• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
İNSANLAR VE MEKANLAR
17/01/2020

 

İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.Mekanlar içinde yaşayan insanların ruhlarını şekillendirmeye başlar.Her şehir kendini var eden insanlara benzediği gibi insan da yaşadığı şehre benzemeye başlar.Kültürü,sanatı,hayatı kollektifleşir.Fabrika bacaları,minareler,kömür ocakları...Elleri sefer taslı işçi kızları,delikanlıları,maden işçileri...Aşklar ve sevdaya ayarlı zamanlar.Kocabaş çayı,Kobak suyu,Aksu çeşmeleri...Kaplıcalar,Menderes parkı,Ilıca caddesi...Su taşıyan taligalar ,testiler...Kobak Halil'in,Onbaşı'nın kahvehaneleri...Hatıralarını her atılan adımda hissettirir.

Bu yüzden Çan bizi anlatır ve biz Çan oluruz.

Bu şehrin eski sinemalarını çok özlüyorum mesela.Gazoz lezzetine eklenen masum hayallerimizi.Filmlerin ufuk açıcı heyecanlarını...Okul sıralarında bir simidi ve şam tatlısını bölüşmemizi...Sıralara kazıdığımız ilk aşkların adını. Kitapları değişerek okumalarımızı.Yokluklara rağmen umutlarımızın büyüklüğünü...hala özlüyorum.

Yıllardır bu şehrin mekanlarını ve insanlarını yazıyorum.Bir vefa bu,yaşanmışlıklar adına.Hakiki karakterlere hayali ve ütopik düşler ekliyorum Lamia ve Kara Kız gibi.Bir yazar ve şair düşleri,hikayeleri...Köprüden gelen ve çınar ağaçları arasından geçen İnanöz ve Paylan otobüsleri gibi...Kavuşmaları ve ayrılıkları anlatan.

Mekanlar zamanın tanıklarıdır insanlar gibi.Kader birliği ederler.Birlikte değişirler bu şehir gibi.

 

Hamza Yıldız/Gece Notları/07.01.2020

 550 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
BİZİ VAR EDEN ÇAN İÇİN - 30/12/2019
Her mücadele çekirdek oluşumla başlar.Çan Çevre Derneği yedi kişi ile başladı.Hareketini ideolojik değil hayatın gerçeği üzerine
 Devamı