• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
SEVDASINI KAYBEDEN ŞİİR OLMAZ
24/10/2019

 

Yazmak belalı bir iştir,sevda gibi.Yakanı bir kez kaptırdın mı kurtulamazsın.İçinde bulutlar birikir,fırtınalar eser,yağmurlanacak dağ ararsın,bulamazsın.Öyle bir kasvet çöker ki omuzlarına taşıyamazsın.Ne derdini dökecek dost ne de ağlayacak omuz bulamazsın.Çaresizliktir insanı çıkar yol aramaya mecbur bırakan.Mağarasında cehennemi yalnızlıklarında bir dünya kurduran.Kendi iç dünyasına doğru köprüler inşa ettiren.Cinnet ile cehennem arasında cennet umudunu ruha üfleyen...

Herkesin yazdıklarını şiir sandığı,şairliğe soyunduğu bu toplumda,okunmadığını hatta aşağılandığını bildiği,para ve itibar kazanmayan bu meşakkate neden katlanıyorum,bilmiyorum.

Vicdanla söyleşmek benimkisi,dertleşmek,içini dökmek ve daha ötesi kusmak taşıyamadıklarımı.

Sevdayı taşımak,sır gibi saklamak,yürek yangınlarında küllenmeye razı olmak.

Gelenekçiyim biraz.Sevdiklerime asla ihanet edemem.Şiire de. İlk gençlik sevdamdır benim.Anlaşılmazlığın,isyanlarımın yangınında sığındığım.Defter arkaları,kalem ve pilli radyom ile gizli örgüt kurduğum öğrencilik yıllarımdan kalma armağandır.Gazetelere,dergilere gönderdim sahibinden kıskandıklarımı. Cesaretim sevdiğime uzak kaldığım kadardı.

Sonra yasaklı,karartmalı gecelerde acılar ve hüzünler karıştı işe.İhtilal bildirilerine karşı susturuldu şiir.Bütün sorumluluk gecelerin omuzlarına kaldı.

Dağ köylerinde,öğrencilerimin ışıltılı gözlerinde hayata döndü yeniden.Geceleri beni gaz lambası ışığında uykusuz bıraksa da.Teneke çatılarda yağmur sesinden ninniler fısıldadı kulağıma.Rüyalarıma girdi.Uyandırdı ansızın unutulan yüzlerle.Hatırlattı gerçeğimi.

Yazmak belalı bir iştir,sevda gibi.Belaya ''eyvallah'' demiştik zaten karakollarda,mahkemelerde,hapishanelerde.Sevda üzerineydi zaten eylemlerimiz.Beklediklerimiz gelmese de.Kavuşamasak da.Özlesek de.Sevda üzerineydi ve kimseler anlamıyordu.Derdimizi şiirlere karalıyorduk. Mısralar arasında gizliydi sırlarımız.Şifreliydi sevda dilinde.O derdin divaneleri anlardı sadece.

Bu yüzden şiire ihanet edemem.O beni hiç yalnız bırakmadı.

Fikir ve düşünce dünyam ile hayatı paylaştığım dostlarıma da.

Ve Lamia'ya.

Bela mı? Başım gözüm üstüne.Ölmedikten sonra ''eyvallah''.

Sevdasını kaybeden şiir olmaz.

İnsan şiiri kaybederse...Felaket olur.

 

Hamza Yıldız/Gece Notları/ 01.10.2019217 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
BİZİ VAR EDEN ÇAN İÇİN - 30/12/2019
Her mücadele çekirdek oluşumla başlar.Çan Çevre Derneği yedi kişi ile başladı.Hareketini ideolojik değil hayatın gerçeği üzerine
HALK ARTIK YÜRÜYOR - 24/12/2019
Kumarlar köyü kadınları davet etti bizi. Beyaz, tülbentli, mübarek yüzlü kadınlar. Suyumuzu çalıyorlar, bize destek olun, dediler. Sizi misafir edelim dediler.
TERİN DAMLADIĞI YOL - 17/12/2019
Kuş kanadına değen rüzgarla yürü Dağı kuşatan ormanın arasından
GECE NOTLARI - 09/12/2019
Bu ülke kısır siyasi ve toplumsal çelişkilerin kavgasından yaşadığı çağı ıskalamakla meşgul.Hala da ısrarla bu kavgayı sürdürüyor
AŞK LAMİA İSE BU ŞEHİR BİLİR - 06/12/2019
Aşk,bilinmezlikle korku arasında tek başına yürümektir.Derin bir kuyuya bir yudum su için inmektir.
SİS - 30/11/2019
Sis akşamdan çöktü şehrin üzerine artık kördüm Lamia Minareler, fabrika bacaları, evler yoktu kapanmıştı yollar
 Devamı