• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
  

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
YALAN DÜNYADAN YALAN(!) HABERLER
05/03/2013

 

 

Müslüm Baba da aramızdan ayrıldı. Rahmetle anıyor, “mekanı cennet olsun” diyorum. Sevenlerinin (ben dahil) başı sağ olsun…Pazar günü en çok dinlediğim parçaydı “Oy dünya yalan dünya” ...Konu komşu ezberlemiştir belki de… Bir  BÜYÜK’e danışasım vardı , sonra vazgeçtim… Dünya yalansa, var olan her şey de yalan… Düşünsenize “yalan haberden yargılanıyorsunuz ve hakim karşısında “ Efendim, dünya yalan, ne olacak ki ben yalan yazdımsa” diyorsunuz. Öyle değil mi ama…

Bak nasıl söylüyor rahmetli Müslüm Baba…

Oy dünya yalan dünya,

Yalan, yalan, yalan dünya.

“Yok efendim bizim her şeyi bilen,ara sıra ölüm tehditleri filan aldığını bile söyleyen,”mağdurum da mağdurum” diyen  Muz Cumhuriyeti’nin Çanak Kenti  Üniversitesi’nin baş efendisinin kayınvalidesi bilmem kaç dönüm üzerine  Tardonos ‘ta eğitim amaçlı kurulan deneme meyve bahçesinde zayıflamak için yürüyüşler yapıyormuşşşş. Toprağın tepişmesi bir yana bi de ağaçlardan meyve koparıyomuşşşş  baş efendinin kayınvalidesi… Adı üstünde “eğitim bahçesi-deneme meyve üretim bahçesi… Kardeşlere korumalı villa mı?” Aman, aman hepsi yalan… İnanmam ben böyle şeylere..

Aramızdan ayrılsanda gönlümüzdesin Müslüm Baba…

Mecnun leyla’ya vurulmuş,

Kerem aslı’ya kul olmuş,

Ferhat şirin’le yoğrulmuş,

Arzu’yu kamber’e vereydin ya,

Yalan, yalan, yalan dünya.

“Yok, Müfide 50 bin vermiş 75 bin istemişteeeee, dolandırılmış filan… Yok herkesin “gitsin” dediği müdür için masaya yumruğunu vurmuştaaaaa “O müdür kalacak.Çünkü, onla işlerim var” demişşşş… Yalan şeyler bunlar… Söylentiden de öte düpediz yalan(!)

Bak ne diyor rahmetli Müslüm Baba…

Kimisini ağlatırsın,

Kimisini güldürürsün,

Genç yaşlarda öldürürsün,

Ölüme çare bulaydın ya,

Yalan, yalan, yalan dünya.

Çancan Söğütsatan köyünde düğünlerde altın takmayı çok seven bir etkili yetkili hanımefendi;  yanında çalışanlarına "  Tatlı su çeşmelerinden içmeyin " diyormuş.Kendileri  ve işçileri oralarda Ezikli suyu içiyorlarmışşşşş. İnekleri 4 kere boğaya çekmişler ,döl tutmuyormuş, ağaçlar kuruyormuşşşş. O yörede su birikintilerinin üzerleri yağ tabakası ile kaplanmış. Buna çareler bulmak gerekliymişşşşş… Dedim ya “Yalan haber beyaaaa”

Kimse söyleyemez abi Rahmetli Müslüm Baba gibi…

Dağların var yüce yüce

Yaylaların koca koca,

Yalan dünya uçtan uca,

Sulh içinde olaydın ya,

Yalan, yalan, yalan dünya.

“ Olum varya, Çanak Kenti Çevre Platformu Sözcüsü Hicri Nalbant “Bu işte bir gariplik var. Termik santralcılar ile turizmciler, madenciler ile turizmciler kol kola” demiş ve üstüne üstlük konuşamaya da devam etmiş “Bu işin kolaylaştırıcısı da maalesef  Picaret Odası. Bunun sonunda zeytinler talan ediliyor bir tek turizmciden ses çıkmıyor. Kazdağları talan ediliyor bir tek turizmciden ses çıkmıyor. Sıcak su kaynaklarına el konuluyor bir tek turizmciden ses çıkmıyor. En çok bağırması gerekenler susuyor. 14 bin megabayt termik santral kurulacak bir tek turizmciden ses çıkmıyor.  En büyük sorun bu. Bu sorun aşılamazsa kazandığımız tüm değerler tümüyle yok olacak. Bugünlerde yaptık yaptık, öyle çok zamanımız da yok”  Der mi? Demez be abi … Bu da yalan haber beyaaaa…

Hadi hep birlikte yad edelim Müslüm babamızı…

Biraz umut vermedin ki,

Zalimi yere sermedin ki,

Haktan yana olmadın ki,

Yüzünü garibe döneydin ya,

Yalan, yalan, yalan dünya.

Saygılarımla 


Paylaş | | Yorum Yaz
1447 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YÜREKSİZ OLMA - 28/01/2019
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
BİNDİK BİR ALAMETE… - 16/01/2019
Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir.
YAKINLIK MESELESİ VE BÜLENT TURAN - 06/12/2018
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale Belediye Başkan adayının da Kılıçdaroğluna yakınlığı nedeniyle Ülgür Gökhan olacağını söylemiş.
SENİ DE ÖYLE ANSINLAR! - 11/11/2018
‘Halka yalan söylemek suçtur’ ilkesini her koşulda yerine getireceğime söz vermiş biri olarak amiyane tabirle ‘o topa girme, bu topu ıskala’ konularını da sıcak bakmam.
HER TARAFTA BİZİM BORUMUZ ÖTÜYOR - 14/10/2018
‘FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı’ iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve ev hapsinde olan ABD'li rahip Andrew Craig 12 Ekim Cuma günü yapılan duruşmada serbest kaldı
ANLATABİLDİĞİM KADAR - 04/10/2018
Bu günlerde Amerikan Danışma şirketi tartışılıyor. Adı: 'McKinsey'
DIŞ MİHRAKLAR - 11/08/2018
İşin uzmanları ekonomistlerin ‘Ekonomik krize doğru koşar adım gidiyoruz’ tespitinden sonra dövizdeki yükselişe çareler aranmaya başladı.
HALİ PÜR-MELAL’İMİZ… - 05/07/2018
Soğan,patates… 24 Haziran seçimi, vatandaşın geçimi… Dolar dütşer mi, yoksa yükselir mi? Kimin cebi dolar, kiminin cebi zaten Dolar… Kimin cebinden alıp kime verirsin?
YANGIN VAR - 11/06/2018
Dolar konusundaki ekonomi uzmanlarının görüşlerini kamuoyuna aktarıp ‘aman dikkatli olun’ çağrısı mı yapsam… “Yangın var’ başlığına uygun düşmem için…
 Devamı