• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
AŞK LAMİA İSE BU ŞEHİR BİLİR
06/12/2019

 

Aşk,bilinmezlikle korku arasında tek başına yürümektir.Derin bir kuyuya bir yudum su için inmektir.Ve insanı boğan bir hasreti,içini yakan bir cehennemi dünyevi bir alışkanlıkla su sanmaktır.Kendi başına kalmak,ruhunla yüzleşmek...Ruhun derinlikleri...Cennet mi,cehennem mi?

Lamia öğretti bana tüm bunları.Saçları buğday başakları gibiydi,bereket sandım.Gözleri yeşildi ama nasıl yeşil?Bahar aşık olmasa utanırdı.Dönüp sırtını gitmesi anlatılmaz bir sonbahardı ve bir hayatın öldüğünü sanıyordum ama içinde hayata dair bir tohum sakladığını bilmiyordum.Ve özlemek bir uzun ve dayanılmaz kıştı.Uzun gecelere dair bir umut.

Aşk başka bir surette kendi ruhuna inmek ve kendini sorgulamaktır aslında.Tek başına,yüz yüze kış aynalarında kendini görmektir.Tohum olduğunu idrak etmektir,,ölümden hayata evrilen ve yaşatan.

Dört Mevsim Sevda koydum bu notların adını.Lamia gelmedi ve yayınlamadım.Eğer gelirse ki mutlaka gelir,onunla bu şehre mutlaka bahar da gelir.

İnanç ve adanmışlık arasında,ihanet ve sadakat arasında bir yerdir bu aslında.Aşkı çağırır ve sen sevdana gidersin.Yürürsün bir şehrin sokaklarında,ıhlamur,çınar,iğde kokuları sana hatırlatır ve söyler.Yağmurda ıslanmayı unutun mu?Tipi bütün sokakları kuşattığında Lamia'yı beklemeyi unutturmadı ama.

Aşkı bütün ihanetlere rağmen bekledim.

Bir fabrika işçisinin eve ekmeği ve hayata bıraktığı bir tutkuydu aşk.Maden işçilerinin yorgun ama umutlu,gururlu yürüyüşleriydi evlerine.Bu şehir bir aşkı doğuruyordu ve ben gerçekten bir Lamia bekliyordum bu şehirden.Gelmeyeceğini bilsem de.

Aşk derindir. Bir tohumun hayata kavuşması, bir fidanın büyümesi, bir ağacın meyve vermesi gibidir.

Veya bir gülümsemedir, ilk isyan ateşine kibrit yakmak için.

Aşk baş kaldırmak ve hayata yürümektir. Bütün alışkanlıklara  rağmen.

Siz hiç bir gaz lambası ışığında bu şehri bir aşkı özlediniz mi?

Bu garibi sakın şehre dair mevzu etmeyin.

O aşkı ve tanığı bu şehirde sevdalı herkesi bilir.

 

 521 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
 Devamı