• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Şuayip Odabaşı
sodabasi-57@hotmail.com
ZAVALLI KAPI (Çocuklara Öyküler-1.Bölüm)
11/10/2019

 

Zil sesini duyunca yüreği cız etti. Her zil çalışında, ne yapacağını bilemiyordu. Çaresiz bir durumdaydı, her zaman ki gibi. Kediden korkan fare gibiydi. Öğrenciler kedi, o fareydi. Ne yazık ki kaçacak bir yeri yoktu. Önceleri iki menteşeyle bağlı olduğu duvara, şimdi dört menteşeyle bağlamışlardı. Bir gün başına büyük bir felaket gelirse, menteşeleri koparsa, ancak o zaman yere devrilebilirdi. Bir çocuğun üstüne devrilecek olursa, çok üzülürdü. Okulun hademeleri, yere devrilmesine fırsat vermiyorlardı. Devrileceği anlaşıldığında, hemen kırık menteşeleri yenileniyordu. Tamirat işinden çok fazla anlamayan hizmetlilerin çekiç darbeleri, az kalırdı çocukların yaptıkları yanında. Ara sıra kolu da yerinden çıkmıyor değildi. Hizmetli Hüseyin Efendi, çıkan kolunu yerine takmak ya da yenisiyle değiştirmede iyice ustalaşmıştı. Çocuklar ne yapıp ne edip kolunu yine söküyorlardı. Hizmetliyle çocuklar, sanki rekabet ediyorlardı. Olan kendisine oluyordu. Bazı çocuklarının ayak tabanlarıyla vurarak ayak izi çıkarmalarıysa işin başka tarafıydı. Estetiği bozulmuştu iyice. Biliyordu ki; bir sınıfın giriş kapısı ne kadar güzelse, sınıfın içi de öyle güzeldir. Derdi çilesi hiç bitmiyordu. Çocukların, hep birlikte üzerine yüklenmeleri veya bazı yaramaz öğrencilerin tekmeleriyle gövdesinde çatlamalar, parçalanmalar oluşsa da önemli değildi. O görevini yapıyordu.

Yine zil çalmıştı. Yine işkence başlayacaktı. Teneffüse çıkmak isteyen öğrencilerin üçü beşi yüklendiler üstüne. Gerisin geriye öyle sert gitti ki, duvara nasıl tosladığını anlayamadı. Çarpmayla çıkan sesten okulun koridorları yankılandı. Öğrencilerin teneffüse çıkması ya da içeri girmesi sırasında, duvara toslaya toslaya kolu duvarda bir oyuk açmıştı. Bir çocuğun yumruğu, bu oyuğun içine girebilirdi. Yapacak bir şeyi yoktu. Çocukların kendisiyle yaptıkları haksız savaş, her gün tekrarlanıyordu. Bir güncük bile insaf gösteren yoktu. Savaştan, hep yenik çıkıyordu.

Bazı öğrenciler, kendisiyle oynamayı çok seviyorlardı. Sert bir şekilde çarpanlar olduğu gibi, tekmeleyenlerin sayısı az değildi ve tekme atanların tecrübesi gün geçtikçe artıyordu. Kimi çocuklar, kapıyı toplanma noktası yapıp, oyunlar bile oynuyorlardı. Bazen iki öğrenci, bir elleriyle tutup öyle bir yelleme yapıyorlardı ki, hızlı bir şekilde giderken, bir tekmeyle durduruyordu başka bir çocuk. Birde sınıfta kaç öğrenci varsa, sınıfa her girişlerinde, sert bir şekilde duvara vuruyorlardı zavallıyı. Yirmi beş öğrenci, yirmi beş toslama. Bütün gün hesaplasan kaç toslama olur? Kafamı dayanır bu işe! Ağzı dili olsa, çocuklara, “yeter artık” diye bağırabilir, zır zır ağlayabilirdi. Böyle bir şansıda yoktu. Olsa da bağırmazdı. Her zaman, “çocuk bunlar” diye affederdi.

 

Şuayip Odabaşı...

(Devam Edecek)257 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİCE KARLIDIR ŞİMDİ - 28/01/2020
Dağları hep duman duman. “Yenice” karlıdır şimdi. Islık çalar sert rüzgârlar, Sobalar harlıdır şimdi.
ARKASI YARINLAR - 20/01/2020
Arkası yarınlarda oynadık hep Dizi dizi dizdik tüm umutları Aradıklarımızı bulamadık Ne fakir oğlanda ne zengin kızda
YAZI YAZMANIN ZORLUKLARI/BİR KASABA…BİLGİLENDİRME - 06/01/2020
Bir hafta önce bir yazı paylaştım. Bu yazıdan alınanların olduğunu gördüm.
DAVAR - 30/12/2019
Bir çoban önünde, gece ve gündüz, Birkaç yıllık saltanat her davarda. Birde bakmışsın asmışlar çengele, Eti yenmiş bitmiş, postu duvarda.
BEN ONLARI İNSAN SANDIYDIM - 04/12/2019
Giyim kuşamlarına baktım. Ben onları insan sandıydım.
BİZİM KİMSEMİZ YOK KIZIM - 03/11/2019
Anadan babadan başka. Bizim kimsemiz yok kızım.
ANLAR - 24/10/2019
Bu âlemde kim kimi anlar. Vardır anlamanın başladığı anlar.
ZAVALLI KAPI (Çocuklara Öyküler-2.Bölüm) - 16/10/2019
O bir sınıf kapısıydı. Ahşaptan yani çam ağacından, kavaktan yapılmıştı. Yapısı biraz narindi. Bağışıklık sistemini kaybetmiş, her gün hasta olan bakımsız birisi gibiydi.
DENİZ KENARINDA GÜNEŞLENEN ÖLÜ - 06/10/2019
Umut düşer umutsuz yollara Yolların tedirginliği
 Devamı