• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Ertan Tuzlu
ertantuzlu@hotmail.com
ÜZÜM ÇİÇEK AÇTI
16/10/2019

 

 Üzümün çiçek açması diye tanımlayabilirim şarabı ya da aşk öncesi yapılan bir dansın, bir ayinin başlangıcı, bir de tutku dolu aşkların ateş-i çırpınışları...

Eskidikçe güzelleşen, durdukça değerlenen, içtikçe coşan bir kadın ya da erkeksi bir romantizm. Bir özlem, yarin dudağı, sevgiliye kavuşmanın sevinci...

Apollon’un oğlu Anious’un üç kızı; ataları Dionysos’un verdiği güç ile buğday tanesi Spermo ile zeytinyağı Elais’den farklı olarak topraktan şarap fışkırtan Oino’nun suyu idi o.

İçtiğinde Sapho’yu Midilli’den (Lesbos), Bozcaada’ya (Tenedos) doğru çığlık çığlığa ünleten ve içtiğimizde dörtlüklerde anıların yolculuklarına çıkarandı bizi.

Keçi derisinden yapılmış tulumlardan içtiği şarapla sarhoş olan Nuh’un cesaretine ve kızılımsı akşamüstlerinin suçlarına ortak olmamızın nedeni idi.

Yapılışındaki gibi hayatımızdaki çöplerle sapları ayırmamızın gereği, Tasavvuf Şairleri’nin dizelerindeki Tanrı’ya duyulan derin sevgiyi, gönül coşkunluğunu yaratan bir eğilimdi.

Eski bir batıktan çıkartılan amforalarda asırlardır saklanan çocuksu suçlarımız, sıcak kıpkırmızı duygularımız ve günbatımındaki yaramazlıklarımızdı.

“Şarap içtik denizin renginde

Üstelik Troya’da

Vurduğunda aşkların

ateşi çırpınışları kalbimize

Ilık, ihtiras dolu sevişmeleri yaşardık

Ve bizler o tatlı çocuksu suçu

birlikte işledik.”

Lise yıllarında Yunan yazar Nikos Kazancakis’in Zorba kitabını okuduk, ardından aynı adlı romandan yapılan filmdeki Anthony Quinn’den etkilendik.

Okulu kırıp Çamburnu’nda onun gibi simit ekmeği, sucuk yiyip şarap içtik, yasak danslar yaptık. Ucuz şarapları tercih ettik çünkü yetmişlerin sonunda öğrenciydik.

Sonrası Tango ve Flamenko. Zil, şal ve Endülüs’de rakseden kırmızılı bir kadının siyah şalında yeni heyecanlara savrulduk. Troya’da, güneşin hoşçakal dediği saatlerde denizin renginde şaraplar yudumladık.

Üzüm olduk, ezildik bir kadının ayak altlarında, süzüldük narin avuçlarından. Şarap olduk, içildik. Hercai bir esriklik estirdik tutkulu bekleyişlere.

Kadehlerde kah alev-i bir sevinç, kah kırmızı bir hüzün olduk.

Ertan Tuzlu658 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KÜÇÜK ÇOCUK BÜYÜK KASABA - 24/10/2019
üçüktüm ya, benim için etrafımda ki her şey büyüktü. Annem. babam, tatil günlerim ve o günlerin iki katlı müstakil evi, taaa denize varan bahçesi, bahçede ki dam ve etrafında ki meyve ağaçları sonra ana toprağım Erdek'te büyüktü.
TUTKULARDAN İNTİHAR: DALIDA - 03/10/2019
Son konserini Aspendos’da 12 Eylül darbesinin baş ismi Kenan Evren’in huzurunda verdikten sonra yaşadığı ülkeye dönerek intihar eden bir şarkıcıydı.
TANGO: TUTKUNUN DANSI - 17/09/2019
Yıl 1880. Yer Arjantin. Buenos Aires'de alt sınıfların oturduğu mahallelerin kasvetli ve çamurlu sokaklarında sürekli olarak çalınan, dinlenen ve dans edilen bir müzik hiç eksik olamazdı. İşte o müzikle yapılan ve bir Arjantin dansı olan Milango, o d