• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ
21/01/2020

 

 

              Merhabalar efendim,

              Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur. Kimileri çok sağlıklıdır ama sürekli evhamlıdır ve doktor doktor gezip durur. Kimileri de ihmalcidir ve hastalık varsa korkusuyla hiç doktora gitmez. Örneğin; çoğumuz sağlıklı beslenmeyi önemseriz ve önerilenlerin sıkı takipçisiyizdir. Bilse bile kendine engel olamayan ve önerileri umursamayanlar da az değildir…

              Psikolojik sağlık için en önemli kavram, kendimizi toparlama gücüdür. Hepimiz zaman zaman sınavlardan geçer gibi hissederiz. Üst üste gelen tersliklerden yorulur ve bunalırız. Pozitif düşünmeyi yani iyimser bakışı uygulayarak akıl sağlığımızı korur ve her sıkıntıyı aştığımızda daha güçleniriz.

              Burada dikkat edilmesi gereken durum abartılardır; dengeli ve kontrollü düşünebilmek zorundayız.  Savunma mekanizmalarının en güzellerinden olan Polyannacılık yani iyimserlik oyunu, aşırıya kaçıldığında sorunlarımızı fark edemez ve gittikçe derinleşmesine neden oluruz. Ancak ne olursa olsun negatif düşünceden yani sürekli şikâyet etmekten, eleştirmekten, kusur bulmaktan, sorun üretmekten elbette çok daha iyidir.

              Kontrol manyağı denilen aşırı kuralcı ve müdahaleci kişiler,  hem kendilerini hem çevresindekileri yorarlar. Bunlar iyilikten maraz doğar düşüncesindedirler. İyimserliği eziklik olarak algılayanlara,  sefilleri oynamaktan çok daha sağlıklı bir özellik olduğunu hatırlatalım. Çünkü iyimserler çoğunlukla rahat ve mutludurlar, kötümser ya da karamsarlar ise huzursuzdurlar ve hiçbir şeyden keyif alamazlar.

               Sözün özü şudur:

              Sevgi ağırlıklı yaşayalım, sorunlarımızı gerçekçi gözle görüp çözelim, değiştiremeyeceğimiz durumları olduğu gibi kabullenelim, kendimize güvenelim, yeniliklere açık olalım ve empati yaparak diğer insanları anlamaya çalışalım…

                Hoşça kalın efendim.


 4918 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ - 02/03/2019
Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:
 Devamı