişinden gidişine kadar tüm detayı aktardılar. Orada diyecek bir şeyim kalmadı. Ancak başımdan geçen bir konu beni çok hem de çok mutlu etti.

Biga/Başbakan’ın Biga konuşmasını aktarıyoruz okuyucuya. Ben sadece Memleket’e yazıyorum. Benim başlığım şu, “ Dün dosttu, bugün zalim Esed” sonra habere devam ediyorum “Kendi fotoğrafını unutan Başbakan Çanakkale Biga’dan muhalefete yüklendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dünü unutup sadece bugünü konuşmasına vatandaş ta şaşırdı. Erdoğan, “Biz Suriye halkının yanındayız, zalim Esed'in değil”… Bu şekilde yazdığımı gören genç bir gazeteci şaşırmış bir ifadeyle “Abi sen  soL Gazetesi’nden misin?” diye soruyor “Hayır” diyorum ama yine de o inanmaz gözlerle bakıyor. Neden acaba?

Çan/ Dedim ya “vatandaş ne derse doğrudur” diye. İşte öyle bir tespit daha. Başbakan Çan konuşmasını bitiriyor. Ekonomi, terör,birlik beraberlik…Acil haber yarışı.

 Ben facebook’a bakıyorum.

Vatandaşın biri geniş açı ile bir fotoğraf paylaşmış ve şöyle demiş…

“Şakşukacı Tarık alanı doldurdu, Başbakan Erdoğan dolduramadı”…

İnceliyorum. Doğru mu ? Doğru. O zaman ne düşünüyorsun… Al sana haber başlığı…

***

Gün bitiyor akşam oluyor… Sayın Başbakan Kolin Otel’e gidiyor.

Ben sokaktayım…

İki dost muhabbetinin arasındayım. Kritik yapıyoruz Başbakan Erdoğan ile ilgili.

Biri diyor ki “ Hani Bayramiçliler, hani Lapsekililer…Hani çevre katilini bulun pankartları…Hiç tepki yok”

Diğeri cevap veriyor “ Ya üstadım bir yumurta atana 3 yıl veriyorlar adam kızıp 8 yumurta atarsa ne olacak? Olmaz bu baskı altında pankart filan vatandaşın çoluğu çocuğu var üç tane olmasa da…”

Al sana manşet “ 1 yumurta atana 3 yıl hapis.

(Yumurta koli ile satılamaz J)

***

Çanakkale/ 18 Mart Deniz Zaferi Kutlamalarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajını okunacaklar bölümüne almıyorlar.

Kim mi?

Malum kafalar…

Sonra itirazlar… Valiye gitmeler filan derken. Kılıçdaroğlu’nun mesajı okunuyor.

Konudan haberdar bir vatandaş olay yerinde başlığı koyuveriyor.

Manşet bu olsun diyor “İleri demokrasi örneği”

***        

 

Böyle işte, uzun sözün kısası… Önce vatandaş.. Onu dinleyeceksin. Bakalım 800 lira çok paraymış mı? Yoksa memlekette milli gelir 10 bin dolarmış mı? Yaşayan sana anlatacak.

Arada , isteyip de anlatamayanlar da var. Malum ileri demokrasiden dolayı. Benim “Canım arkadaşım” hep doğa fotoğrafları paylaşıyor ama olsun ben anlıyorum onun ne demek istediğini…

Sabır canım arkadaşım, sabır memleketimin güzel insanları…

Saygılarımla…1958 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

23 HAZİRAN’DAN SONRASI - 16/06/2019
31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından ekonomistler, odalar, borsalar seçimin tamamlandığı bundan sonra ekonomiyi ön planda ele almanın zamanı olduğu çağrısında bulundular
AÇIKLAYABİLİR MİSİNİZ? - 16/05/2019
Duymamış gibi yaparsan ‘sağır sultan’ derler kızarsın. ‘Yazmak kamuoyunu bilgilendirmek lazım, görevim bu’ dersin; ‘Sen mi kurtarcan memleketi’ derler, daha da ileriye gidersen bi güzel eskitirler. Sorarsın, cevap vermezler... Onlar hep mutluluğun
KATİL AYAĞA KALK! - 20/04/2019
Konu, Çanakkale yerel basınına tüm görüşlerle birlikte yansıdı.
MEMLEKET SEVDANIZ YERİN DİBİNE BATSIN - 29/03/2019
İlayda Sevinç'in cansız bedeni, yapılan incelemenin ardından Ezine Devlet Hastanesi'nin morguna kaldırıldı…
NEDEN O HABERİ YAPMIŞIM? - 24/03/2019
Eleştirinin genel tanımını okuduktan sonra bu sözlerine pişman olacağını bildiğim AKP’li hanımefendiye yazarak, hakaret etmeden sesleniyorum.
YÜREKSİZ OLMA - 28/01/2019
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
BİNDİK BİR ALAMETE… - 16/01/2019
Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir.
YAKINLIK MESELESİ VE BÜLENT TURAN - 06/12/2018
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale Belediye Başkan adayının da Kılıçdaroğluna yakınlığı nedeniyle Ülgür Gökhan olacağını söylemiş.
SENİ DE ÖYLE ANSINLAR! - 11/11/2018
‘Halka yalan söylemek suçtur’ ilkesini her koşulda yerine getireceğime söz vermiş biri olarak amiyane tabirle ‘o topa girme, bu topu ıskala’ konularını da sıcak bakmam.
 Devamı