• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
BAYRAMİÇ KAYMAKAMLIĞI SORUŞTURMA AÇACAK MI?
04/11/2019

 

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde üst üste ‘tartışmalı’ değerlendirmesi yapılan konular gündeme gelmeye başladı. ‘Tartışmalı’ sözcüğünün hafif kaldığını biliyorum ‘provokasyon’ diyenler de var ancak soruşturulup sonuca gidildikten sonraki yorum o diye düşünüyorum.

Önce 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı…

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Bayramiç’te farklı görüşlerin ileri sürüldüğü bir olumsuzluk yaşanmıştı. Kutlama programı çerçevesinde 28 Ekim 2019 günü saat 13:00 da gerçekleşen Atatürk Anıtına çelenk sunma programında ses düzeni, İstiklal Marşı’nın  ses kalitesi konularında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü eleştirilmişti.

Bayramiç Kaymakamlığı Soruşturma Başlattı

Bayramiç’te eleştirilerin dozajı artınca ilçeye yeni atanan Kaymakam Sercan Gökdemir soruşturma başlattı. Soruşturma kararı Kaymakamlığın resmi sitesindenCumhuriyetin ilanının 96. yıldönümü Cumhuriyet Bayramı kutlama programı çerçevesinde 28 Ekim 2019 günü saat 13:00 da gerçekleşen Atatürk Anıtına çelenk sunma programında, yaşanan olumsuzluklar nedeni ile kaymakamlığımızca soruşturma başlatılmış olup, şu aşamada soruşturma devam etmektedir. Ayrıca Cumhuriyet Bayramı kutlama komitesince alınan karar gereği, Cumhuriyet Bayramı törenlerinde ses sistemi ile ilgili sorumluluğun Bayramiç Belediyesine ait olduğunu belirtir, Kamuoyuna saygı ile duyurulur”  şeklindeki anlatım ile kamuoyuna duyuruldu.

10 Kasım Bayram mı?

Dün yine Bayramiç skandal bir haberle çalkalandı.İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü  10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası’nda okullarda Atatürk ve Uygarlık konulu  resim, șiir ve kompozisyon yarışması düzenlemişti. Etkinlik okullara duyurdu ve ilçe derecesine girecek eserlere ödüllerin  ‘Bayram’ günü verileceğini bildirdi.  Okullara gönderilen yarışma şartnamesinde 6 Kasım’a kadar eserlerin teslim edileceğinin bildirilip ödüllerin ‘bayram’ günü ifadesi ile verileceğinin açıklanması infial yarattı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu gün kimilerine göre bayram mıydı yoksa?

 

Resmi olmayan bilgiler

Bayramiç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘Bayram’ ifadesi yazan evrağı okullardan toplatıp aynı gün düzeltilmiş şekli ile dağıttığını resmi olmayan kaynaklardan öğrendim. Peki bu ‘skandal’ sadece ‘sehven’ yani ‘istemeden yapılan hata’ anlatı mı ile geçiştirilebilir mi?

4 Kasım 2019 günü resmi çalışma olarak tamamlandı ve henüz Bayramiç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden ‘resmi’ bir açıklama yapılmadı.

Bayramiç Kaymakamlığı Soruşturma Açacak mı?

Bayramiç Kaymakamlığı 4 Kasım 2019 günü mesai bitimine kadar  resmi sitesinden konuyla ilgili kamuoyuna bir duyuru yayımlamadı. Kaymakamlığın Cumhuriyet Bayramı’nda yaşanan olumsuzluklara açtığı soruşturma gibi 10 Kasım’ı ‘bayram’ sözcüğü ile tanımlayan/tanımlayanlar ve o resmi evrakın okullara asılmasına onay veren hakkında soruşturma açıp açmayacağı merakla bekleniyor.

Yarışmada ödüllerin verileceği ifade edilen ve  ‘bayram’ günü tanımı yapılan, aslında  Atamızı anma günü olan  10 Kasım 2019 gününe  kadar bu konunun takipçisi olacağız. 

Bakalım kime ‘bayram’ kime ‘hüsran’ olacak…

 

Saygılarımla

 

Not: Kimse kusura bakmasın ama yarım asırı devirmiş biri olarak aklıma ‘ Neden Bayramiç?’ sorusu geliyor. ‘Sakallı Polis olayı’, ‘Cumhuriyet Bayramı olumsuzlukları’, ’10 Kasım’ı işaret eden bayram sözcüğü’… Bu kadar mı? Biraz daha geçmişe gidersek keçi olayları, biraz daha geçmişe…

 695 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KRALI DA KANDIRIYORLAR, SARAYI DA SOYUYORLAR - 29/01/2020
Olsun; yine de Allah devlete millete zeval vermesin…
SİZİN GÜNDEMİNİZ NE? - 19/01/2020
Ülke gündemi, Çanakkale gündemi anlık olarak değişiyor. Gerçi gündemin değişmesi tespitim sizin bakış açınıza, çevrenizdeki konularla ne kadar ilgili olduğunuza da bağlı.
BİLMEM ANLATABİLİYOR MUYUM? - 06/01/2020
2020 yılına nasıl girdik? İyi dileklerle...
EKONOMİ TIKIRINDA - 30/11/2019
Enflasyon rakamları açıklanıyor… “İçinde at nalı da var” diyorlar…
KONUŞMAK YA DA SESSİZ KALMAK - 13/10/2019
Konuşuyoruz… Konuşuyoruz… Yine konuşuyoruz…
ŞİMDİLİK, ÇANAKKALE HAİNİYİM - 04/09/2019
Vatan haini kime denir? Ülkesinin yüksek çıkarlarını hiçe sayarak onun aleyhinde iş gören kimseye...
YEDİYSEK CEBİMİZDEN, HARCADIYSAK ÖMRÜMÜZDEN… - 13/08/2019
Hiç böyle yazıya ‘girizgah’ yapayım diye uğraşmayacağım. Bodoslama konuya girip her zaman olduğu gibi takdiri okura, Çanakkale halkına bırakacağım.
ÇARESİZ OLMAYIN ÇARE SİZ OLUN! - 25/07/2019
anakkale’nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın su havzasında işletime geçmek için hazırlıklarını tamamlamaya çalışan Kirazlı Balaban’daki Kanadalı altın ve gümüş işletmesi şu an için en büyük sorun.
EDEPSİZİM BEN - 03/07/2019
“Elektriğe, akaryakıta, çaya ve şekere yapılan yüzde 15'lik zamlar temmuz enflasyonuna yansıyacağı için emekli ve çalışanların zammına olumlu yansıtılmadı”
 Devamı