• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
KOCABAŞ KURURSA
13/09/2019

 

Su temizler diye diye suları da kirlettik. Bütün çöplerimizi, pisliklerimizi dere ve çaylara attık. Yetmedi gölleri, dereleri kuruttuk. Akanları da çöplerimizle kokuttuk. Aç gözlü ruhlarımızın bitmez tükenmez kazanma hırsına yenildi çaylar ve ırmaklar. Suyun bereketini küstürdük.

Yazlarımızı serinleten, susadığımızda diz çöküp ağzımızı dayayarak, kana kana su içtiğimiz derelerimiz vardı bizim. Çayın suyu mu bulanmış? Kenarına ellerimizle kuyu kazar, patlayan kaynağın önünü açar, akıtırdık. Su pırıl pırıl olunca da içerdik. Çimdiğimiz, yüzmeyi öğrendiğimiz, balık tuttuğumuz. Söğüt gölgelerinde kurulan oyunlarımız vardı. Kuş avlardık sapanlarımızla. Annelerimizin çamaşır günleri çay kenarında olurdu. Kazanlar kurulurdu. Buğday yıkanırdı kenarında. Yaz bereketi sebze bahçeleri, kavun, kapuz tarlaları, meyvelikler sulanırdı. Kırkılmadan önce koyunlar yıkanırdı. Ruhlarımız kirlenmeden önceydi bütün bunlar. Dünyamızı kirletmeden önce.

Semedeli, Karakoca, Küçüklü, Koyunyeri, Altıkulaç göletlerimiz var şimdi. Altıncılar da Kumarlar ve Ozancık üstüne birer gölet yapacaklar. Bütün akarları kesilecek Kocabaş çayının. Yazları ölü bir çay olacak. Kirli ve leşi kokan bir çay kalacak tam Çan'ın ortasında.

Hayat değerlerimizi ve bizi var edenleri kurutuyor, yok ediyoruz aslında. Bilerek ve kasten. Hatta tahammüden. Ardından toplu pişmanlık ayinlerinde dua ediyoruz, utanmadan ve riyakarca.

Bir iki yıla varmadan Kocabaş da kuruyacak. Bir damla su akmayacak yazları. Ana akarı üzerine de bir baraj kuracak altıncılar. Yer altı suları daha da dibe inecek. Kuyular ve çeşmeler kuruyacak.

Kendisine ve geleceğine yapılan saldırı ve yağmaya itirazı olmazsa bir şehrin, havası da zehir olur, Kocabaş'ı da kurur.

Efeler de düğünlerde diz vurur yiğidiz diye.

Davul ve zurnanın bir şehrin cenaze ağıdına  ritm tuttuğunu bilmeden.

 

Hamza Yıldız/Gece Notları/07.09.2019406 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
 Devamı