• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Ertan Tuzlu
ertantuzlu@hotmail.com
TUTKULARDAN İNTİHAR: DALIDA
03/10/2019

Son konserini Aspendos’da 12 Eylül darbesinin baş ismi Kenan Evren’in huzurunda verdikten sonra yaşadığı ülkeye dönerek intihar eden bir şarkıcıydı. Sesi olağanüstü değilse bile bir dönem müziğinin unutulmaz sesi idi.

Aslında onu çok geç tanımıştım. Hiç unutmam evde ki o küçük transistörlü radyomuzdan ya da babaannemlerin Sierra marka beş tüplü ahşap kaplama radyosundan “İki Yabancı-Strangers In The Night” şarkısı ilk aklımda kalandı 60’lı yılların sonlarına doğru. Bir de Biga Sakarya İlkokulu’nun dik bayırını çıkarken bağıra çağıra söylediğim çocuk şarkıcı Arda’nın seslendirdiği “Oy Anam – Mamy Blue” şarkısı ve peşi sıra diğerleri...

70’li yılların ortalarına doğru Çanakkale Merkez Ortaokulu’na okuduğum yıllar Boney M, Demis Roussos, Joe Dasen şarkıları çok popülerken birden bire bir şarkı tüm Türkiye’yi kasıp kavurmaya başlamıştı. Dalida’nın seslendirdiği yarı Arapça, yarı Fransızca şarkısı “Salma Ya Salama”. İşte bu şarkı ile tanıdım o hüzünler kraliçesini ve bir daha da vazgeçemedim ondan. Daha sonraları tek kanallı televizyon döneminde TRT Televizyonu’nda sık sık yayınlanan stüdyo ve canlı sahne gösterileri ile de kalbimde apayrı bir yer etti. Onda beni kendine çeken farklı bir sihir, büyü vardı sanki.

Dalida, Türkiye’de de çok sevildi ve hatta o kadar çok sevildi ki o dönemler Beşiktaş Spor Kulübü’nün gecelerini aydınlatan en parlak yıldız oldu.

Benim gibi başka erkekleri de etki alanına çekmişti Dalida. oysa sevdiği bütün erkekler hazin bir şekilde terk etmişlerdi onu. Yaşamı boyunca sevdiği üç erkek de başlarına kurşun sıkarak intihar etmişti. 67’de ilk intihar girişiminde bulunan sanatçı, kendisi ile yapılan söyleşilerde;m”Hayatta başarılı oldum ama hayatımda asla” ve “Doğumumu seçemedim ama ölümümü seçebilirim” diyebilecek kadar keskin ve kendine karşı cüretkardı.

Mutluluğu bir türlü yakalayamayan Dalida, Alain Delon ile birlikte seslendirdiği “Parole Parole” şarkısındaki bence dünyanın en etkili aşk dizesinde “Si tu n existaispas de ja t inventerais - Zaten var olmasaydın yaratırdım seni” der.

Mutluluğu ise “Il venait d’avoir 18 ans - Girmişti 18 yaşına” adlı şarkısında kendisinden yaşça çok küçük erkeklerde arayıp yine mutsuzluğu doğru yelken açmak zorunda kaldı. Hüzün yüklü hanımefendi bu şarkısında; “Girmişti 18 yaşına/Güzel çocukcasına/Erkek mi erkek/Mevsimlerden yazcasına/Sonbahar gecelerini/Saydım baka baka/Bir düzen getirdim saçıma/Bir kara sürdüm kaşıma/Kahkaha attı/Yanı başıma yanaştı/Çıkartayım diye baştan/Verirdim aşktan/.../Konuşmazdı bile aşktan/.../İstiyorum dedi seni/.../Girmişti 18 yaşına/Davrandı küstahçasına/Duyarsızlıktan/Gitmeseydi diye diye/Bıraktım onu geriye/Kımıldamadan/Fena değildi dedi bana/.../Bir düzen verdim saçıma/bir kara çektim kaşıma/Alıştım artık/Ben bu işi unutmuşum/İki kat daha yaşlıydım./”  diye ifade etmişti terk edilişlerini.

Mısır-Kahire’de bir göçmen İtalyan ailesinin kızı olarak doğan ve Fransa’da yaşayan tipik Akdenizli bir kadın olan Yolande Christina Gigliotti (Dalida) özel hayatında olmasa da sanat hayatında herkesi sarsacak kadar başarılı idi.

Albümleri 120 milyon adet sattı. 55 kez dünya listelerinde birinciliğe yükseldi. 37 yıllık sanat hayatında bir çok filmde başrol oynadı. Jeanne d’Arc ve Sarah Bernard’dan sonra Fransa’da heykeli dikilen üçüncü kadın oldu.


Duygusal, incinmiş, yaralı ve örselenmiş bir kadın olan Dalida, bütün bu görkemli görüntüsünün ardında olup bitenleri şu şekilde açıklamıştı, “Tanrıçaların bile ruhlarında çalkantılar, kalplerinde yaralar olur.”

CD çalarımda çalmakta olan ”Portofino” şarkısında Dalida; “Bizim aşkımız için çalıyordu/Portofino’nun komşu köylerinde bile duyulan o çanı/Beni küçük ahşap dağ evine götüren kocamı görüyorum/Beni kollarına alarak eşikten atlatan kocamı/Orada Portofino’da/Ne zaman yaşlı çancı çalsa çanını/Sevgimizi, birlikteliğimizi bulutlara doğru haykırır, Portofino’da/.../Aşkımı Portofino’da buldum.” diyerek teselli eder kendini.

Sekreterlikten mankenliğe, mankenlikten güzellik kraliçeliğine, kraliçelikten müziğe, sahne gösterilerine, sevgiyi bulamadan ölüme varan bir hayat mı, yoksa bohem bir şakı mı idi Dalida.

Yolanda Christina Gigliotti ya da malumunuz Dalida. Aşkı arayan ama sevgililerinin intiharına şahit olan bir şarkıcı Sierra marka tüplü radyoda şarkılarını dinlediğimden beri.

Ertan Tuzlu459 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KÜÇÜK ÇOCUK BÜYÜK KASABA - 24/10/2019
üçüktüm ya, benim için etrafımda ki her şey büyüktü. Annem. babam, tatil günlerim ve o günlerin iki katlı müstakil evi, taaa denize varan bahçesi, bahçede ki dam ve etrafında ki meyve ağaçları sonra ana toprağım Erdek'te büyüktü.
ÜZÜM ÇİÇEK AÇTI - 16/10/2019
Üzümün çiçek açması diye tanımlayabilirim şarabı ya da aşk öncesi yapılan bir dansın, bir ayinin başlangıcı, bir de tutku dolu aşkların ateş-i çırpınışları...
TANGO: TUTKUNUN DANSI - 17/09/2019
Yıl 1880. Yer Arjantin. Buenos Aires'de alt sınıfların oturduğu mahallelerin kasvetli ve çamurlu sokaklarında sürekli olarak çalınan, dinlenen ve dans edilen bir müzik hiç eksik olamazdı. İşte o müzikle yapılan ve bir Arjantin dansı olan Milango, o d