• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
DAYI
24/02/2020

İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...

Dayı annenin öteki yarısıdır.Belki baba şefkatinin eksikliği... Tamamlanamayan bir boşluğun hayatla örtüşen farklı tanımı..

Bilmiyorum.

İnsan eksik bir susuzluğu arayan ve asla bulduğuyla yetinmeyen bir açlığı ruhunda taşıyandır.

Ama benim için çok sıcak,içine çeken ve özel bir kavramdır dayı...Ulaşıldığında tutulacak bir el,saçını okşayan bir temas veya özlediğin bir akide şekeridir.Annenin eksik kaldığı veya var etmekten sana bakamadığı.İhmal değil ama hayatın tamamladığı...

Hiçbir kelime dayı kadar içimi ısıtmaz benim.

Küçük bir çocukken her köye kaçtığımda şefkatine ve sıcaklığına sığındığım dayım oldu.Yıllar sürdü bu kaçışlarım ve annem yoruldu,bildiği bu kaçışlarımın bilinen adresine.

Dayım vardı benim.Çocukları vardı abla,ağabey ve kardeş değil hayatı paylaştığım canlarım.Ayrı ve gayrısı olmayan.Aynı sofraya diz kırıp kaşık salladığımız...İneklerin peşinde meraların özgürlüğüne koştuğumuz.Yorgunluklarımıza birlikte büyüdüğümüz.Büyüdükçe adamlaştığımız ama yüreğimizin çocuk kaldığı.

Sırtımızda bir heybe..İki dilim ekmek ve peynir kırıntısı.Kurnası kesilmeyen çeşmeden hayata akan su.Bövelek tutmadıkca otlayan inekler ve oyun hürriyeti.. Terledikçe güzelleşen çocuk yüzleri.Günebakanlar gibi güneşe bakan ve hayata asla yorulmayan.

Haziran panayırından orak tarlasına eşek heybelerinde gelen yaz helvaları kırmızı ve sarılı,lokum ayrıcalığı veya kiraz tadı.Mevsimlere ayarlı ayrı bir güzellikti dayım.Güz panayırında tahin helvası ve bereket ama en güzeli de yaramazlıklarımızda asılan yüzündeki buruk tebessümdü ki bize mahcup bir suskunluğu kalırdı.Yeterdi.

Her başım sıkıldığında,daraldığımda kapısına vardığım ve arkamda bir dağ gibi güven hissettiğim...

Dayı benim için anne yarısı ve eksiğimi şefkatle tamamlayandır.

Sığınacağım en güvenli mağaradır.

Dayı annemin öteki yarısıdır.

 

Hamza Yıldız/Gece Notları/20.02.2020

 1329 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
BİZİ VAR EDEN ÇAN İÇİN - 30/12/2019
Her mücadele çekirdek oluşumla başlar.Çan Çevre Derneği yedi kişi ile başladı.Hareketini ideolojik değil hayatın gerçeği üzerine
 Devamı