• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
ÇIRPILAR İHANETİNE DUR DEMEK
21/10/2019

 

Sabah erken saatlerde Menderes parkında toplandık. Yenice'ye doğru otobüsle yola çıktık. Ama beklerken trafik polisi bir memurun vatandaşları alaya alan, adeta işkence çektiren tavırlarına öfkelenerek yola çıktık. Sis geri dönmüştü ve çiy düşüyordu. Dağlarına sonbahar renkleri düşen ormanlar arasından eşsiz manzaraları seyrederek Yenice camlı kahvede Kepez ve Çanakkale'den gelen arkadaşlarla buluşup kısa bir moladan sonra Çırpılar köyüne doğru yola devam ettik. Tütün, biber ve çilek tarlaları yazın bereketinden yorulmuşlardı sanki.

Agonya çayı ve tarihi köprüsünü geçtikten sonra Çırpılara doğru mahkeme heyetiyle keşif alanlarına gittik. İlk termik santralin kurulacağı alana gittik. Tema Vakfı, Kazdağları platformu avukatlarının hazırladığı ve mahkeme başkanına verdiği raporları ve savunmaları dinleyince içimde öfke dalgaları kabardı. Şirket avukatlarının çaresiz kaldıklarını gördüm.

Bir kere bu doğa cenneti, verimli ve sulak arazilere bu santrali kurmak demek bütün bir ovayı, Kazdağlarını katletmek demekti. Cinayetti. Çıkarılacak kömür çok düşük kalorili, niteliksizdi. İkincisi sulama amaçlı devletin göletinin suyunu kullanacaklardı. Kül havuzları ve işletme fay hattı üzerindeydi. ÇED raporu yetersiz ve çelişkilerle doluydu.

İkinci olarak maden sahasına gittik. Vahşi madenciliğin boyutları ürkütücüydü. Maden kapanmış bir çöplük gibiydi. Olduğu gibi kaderine terk edilmişti. Rehabilite edilen tek bir sahası yoktu. Olacağı yoktu. Şirket avukatları bile bu manzara karşısında adeta ezilmişti.

Bir gün bu çevre hareketini fedakarca yürütenlere Çanakkale halkı hak ettiği itibarı verecektir ama bu Kazdağları ve ekolojik denge zarar görmeden de bunu başarmak zorundayız. Kazdağları ve doğal yaşam, geleceğimize bırakacağımız en anlamlı mirasımız olacaktır.

Çırpılar üzerinden Kazdağlarının tamamına yönelecek bu tehdidi durduracağız.

Çünkü bu bir vatan savunmasıdır.

 

Hamza Yıldız/19.10.2019498 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
 Devamı