• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT
20/02/2020

 

Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.

Sabah Bayramiç Kurşunlu köyüne çevre mücadelesine gitmeliyiz.Salonu toparladık,temizledik sabahın beşi oldu.Keyfini tamamlayanlar gitti,gitsinler.Sıkıntı yok.Sabahın sahiplerinin uykusuzluğu hayırdır.Onlar en erken uyananlardır.Uyandırmakla görevli olduklarını bilirler.

Herkes uyurken uyanmak önemli.

Saat on.Simitçide çay bile içemeden bizim Ramazan Türker yanımda bitti.Kepez belediye minübüsü karşımızda.Ve bindik.Rota kazanılacak bir coğrafya veya miras bırakacağımız hayat.

Yola çıkıyoruz.Yol arkadaşlarımız yaşlı,yorgun ama hayatı seven insanlar.Ölmeye yaymadan önce hayata anlam katmaya hazırlar ve çok ama çok inançlılar.Minübüste tek bir genç olmamasına üzülmüyorum.Onlar yaşamı tüketmekle meşguller ve doğal.Daha durulacak ve anlayacaklar.Zamanı var.

Ezine'den Bayramiç'e dönüyoruz.Yol kenarlarında verimli topraklar ve meyve bahçeleri...Daha bahara uzak.Ama bahar mutlaka gelecek ve sabır gerekli.Bereket sabır ve emekle birlikte gelir.

Bayramiç öğretmen evinde çay molası veriyoruz.Hasan hocam yok,biliyorum.Feridun ve Nihat hocamlar derstedir.Kusuruma bakmasınlar,aramadım çünkü onlar öğrencilerine ait olmalılar.Biz hayata yetmeliyiz.

Dağa doğru gidiyoruz.Çırpılar dan sola dönecek yol.Ama baraj hala boş.Küresel ısınma mı,kuraklık mı bilmiyorum ama bir sıkıntı var ve görüyorum.O aşka akan dereler artık durgun ve doyurmuyor ve doldurmuyor havzayı.Sanki bereketi kesilmiş,çaresiz ve suskun...

Kurşunlu iki dağın arasında bir boğaz.Evlerin çoğu boş ve terk edilmiş.Göç kolunu kanadını kırmış bu köyün.Bir deköyün hemen üzerine bir maden ocağı açacaklarmış.Tozu ve dumanı burada kalanları da boğacak ve göçe mecbur edecek.

Bu köyü mart ayında ve bademler çiçek açtığında görmüş ve aşık olmuştum.Bahar Kazdağları eteklerinde ancak bu kadar güzel oalabilirdi.

Gittik ve köy kahvesi önünde bu yiğit insanların misafiri olduk.Onlar konuştu biz dinledik.Çaylarını içtik,pilav ikramına ortak olduk.Dün olduğu gibi yine yalnız ve çaresizdiler.Destek olduk.Yanlarındaydık.Hepsi bu.

Kazdağları talan ediiyordu.Dereler kuruyor,ormanlar talan ediliyordu ama yara içe kanıyordu ve dağlar boşaltılıyordu.Devlet yoktu veya susuyordu.

Ağır olan kurşun değil hayattı.

Yaşamak adına ölüm seçeneği sunuluyordu ve jandarma tam üç kere durdurup bizi arıyordu.

Biz yine de korkunun üzerine gidiyorduk ama yorgun ve çok yaşlıydık.

 

Hamza Yıldız/Kepez Notları/17.02.2020697 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
BİZİ VAR EDEN ÇAN İÇİN - 30/12/2019
Her mücadele çekirdek oluşumla başlar.Çan Çevre Derneği yedi kişi ile başladı.Hareketini ideolojik değil hayatın gerçeği üzerine
 Devamı