• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
BU ŞEHRİN GÜZEL İNSANLARINDANDI YAKUP BORAN
16/10/2019

 

Yıllarca aynı mahallede yaşadık. Önce babası Nuri dede sonra ağabeyi Hüseyin Boran'ın işlettiği bakkaldan alışveriş yaptık. Hemen lisenin köşesindeydi dükkanları.

Liseyi Balıkesir'de okuduğum yıllarda açtı kitap ve kırtasiye dükkanını. Boran Kitap Kırtasiye. Tatillerde müdavimi oldum bu mekanın. Yeni ülkücüydüm ve aradığım her türlü kitabı bulabiliyordum. Zaten ülkücülerin buluşma noktası olmuştu kısa zamanda. Dükkan önündeki taburelerde saatlerce sohbet eder, çay içer, kitap seçer veya sipariş verirdik. Pazartesi günü elimizde olurdu. Çünkü sıkı Beşiktalıydı  Yakup abi. Beşiktaş maçı varsa mutlaka İstanbul'un yolunu tutar, sabahtan dükkanın ihtiyaçlarını tedarik eder, ambara teslim eder, maçını seyrederdi. Beşiktaş bir tutkuydu onun için. Vaz geçilmeziydi, aşkıydı. Bu yüzden bahar turnuvalarında desteklediği takıma mutlaka siyah-beyazlı forma giymeleri şartı koyar sonra formaların siparişini verirdi.

Eli bol ve açık bir insandı. Çok fakir öğrenciden kitap, defter parası almazdı. Temiz yürekliydi. İyilik yapmayı severdi. Dost canlısıydı.

Yazdığımı biliyordu. Öğretmen olarak atandığımda bana ilk daktilomu bir sene vadeyle zorla verdi mesela. İstediğim kitabı alıp okuma ve bitirdiğimde iade ayrıcalığım da vardı.

Yazıya çıktığımızda sadece ona ait bir kaç tane Adalet Partisi yazma ayrıcalığı karşılığında boyaları da o üstlenirdi. Vermeyi ve insanları sevindirmekten asla vazgeçmedi. Çünkü sevdiğini aşk derecesinde severdi.

Herkes bu güzel insanı belki kıyısından köşesinden istismar etti ama o hiç kimseyi istismar etmedi.

O uzun ve uzak gurbet çilelerinden bu şehre döndüğümde işleri bozulmuştu. Dükkanı kapatmış milli piyango satıyordu. Midyecilik de yaptı. Sonra Çanakkale'ye hicret etti.

Dün akşam kalp krizinden vefatını öğrendim.

Bu şehrin güzel, cefakar, vefakar insanlarındandı.

Allah rahmet eylesin. Çan kıymetini bilmediği bir değerini kaybetti.

 

Hamza Yıldız/Gece Notları/16.10.2019432 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
BİZİ VAR EDEN ÇAN İÇİN - 30/12/2019
Her mücadele çekirdek oluşumla başlar.Çan Çevre Derneği yedi kişi ile başladı.Hareketini ideolojik değil hayatın gerçeği üzerine
HALK ARTIK YÜRÜYOR - 24/12/2019
Kumarlar köyü kadınları davet etti bizi. Beyaz, tülbentli, mübarek yüzlü kadınlar. Suyumuzu çalıyorlar, bize destek olun, dediler. Sizi misafir edelim dediler.
TERİN DAMLADIĞI YOL - 17/12/2019
Kuş kanadına değen rüzgarla yürü Dağı kuşatan ormanın arasından
GECE NOTLARI - 09/12/2019
Bu ülke kısır siyasi ve toplumsal çelişkilerin kavgasından yaşadığı çağı ıskalamakla meşgul.Hala da ısrarla bu kavgayı sürdürüyor
AŞK LAMİA İSE BU ŞEHİR BİLİR - 06/12/2019
Aşk,bilinmezlikle korku arasında tek başına yürümektir.Derin bir kuyuya bir yudum su için inmektir.
SİS - 30/11/2019
Sis akşamdan çöktü şehrin üzerine artık kördüm Lamia Minareler, fabrika bacaları, evler yoktu kapanmıştı yollar
 Devamı