• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
 • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu

Nurşen Albayrak

Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
13/09/2019

   

Merhabalar efendim,

 

Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.

Eğitim sisteminin en başarılı olduğu kuzey Avrupa ülkeleri; Finlandiya, Danimarka, Hollanda vb. aynı zamanda en mutlu insanların yaşadığı ülkelerdir. Almanya’da teorisi yazılan ve tüm dünyada kabul gören, okula alışma kolaylıklarını en iyi uygulayanlar da bu ülkelerdir.

Şimdi aldık çocuğumuzu vardık anaokuluna, ilkokula; biz hazırız,  çocuğumuz hazır, öğretmenimiz hazır diyelim. Kuralları hep birlikte uygulayalım:

 1. Anne ve çocuğun en rahat, stressiz ve sağlıklı olduğu zamanda okul serüvenimize başlamalıyız.
 2. Çocuğumuzun ne kadar sürede bizden ayrı kalmaya alışabileceğini bilemediğimiz için, 1-2 gün beklentimiz olmamalı. Belki 1 ay çabalamamız gerekecek unutmayalım.
 3. İlk gün hep birlikte olmalıyız ve okulda kısa süre kalmalıyız.
 4. İlk günler içinden ne geliyorsa, neyden hoşlanıyorsa onu yapsın, kontrol onda olsun. Öğretmenine güvenmek için zamana ihtiyacı vardır, zorlamamalıyız.
 5. Tuvalet, yemek, uyku vb. konularda destek olalım. Her çocuğun farklı olduğunu bildiğimize göre öğretmeninin desteğini kabullenmesi için acele etmemeliyiz.
 6. Öğretmen ve varsa bakıcı ile yakınlaşmasını kolaylaştırmak için, eve döndüğünde hoşuna giden anları anlatmasını istemeliyiz.
 7. Arkadaşlarıyla uyum süreci bir sonraki aşamadır, öğretmenine güvendiyse kısa süreyle yanından uzaklaşmalıyız.
 8. Evde gerginlik ve ağlama başlarsa, sabırlı olmalı ve ona her zaman destek olacağımızı hissettirmeliyiz.

Kolay gelsin, şansınız bol olsun ve kısa sürede çocuğunuz okulu sevsin. Ailecek sevgiyle gönlünüzce yaşamanızı diliyorum.

 

Hoşça kalın efendim.     

 420 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ - 02/03/2019
Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:
İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN HORMONLAR - 17/11/2018
Yaşam gittikçe zorlaşıyor, maddi manevi sıkıntılar artıyor. Toplumsal olarak gittikçe geriliyoruz, zihniyet olarak ne yazık ki ortaçağ karanlığındayız.
İNSAN İLİŞKİLERİNDE DOĞRU VE YANLIŞLAR - 22/09/2018
İnsanız, hepimiz bazen özellikle duygusal konularda zorlanırız ve beynimiz kısa devre yapıverir. Ardından, korkular, panik atak, endişeler, kaygı bozuklukları, öfke patlamaları, takıntılar, depresyonlar…
YARGILAMA, ÖNYARGI ve DOĞRU ÜSLUP SORUNU - 03/04/2018
nsanları anlayıp dinlemeden eleştirme, suçlama ve önyargı oluşturarak dışlama beynimizin tuhaf özelliklerindendir. Kusurlu düşünce şemaları yani önceden edindiğimiz deneyimleri hatalı
DOĞRU ZAMAN- DOĞRU YER- DOĞRU KİŞİ MESELESİ - 13/02/2018
Ne zaman ne yapacağımızı, nerede olmamız gerektiğini, kimlere güvenebileceğimizi bilmek iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar.
 Devamı