• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
BU ŞEHRİN GÜZEL İNSANLARINDANDI YAKUP BORAN
16/10/2019

 

Yıllarca aynı mahallede yaşadık. Önce babası Nuri dede sonra ağabeyi Hüseyin Boran'ın işlettiği bakkaldan alışveriş yaptık. Hemen lisenin köşesindeydi dükkanları.

Liseyi Balıkesir'de okuduğum yıllarda açtı kitap ve kırtasiye dükkanını. Boran Kitap Kırtasiye. Tatillerde müdavimi oldum bu mekanın. Yeni ülkücüydüm ve aradığım her türlü kitabı bulabiliyordum. Zaten ülkücülerin buluşma noktası olmuştu kısa zamanda. Dükkan önündeki taburelerde saatlerce sohbet eder, çay içer, kitap seçer veya sipariş verirdik. Pazartesi günü elimizde olurdu. Çünkü sıkı Beşiktalıydı  Yakup abi. Beşiktaş maçı varsa mutlaka İstanbul'un yolunu tutar, sabahtan dükkanın ihtiyaçlarını tedarik eder, ambara teslim eder, maçını seyrederdi. Beşiktaş bir tutkuydu onun için. Vaz geçilmeziydi, aşkıydı. Bu yüzden bahar turnuvalarında desteklediği takıma mutlaka siyah-beyazlı forma giymeleri şartı koyar sonra formaların siparişini verirdi.

Eli bol ve açık bir insandı. Çok fakir öğrenciden kitap, defter parası almazdı. Temiz yürekliydi. İyilik yapmayı severdi. Dost canlısıydı.

Yazdığımı biliyordu. Öğretmen olarak atandığımda bana ilk daktilomu bir sene vadeyle zorla verdi mesela. İstediğim kitabı alıp okuma ve bitirdiğimde iade ayrıcalığım da vardı.

Yazıya çıktığımızda sadece ona ait bir kaç tane Adalet Partisi yazma ayrıcalığı karşılığında boyaları da o üstlenirdi. Vermeyi ve insanları sevindirmekten asla vazgeçmedi. Çünkü sevdiğini aşk derecesinde severdi.

Herkes bu güzel insanı belki kıyısından köşesinden istismar etti ama o hiç kimseyi istismar etmedi.

O uzun ve uzak gurbet çilelerinden bu şehre döndüğümde işleri bozulmuştu. Dükkanı kapatmış milli piyango satıyordu. Midyecilik de yaptı. Sonra Çanakkale'ye hicret etti.

Dün akşam kalp krizinden vefatını öğrendim.

Bu şehrin güzel, cefakar, vefakar insanlarındandı.

Allah rahmet eylesin. Çan kıymetini bilmediği bir değerini kaybetti.

 

Hamza Yıldız/Gece Notları/16.10.2019737 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
 Devamı