• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
SİZİN GÜNDEMİNİZ NE?
19/01/2020

Ülke gündemi, Çanakkale gündemi anlık olarak değişiyor. Gerçi gündemin değişmesi tespitim sizin bakış açınıza, çevrenizdeki konularla ne kadar ilgili olduğunuza da bağlı. Makbule hanımın kocasının aldığı arabayı daha ilk günden elektrik direğine çarpması ailenizin akşam sohbetinde gündeminizi oluşturabilir. Ya da doğalgaz, elektrik faturaları, asgari ücretle geçim derdi, emekliye, memura yapılan zamların yetersizliği, işçinin isyan ettiği, ekolojik dengenin bozulduğu vs…

Hangi konudan yola çıkarsanız çıkın ülke gündeminin anlık değişmesi ve o değişimin topluma yansıması/yansıtılması  objektif kriterlere bağlı kalarak yapılmıyor. TV’lerdeki diziler örneği, gazetelerde de, sosyal medyada da ‘siyah-beyaz’ kadar farklı bilgi aktarımları var.

Örneğin; hükümet enflasyonda  2020 yılı için TÜİK verilerini %11,84 olarak açıklıyor ve  yüzde 4+4 zam kararını veriyor.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Çanakkale Temsilciliği “Türkiye’deki ekonomik ve sosyal yaşam şartlarını yok sayan AKP iktidarına sesleniyoruz! Hükümet 2019 yılında kamu emekçilerinin yaşam standartlarını göz önüne almayarak % 4+4 zamma mahkûm etmiş, kamu emekçilerini adil ücret hakkından yoksun bırakmıştır” diye açıklama yapıyor.

Bir de çarpıcı örnek veriyor sendika 2020 yılı için kendi alacağına % 22,5 zam yapan devlet 7 milyondan fazla asgari ücretliye yüzde 15 zammı layık görmüş üstüne dalga geçer gibi asgari ücretli yurttaşa günlük 10 TL zammı reva görmüştür.3600 Ek gösterge bir vaat olarak kalmış, 3600 Ek gösterge bekleyen memurlar için 2019 yılı hayal kırıklığı ile geçmiştir. 2020 yılı için ön görülecek bütçe bu yıl cumhuriyet tarihinde ilk kez 1 trilyon TL’yi aşmış, bütçeden memura ve emekçinin hakkına yine yüksek zamlar ve vergiler düşmüştür”

 “Ekonomi iyi yolda, istikrar sürüyor, enflasyon düşüyor” sözlerinin masaldan ibaret olduğunu öne süren Türkiye Kamu-Sen Çanakkale İl Temsilciliği,  “Çarşı pazardaki gerçek fiyatlarla kâbusa dönüşmüştür. Yetkililer hedef enflasyonu bilinçli olarak düşük göstererek memurlarımızı ve emeklilerimizi düşük ücret artışına mahkûm ederken, milletimizi zorunlu harcamalarında dahi enflasyon canavarına teslim etmektedir” diyor.

Değişen gündemler arasında işçinin, memurun,  köylünün, emeklinin gündemi nedense hiç değişmiyor?

“Libya tezkeresi, Kanal  İstanbul, yeni partiler, ittifaktaki çatlak” günü birlik öne çıkıp sonra tekrar adeta arşiv konusu oluyor.

Araştırmalar; kalıcı ve üzerinde çözüm odaklı çalışılması gereken bilgileri ortaya koyuyor.

“ 2019’da kayıtlı olarak çalışmak zorunda kalan emeklilerin sayısı bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 40 artarak 94 bin 579 oldu” gibi…

Ya da tartışması olmayan güvenilir kaynaklı net haberler…

Türk Metal 19 Ocak günü Bursa’da büyük bir miting düzenleyeceğini de duyururken, mitinge 100 binin üzerinde işçinin katılacağını açıkladı”

Şimdi; siz gündeminizi söyleyin. Bu karamsar tabloyu benim ortaya koyduğumu sanmayın sakın. Halimiz bu.

‘Sağlık olsun’ mu dediniz?…

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Eftal Yıldırım ‘Sağlıkta Şiddeti Önleme Günü’ olan 17 Nisan’da; “Ya sağlıkta şiddet duracak ya da biz sağlık sistemini durduracağız!..” söyleminin kararlılığıyla, ‘İş Bırakma-Görev eylemi’mizi gerçekleştireceğimizi bir kez daha duyurmak istiyoruz” demiş…

Yine de sağlık olsun mu?

Yoksa; hala o gündem maddesinde mi takılı kaldınız…

“Makbule hanımın kocası aldığı arabayı ilk günden elektrik direğine çarpmıştı ya o konu ne oldu?”

Çok üzgünüz ki; Makbule hanımın kocası aracı sattı, banka kredisini yine ödeyemedi, mücadeleden yılmadı,evini satıp krediyi ödedi ama karısı onu boşadı. O şimdi ‘bekarlık vergisi gelirse nasıl öderim’ diye düşünüyor.

Saygılarımla463 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KRALI DA KANDIRIYORLAR, SARAYI DA SOYUYORLAR - 29/01/2020
Olsun; yine de Allah devlete millete zeval vermesin…
BİLMEM ANLATABİLİYOR MUYUM? - 06/01/2020
2020 yılına nasıl girdik? İyi dileklerle...
EKONOMİ TIKIRINDA - 30/11/2019
Enflasyon rakamları açıklanıyor… “İçinde at nalı da var” diyorlar…
BAYRAMİÇ KAYMAKAMLIĞI SORUŞTURMA AÇACAK MI? - 04/11/2019
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde üst üste ‘tartışmalı’ değerlendirmesi yapılan konular gündeme gelmeye başladı. ‘Tartışmalı’ sözcüğünün hafif kaldığını biliyorum ‘provokasyon’ diyenler de var ancak
KONUŞMAK YA DA SESSİZ KALMAK - 13/10/2019
Konuşuyoruz… Konuşuyoruz… Yine konuşuyoruz…
ŞİMDİLİK, ÇANAKKALE HAİNİYİM - 04/09/2019
Vatan haini kime denir? Ülkesinin yüksek çıkarlarını hiçe sayarak onun aleyhinde iş gören kimseye...
YEDİYSEK CEBİMİZDEN, HARCADIYSAK ÖMRÜMÜZDEN… - 13/08/2019
Hiç böyle yazıya ‘girizgah’ yapayım diye uğraşmayacağım. Bodoslama konuya girip her zaman olduğu gibi takdiri okura, Çanakkale halkına bırakacağım.
ÇARESİZ OLMAYIN ÇARE SİZ OLUN! - 25/07/2019
anakkale’nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın su havzasında işletime geçmek için hazırlıklarını tamamlamaya çalışan Kirazlı Balaban’daki Kanadalı altın ve gümüş işletmesi şu an için en büyük sorun.
EDEPSİZİM BEN - 03/07/2019
“Elektriğe, akaryakıta, çaya ve şekere yapılan yüzde 15'lik zamlar temmuz enflasyonuna yansıyacağı için emekli ve çalışanların zammına olumlu yansıtılmadı”
 Devamı