• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
AHDE VEFA NE DEMEKTİR?
14/11/2019

Merhabalar efendim,

Sosyal değerlerin yani ahlaklı ve düşünceli davranışların yozlaştırıldığı bir dönemden geçiyoruz. Ekonomik sömürü, din sömürüsü, duygusal sömürü yapmak doğal karşılanıyor. Gücünü kullanabilmek için yanında olduğumuz, övüp durduğumuz birini, gücünü kaybettiğinde bir kalemde silebiliyoruz. Her yerde"Kral öldü yaşasın yeni kral"diyebilen şakşakçılar iş görüyor.

Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.

Ahde vefa bence sevgi dolu, dürüst ve samimi olabilme, iyiliğini gördüğümüz kişilere minnetle davranabilme demektir. Sözlükte, söze ve sözleşmeye bağlılık, özü sözü bir olmak diye açıklanıyor. Uluslararası hukuk kurallarının oluşmasında etkili olan ve iyi niyete dayalı antlaşmalara bağlılık örnek verilebilir.

Psikolojide sağlıklı ve güçlü kişilik, öncelikle güvenilme özelliği ile dikkat çeker. Dostlukta ve saygıda devamlılık, özel günlerde anımsanma, halimizin hatırımızın sorulması yani ahde vefalı kişiler tanımak kimin hoşuna gitmez ki? Çocukluğumuzdan başlayarak, anne baba ve kardeşlerimiz, ninemiz veya ilgili başka bir yakınımız, öğretmenimiz, okul ve iş arkadaşlarımız, eşimiz ve çocuklarımız, torunumuz ya da yaşlılık döneminde bize destek olan insanlar nasıl unutulabilir ki?

Birlikte eylemlere katıldığımız, dünyayı güzelleştirmeye çalıştığımız, entrika ya da iftiralarla canları yandığında sahiplendiklerimiz, baktığımız sokak hayvanları, derdini dinlediğimiz ve çözüm önerdiğimiz danışanlarımız bizi nasıl unutabilir ki?

Yitirdiğimiz canlarımızı hep yanımızda hissediyorsak, onları anımsadıkça yardıma ihtiyacı olanlara pozitif enerjimizi gönderebiliyorsak kim bize vefasız diyebilir ki?

Bu yazıyı okuduktan sonra ahde vefa olarak teşekkür etmeniz gerekenleri düşünmenizi ve onları gülümsetmenizi öneriyorum.

Hoşça kalın efendim.

 

 855 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ - 02/03/2019
Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:
 Devamı