• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
BİZİ VAR EDEN ÇAN İÇİN
30/12/2019

Her mücadele çekirdek oluşumla başlar.Çan Çevre Derneği yedi kişi ile başladı.Hareketini ideolojik değil hayatın gerçeği üzerine oturttu.Farklılıkların zenginliğine ortak bir hedef koydu.Temiz ve yaşanabilir bir doğal çevre.Bu şehir malum ne çekiyorsa havasının kirliliğinden çekiyor.Bu konuda bir toplumsal bilinç oluşturmaktı ilk amacımız.Yeniydik ama öğreniyorduk mücadelenin içinde.Ön yargıları kırmanın çok zor ama imkansız olmadığını gördük.Sadece sabır,bilinçli ve kararlı bir tavırdı gerekli olan.Ve Kirazlı Su ve Vicdan Nöbeti bize farklı,özel bir kapı açtı.Orası tüm çevre hareketlerini birleştiren bir merkez oldu.Bu ülkeye dayanışma ile korku duvarlarının aşılacağını gösterdi.

Geçen zamanda Asmalı kalker ocağı,Kızılelma altın işletmesi,Helvacı kömür işletmesi ÇED toplantılarında gerçekleri anlattık.Mahalli ve biro kadar da samimi idik.Geç de olsa ancak anlaşıldık.Çan'ın her noktasında olduk.

Yarın Kumarlar köyümüze,köy kadınlarımızın başlattığı çok masum ve güzel ve bir o kadar anlamlı su mücadelesine desteğe gideceğiz.Karakoca,Karadağ,Etili,Söğütalan,Kocayayla zincirine Kumarlar köyünü de ekleyeceğiz.

Çan da bizim,Kumarlar da.Geçmişimizi ve geleceğimizi altıncı şirketlere,termik santrallere değil,torunlarımıza emanet edeceğiz.Bizi Çan var etti,Çan'ı tertemiz olarak torunlarımıza teslim edeceğiz.

Çan paraya secde edenlerle vatan toprağına secde edenleri görecek.

 

Hamza Yıldız/Gece Notları/21.12.2019 

 587 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
 Devamı