• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
GECE NOTLARI
09/12/2019

Bu ülke kısır siyasi ve toplumsal çelişkilerin kavgasından yaşadığı çağı ıskalamakla meşgul.Hala da ısrarla bu kavgayı sürdürüyor.Çağın değişimini sorgulamıyor,düşünmüyor, geleceği planlamıyor.Gökten bir mucize bekliyor yağmur gibi.Oysa küresel iklim değişikliğinden en çok bu ülke etkilenecek.Türkiye çölleşecek.Ülkenin her yanında ormanlar,dereler peşkeş çekiliyor ve insanlar susuyor,korkuyor tepki vermeye.Ve korkularını örtmek için geleceğe yol açma gayretinde olanları hedef tahtasına oturtuyorlar.

Kaz Dağları yok onlar için.Evi sıcaksa ve günü kurtarmışsa yeter.Komşusu aç mı umurunda değil.Tarlası satılsın,o parayı alsın ve bir daire alsın,yeter.Veya bir iş vaadi verilsin,o bekler.

Oysa Tahtacı Türkmenler,Sarı Keçeli Yörükler'in vatanıydı orası.Neden sustunuz ve orada yoktunuz?Geçmişimiz ve kültürümüzdü.Yalnız bıraktınız.

Toplum köleleşir ve susar ve iki slogan atarsın:

''Ya Allah,bismillah,Allah-u Ekber...

İnanç yaşamak ve yaşatmaktır.Unuttunuz mu?

Dua sizin ameliniz ve hizmetinizle gelir arkanızdan.Unuttunuz mu?Yediğiniz nimetlerin ve saltanatınızın kibri yakışmıyor size.

Türk milliyetçilerinin bir çözüm önerisi,eylem planı var mı?

Elbette yok.İki,üç slogandan başka dünyaları yok çünkü.Dost acı söyler.Ülkücüler de tarikatleşti.Okumaktan,anlamaktan ve özgür düşünceden vazgeçerek,ideallerini bir kişinin iradesine bırakarak sürüleştiler.Çağı okuyamaz ve anlayamazsan sürüye mecburen katılırsın yaşamak için.Ama çaresizlikten çare yaratma da hala insanın fıtratında var.Anlayana ve insan kalana.

Eski bir sloganı hatırlatayım mı sizlere:

Milleti yaşat ki devlet yaşasın.

Arkanda dayanacağın bir dağ yoksa ovada boğulursun.

Son defa söylüyorum.

Kaz Dağlarından başka bize vatan yok.

 

Hamza Yıldız/Gece Notları/06.12.2019

 804 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
 Devamı