• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
YALAN DÜNYADAN YALAN(!) HABERLER
05/03/2013

 

 

Müslüm Baba da aramızdan ayrıldı. Rahmetle anıyor, “mekanı cennet olsun” diyorum. Sevenlerinin (ben dahil) başı sağ olsun…Pazar günü en çok dinlediğim parçaydı “Oy dünya yalan dünya” ...Konu komşu ezberlemiştir belki de… Bir  BÜYÜK’e danışasım vardı , sonra vazgeçtim… Dünya yalansa, var olan her şey de yalan… Düşünsenize “yalan haberden yargılanıyorsunuz ve hakim karşısında “ Efendim, dünya yalan, ne olacak ki ben yalan yazdımsa” diyorsunuz. Öyle değil mi ama…

Bak nasıl söylüyor rahmetli Müslüm Baba…

Oy dünya yalan dünya,

Yalan, yalan, yalan dünya.

“Yok efendim bizim her şeyi bilen,ara sıra ölüm tehditleri filan aldığını bile söyleyen,”mağdurum da mağdurum” diyen  Muz Cumhuriyeti’nin Çanak Kenti  Üniversitesi’nin baş efendisinin kayınvalidesi bilmem kaç dönüm üzerine  Tardonos ‘ta eğitim amaçlı kurulan deneme meyve bahçesinde zayıflamak için yürüyüşler yapıyormuşşşş. Toprağın tepişmesi bir yana bi de ağaçlardan meyve koparıyomuşşşş  baş efendinin kayınvalidesi… Adı üstünde “eğitim bahçesi-deneme meyve üretim bahçesi… Kardeşlere korumalı villa mı?” Aman, aman hepsi yalan… İnanmam ben böyle şeylere..

Aramızdan ayrılsanda gönlümüzdesin Müslüm Baba…

Mecnun leyla’ya vurulmuş,

Kerem aslı’ya kul olmuş,

Ferhat şirin’le yoğrulmuş,

Arzu’yu kamber’e vereydin ya,

Yalan, yalan, yalan dünya.

“Yok, Müfide 50 bin vermiş 75 bin istemişteeeee, dolandırılmış filan… Yok herkesin “gitsin” dediği müdür için masaya yumruğunu vurmuştaaaaa “O müdür kalacak.Çünkü, onla işlerim var” demişşşş… Yalan şeyler bunlar… Söylentiden de öte düpediz yalan(!)

Bak ne diyor rahmetli Müslüm Baba…

Kimisini ağlatırsın,

Kimisini güldürürsün,

Genç yaşlarda öldürürsün,

Ölüme çare bulaydın ya,

Yalan, yalan, yalan dünya.

Çancan Söğütsatan köyünde düğünlerde altın takmayı çok seven bir etkili yetkili hanımefendi;  yanında çalışanlarına "  Tatlı su çeşmelerinden içmeyin " diyormuş.Kendileri  ve işçileri oralarda Ezikli suyu içiyorlarmışşşşş. İnekleri 4 kere boğaya çekmişler ,döl tutmuyormuş, ağaçlar kuruyormuşşşş. O yörede su birikintilerinin üzerleri yağ tabakası ile kaplanmış. Buna çareler bulmak gerekliymişşşşş… Dedim ya “Yalan haber beyaaaa”

Kimse söyleyemez abi Rahmetli Müslüm Baba gibi…

Dağların var yüce yüce

Yaylaların koca koca,

Yalan dünya uçtan uca,

Sulh içinde olaydın ya,

Yalan, yalan, yalan dünya.

“ Olum varya, Çanak Kenti Çevre Platformu Sözcüsü Hicri Nalbant “Bu işte bir gariplik var. Termik santralcılar ile turizmciler, madenciler ile turizmciler kol kola” demiş ve üstüne üstlük konuşamaya da devam etmiş “Bu işin kolaylaştırıcısı da maalesef  Picaret Odası. Bunun sonunda zeytinler talan ediliyor bir tek turizmciden ses çıkmıyor. Kazdağları talan ediliyor bir tek turizmciden ses çıkmıyor. Sıcak su kaynaklarına el konuluyor bir tek turizmciden ses çıkmıyor. En çok bağırması gerekenler susuyor. 14 bin megabayt termik santral kurulacak bir tek turizmciden ses çıkmıyor.  En büyük sorun bu. Bu sorun aşılamazsa kazandığımız tüm değerler tümüyle yok olacak. Bugünlerde yaptık yaptık, öyle çok zamanımız da yok”  Der mi? Demez be abi … Bu da yalan haber beyaaaa…

Hadi hep birlikte yad edelim Müslüm babamızı…

Biraz umut vermedin ki,

Zalimi yere sermedin ki,

Haktan yana olmadın ki,

Yüzünü garibe döneydin ya,

Yalan, yalan, yalan dünya.

Saygılarımla 


1711 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KRALI DA KANDIRIYORLAR, SARAYI DA SOYUYORLAR - 29/01/2020
Olsun; yine de Allah devlete millete zeval vermesin…
SİZİN GÜNDEMİNİZ NE? - 19/01/2020
Ülke gündemi, Çanakkale gündemi anlık olarak değişiyor. Gerçi gündemin değişmesi tespitim sizin bakış açınıza, çevrenizdeki konularla ne kadar ilgili olduğunuza da bağlı.
BİLMEM ANLATABİLİYOR MUYUM? - 06/01/2020
2020 yılına nasıl girdik? İyi dileklerle...
EKONOMİ TIKIRINDA - 30/11/2019
Enflasyon rakamları açıklanıyor… “İçinde at nalı da var” diyorlar…
BAYRAMİÇ KAYMAKAMLIĞI SORUŞTURMA AÇACAK MI? - 04/11/2019
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde üst üste ‘tartışmalı’ değerlendirmesi yapılan konular gündeme gelmeye başladı. ‘Tartışmalı’ sözcüğünün hafif kaldığını biliyorum ‘provokasyon’ diyenler de var ancak
KONUŞMAK YA DA SESSİZ KALMAK - 13/10/2019
Konuşuyoruz… Konuşuyoruz… Yine konuşuyoruz…
ŞİMDİLİK, ÇANAKKALE HAİNİYİM - 04/09/2019
Vatan haini kime denir? Ülkesinin yüksek çıkarlarını hiçe sayarak onun aleyhinde iş gören kimseye...
YEDİYSEK CEBİMİZDEN, HARCADIYSAK ÖMRÜMÜZDEN… - 13/08/2019
Hiç böyle yazıya ‘girizgah’ yapayım diye uğraşmayacağım. Bodoslama konuya girip her zaman olduğu gibi takdiri okura, Çanakkale halkına bırakacağım.
ÇARESİZ OLMAYIN ÇARE SİZ OLUN! - 25/07/2019
anakkale’nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın su havzasında işletime geçmek için hazırlıklarını tamamlamaya çalışan Kirazlı Balaban’daki Kanadalı altın ve gümüş işletmesi şu an için en büyük sorun.
 Devamı