• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
NOTLAR
11/11/2019

 

Çok yoğun bir yaz geçirdik.Temmuz ayı ortalarından itibaren Kirazlı altın işletmesine karşı Çanakkale'nin tek su kaynağını korumak için başlatılan ''Su ve Vicdan Nöbeti'' eylemlerine Çan Çevre Derneği olarak tam destek verdik.Sağ olsunlar onlarda bize Çırpılar termik santrali keşiflerinde, Ağı Dağı için Etili ve Söğütalan köylerinde yaptığımız basın açıklamaları ile etkinliklerimizde mücadelemize destek verdiler.

Bu gün de yapılan Atikhisar barajı ve havzasına karşı bilim insanlarının konuştuğu ve bilgilendiğimiz bir panele katıldık.Biz çevre hareketine katılan her kişi,dernek ve kurumu değerli buluyoruz.Ortak payda ve amaçlar inşa ederek yeni bir yol eylem planlama derdindeyiz.Kazdağları vatandır ve Kazdağları'nı vatan savunması olarak kabul ediyoruz.Bu siyaset ötesi bir tavırdır ve önceliği Çanakkale olmak üzere yurdumuzun tamamıdır.Önce insan sağlığı,doğal hayat önceliği,ekolojik dengeyi koruma;toprağımızı,havamızı, suyumuzu sahiplenme ve geliştirme çabasındayız.Bu coğrafyanın tarihi,kültürü,doğal hayatı geleceğe mirasımızdır.

Kazdağları farklılıklarımızdan ortak bilinç,zenginlik ve ideal yaratmak için birlikte açtığımız ve yürüdüğümüz yeni bir yoldur.Bu kutlu ve güzel yolu hiç kimse siyasi basamak,kimlik ve ikbal yolu gibi görmesin ve kullanmasın.Çünkü daha yapılacak çok mücadele ve sabırla yürünecek yolumuz var.Termik santraller,vahşi madencilik,doğa katliamları ve emperyalist güçlerin açık yağmasına karşı daha güçlü ve kitlesel yoğunluğa,toplumsal tepkilere,ortak akılla çözümlere ihtiyacımız var.

Çanakkale sırtını dayadığı,beslendiği Kazdağlarına ihanet etmemeli.Konuşacağız,tartışacağız ve geleceğimize birlikte yürüyeceğiz.Herkese ihtiyacımız var.Vatan ortak bir kültürü yaratırsa medeniyeti doğurur. Bu birikim ve bilinç bu şehirde var.O zaman mücadele arkadaşlarımıza daha sıkı sarılacağız.Yenilerine kucak açacağız.Çoğalacağız.Kirazlı örneğini unutmadan ve asla geri adım atmadan.

 

Hamza Yıldız/Gece Notları/09.11.2019283 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
BİZİ VAR EDEN ÇAN İÇİN - 30/12/2019
Her mücadele çekirdek oluşumla başlar.Çan Çevre Derneği yedi kişi ile başladı.Hareketini ideolojik değil hayatın gerçeği üzerine
HALK ARTIK YÜRÜYOR - 24/12/2019
Kumarlar köyü kadınları davet etti bizi. Beyaz, tülbentli, mübarek yüzlü kadınlar. Suyumuzu çalıyorlar, bize destek olun, dediler. Sizi misafir edelim dediler.
TERİN DAMLADIĞI YOL - 17/12/2019
Kuş kanadına değen rüzgarla yürü Dağı kuşatan ormanın arasından
GECE NOTLARI - 09/12/2019
Bu ülke kısır siyasi ve toplumsal çelişkilerin kavgasından yaşadığı çağı ıskalamakla meşgul.Hala da ısrarla bu kavgayı sürdürüyor
AŞK LAMİA İSE BU ŞEHİR BİLİR - 06/12/2019
Aşk,bilinmezlikle korku arasında tek başına yürümektir.Derin bir kuyuya bir yudum su için inmektir.
SİS - 30/11/2019
Sis akşamdan çöktü şehrin üzerine artık kördüm Lamia Minareler, fabrika bacaları, evler yoktu kapanmıştı yollar
 Devamı