• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR
29/01/2020

 

Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.Her sokakta hatıraların vardır ve içini acıtır.Her durakta ve köşe başında bekleyişlerin.Her önünden geçtiğin mekanda sana ait bıraktığın anlar,her yüzde tebessümler...Vedalar bu yüzden fena acıtır insanın yüreğini.Gitmek çoğu zaman mecburiyettir,dilin anlatamadığı...Çok gittin bu şehirden hatırlasana.

Sisli sabahlarda,eski garajın önünden,burunsuz bir reno minübüsle. Nasıl mazot kokardı? İçin dışına çıkardı daha koltuğa oturmadan.Yenice,Balya yolu dardı ve bükülüp giderdi ve her defasında mutlaka kusardın.Çocuktun işte.Minübüsün camından annenin gözyaşlarını başörtüsü kenarlarına sildiğini görür ama ağlayamazdın.Keşke ağlasaydın.İçinde bu kadar ayrılık taşıma mecburiyetinde kalmazdın.Ama hep inat ve aksi bir çocuktun sen,değişmedin.Hatta isyankardın bile diyebilirim.Değişmeyi reddederek değiştirmeye kalktın dünyayı be çocuk.Açmazın buydu senin.Anlamak dahi istemedin.Bunun için hala çocuk yüreğin,gitmelere hiç alışamadın.

Oysa ne öğrendiysen bu gitmelerden öğrendin.Ayrılıkları,yalnızları,ayakta kalmayı,çaresizliklerinde yeni bir yol bulmayı.Sen aslında bütün hayatını bu gitmeler üzerine kurmuştun.Her gidişin dönüşüne,her ayrılığın vuslatına.

Bak bu okulda çocukluğun,bu parkta oyunların,bu sinemada filmlerin var.Eksik veya fazla olmanın bir anlamı yok.Bu şehir sende var,sende de içinde taşıdığın bu şehir.Bu gidişinin de bir dönüşü var sakın unutma.

Bütün mektuplarının üzerinde neden bu şehrin adresi var?Gurbetin uzun ve soğuk gecelerinde,gaz lambasının soluk ışığında sen yazmadın mı bu şehrin en güzel şiirlerini?Sisine,çamuruna,kirli havasına methiyeler düzmedin mi?

Menderes parkı ve fabrika kapısı varsa Karakız hala bu şehirdedir,Kömür gözlü çocukların şehridir burası ve mutlaka gidenlerini geri çağırır sen yine dönersin.

İnsanlar şehirlerini içinde taşır.Kurtuluşu yok bu sevdanın.Ölsen bile toprak çağırır.

 

14.01.2020/Hamza Yıldız696 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
BİZİ VAR EDEN ÇAN İÇİN - 30/12/2019
Her mücadele çekirdek oluşumla başlar.Çan Çevre Derneği yedi kişi ile başladı.Hareketini ideolojik değil hayatın gerçeği üzerine
 Devamı