• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Şuayip Odabaşı
sodabasi-57@hotmail.com
ZAVALLI KAPI (Çocuklara Öyküler-2.Bölüm)
16/10/2019

 

O bir sınıf kapısıydı. Ahşaptan yani çam ağacından, kavaktan yapılmıştı. Yapısı biraz narindi. Bağışıklık sistemini kaybetmiş, her gün hasta olan bakımsız birisi gibiydi. Çaresizdi. Tam karşısında müdür odası vardı. Müdür odasının kapısı, kendisine bakıp, alaycı alaycı gülüyor gibi geliyordu. Alıngan olmuştu iyice. Her şeyi içine atmak yetmezmiş gibi müdür kapısı, bazen kapı dilinde laf yetiştiriyordu.

“Sınıf kapısı olacağına, müdür kapısı olsaydın ya! Ya da depo kapısı olsaydın. Kırk yılda bir açılıp kapanırdın. Havalı birde kilidin olurdu. Menteşelerin sağlam kalırdı. Her gün duvara toslamazdın… Ömrün uzun olurdu. Böyle stres çekmezdin. Haaaaa! Bak iyi ki tuvalet kapısı yapmamışlar seni, yine de şükret!” gibi, alaycı laflar ediyordu. Müdür kapısına, gıpta ile bakıyordu. Kızıyor, bazen de “Töbe! Töbe!” diye sabır çekiyordu. Bir ara çocuklar gidince, şöyle göz ucuyla baktı müdür kapısına. Boyası pırıl pırıldı. Kolları sağlamdı. İki menteşesi hiç darbe yememişti. Üstünde tekme izi yoktu. Pırıl pırıl bir kilidi ve anahtarı vardı. Tekrardan, bir müdürün kapısına, birde kendi haline baktı. Bir “Offff!” çekti. “Firar edeyim bari vurayım kendimi yollara, dağlara dedelerimin diyarına gideyim” dedi. Birde baktı ki, sekiz menteşe yakalamış kendisini. Yelkenleri suya indirmek zorunda kaldı. Çaresiz bekleyecekti, sınıfın girişinde.

Başından ilginç olaylarda geçmemiş değildi. Bir gün bir çocuk, kendisine bir tekme vurunca, olan oldu. Tekmeyi vurup yerinden kıpırdamayan çocuğa, duvara tosladıktan sonra geri dönüp öyle bir çarptı ki, çocuk gerisin geriye devrilirken, çöp kovasının içine kafası sokuldu kaldı. Çöp kovasından, kafasını çıkaran çocuğun ağzının içinde çöpler vardı. Çocuk ağlayarak, öğretmenine gitti.

 

Şuayip Odabaşı

(devam Edecek)414 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİCE KARLIDIR ŞİMDİ - 28/01/2020
Dağları hep duman duman. “Yenice” karlıdır şimdi. Islık çalar sert rüzgârlar, Sobalar harlıdır şimdi.
ARKASI YARINLAR - 20/01/2020
Arkası yarınlarda oynadık hep Dizi dizi dizdik tüm umutları Aradıklarımızı bulamadık Ne fakir oğlanda ne zengin kızda
YAZI YAZMANIN ZORLUKLARI/BİR KASABA…BİLGİLENDİRME - 06/01/2020
Bir hafta önce bir yazı paylaştım. Bu yazıdan alınanların olduğunu gördüm.
DAVAR - 30/12/2019
Bir çoban önünde, gece ve gündüz, Birkaç yıllık saltanat her davarda. Birde bakmışsın asmışlar çengele, Eti yenmiş bitmiş, postu duvarda.
BEN ONLARI İNSAN SANDIYDIM - 04/12/2019
Giyim kuşamlarına baktım. Ben onları insan sandıydım.
BİZİM KİMSEMİZ YOK KIZIM - 03/11/2019
Anadan babadan başka. Bizim kimsemiz yok kızım.
ANLAR - 24/10/2019
Bu âlemde kim kimi anlar. Vardır anlamanın başladığı anlar.
ZAVALLI KAPI (Çocuklara Öyküler-1.Bölüm) - 11/10/2019
Zil sesini duyunca yüreği cız etti. Her zil çalışında, ne yapacağını bilemiyordu. Çaresiz bir durumdaydı, her zaman ki gibi. Kediden korkan fare gibiydi.
DENİZ KENARINDA GÜNEŞLENEN ÖLÜ - 06/10/2019
Umut düşer umutsuz yollara Yolların tedirginliği
 Devamı