• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
HALK ARTIK YÜRÜYOR
24/12/2019

 

Kumarlar köyü kadınları davet etti bizi. Beyaz, tülbentli, mübarek yüzlü kadınlar. Suyumuzu çalıyorlar, bize destek olun, dediler. Sizi misafir edelim dediler. Gönülden çağrıya icabete sabah yola çıktık. Biga'dan Tc Hülya Kurt hanım ve Sadık Göğüsgeren(Çanakkale İl Genel Meclis Başkanı) de Menderes Parkında bize katıldılar. Çan Patika Grubu zaten yola çıkmıştır.

Yola çıktık ama kimliklerimiz cepte hazır. Jandarma ve takviye polis kontrolü için. Onların gözünde çevrecilerin hepsi tescilli anarşist. Beni görünce karşılarında fena şaşırıyorlar ama olsun. Hayret ilk defa durdurulmadık diye düşünürken bizim otobüs yolda su kaynattı. Bir çiti atladık ve su şişelerini bir havuzdan doldurduk. Radyatör hortumu delinmiş. Neyse takviye ettik. Ve Duman köyü yolundan Kumarlar köyüne ulaştık. Daha Jandarma bilmiyor bu yolu. Ama eski kurtlar bilir.

Köy meydanına indik. Kumarlar halkı meydanda. Özellikle o eli öpülesi ve daveti yapan kadınlar. Bayramiç otobüsü gelmiş. Jandarma kontrolü ve kimlik soruşturması Çanakkale ve Kepez kafilesini geciktirecek, anlaşıldı.

Çay, cigara ve sohbet molası. Çaylar Kumarlarlı Sabri'den. Herif tek başına bir dev. İnançlı ve kararlı. Bu göleti altıncılara yedirmeyecek.

Nihayet ekip buluştu. İşi ev sahiplerine ve kadınlara bıraktık. Göletin kapısını kilitlemişler. Yani halkın yolunu. Kısa bir arbede yaşandı ama sağ duyulu bir yönetici geldi kapıyı kendi elleriyle açtı. Ve yürüdük, önde köy kadınları.

Mutluyum. Kadınlar önde yürüdü. Kadınlar konuştu. Biz dinledik.

Şunu anladım. Kadın önde yürürse başarı mutlaktır.

Ama bir köyün kadını önde, erkeği arkasında yürüyorsa memlekette sıkıntı büyük demektir.

Kirazlı ve Kumarlar...Artık halk yürüyor. Muktedirler ve iktidar düşünsün.

 

Hamza Yıldız/Gece Notları/22.12.2019651 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
 Devamı