• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
SU VE VİCDAN NÖBETİ KİME KALDI?
29/08/2019

 

Çanakkale'nin tek su kaynağı Atikhisar Barajı su havzası Kirazlı, Balaban bölgesinde Alamos Gold firmasının başlattığı altın işletmesine tepki olarak başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti nereye evriliyor?

Bu eylemi başlatan koordinasyon kurulu ve yürütme merkezi çok iyi başlayan ve yürütülen, konuyu önce Çanakkale, ardından ülke gündeminin ilk sırasına taşıyan mücadeleyi orman yangın riski ve provokasyon endişesi ile çadırlı konaklama merkezini taşıma kararı aldı. Bu çok başarılı giden eylemin ruhuna aykırıydı ve geri adım gibi algılandı. Kamuoyunda eylemle ilgili şüpheler oluşmaya başladı. Tatmin edici bir açıklama da gelmedi.

Fazıl Say konseri ile konu ülke gündemini aşarak uluslar arası yeni bir boyut kazandı. Ardından Çanakkale belediyesi bu eylemin çadırlı konaklama bölümünden çekildi .Burada hayatı kolaylaştırma adına verdiği bütün hizmetleri sonlandırdı. Çadır, masa, tuvalet, su ve temizlik hizmetleri geri çekildi. Yani bu çok anlamlı ve geleceğe umut aşılayan direnişin ipi çekildi. Neden? Bu sorunun cevabı hala yok. Israrlı sorularımıza suskunluk karşılık verdi.

Geriye bir avuç  çadırlı eylemci genç kaldı. Özgür ruhları ve iradeleriyle çadırlarını sökmediler. Tehditlere aldırmadılar. Ve Balaban konaklama merkezinde Su ve Vicdan Nöbeti'ne devam ettiler.

Konuyu anlamak ve yerinde görmek, bu insanları dinlemek için Çan Çevre Derneği yönetimi olarak ziyaretlerine gitmeye karar verdik.

Yaşamsal ihtiyaçları olabilecek ve dayanıklı kahvaltılık gıda ürünleri, su ve mevsimlik sebze ve meyveleri bagajlarımıza doldurup yola çıktık. Misafirlerimizdi sonuçta, bizim geleceğimizin nöbetine taliptiler. Kazdağları için buradaydılar ve bir irade ortaya koyuyorlardı cesurca.

Eski havası ve canlılığı yoktu kampın. Boşalan bir dağ köyü havasındaydı. Ama bir ruhu vardı hala. Hem de genç ve asi bir ruha evrilmişti. Azdı ama canlı ve umut doluydular. Maden sahasından yeni dönmüşlerdi.

Akşam yemeği hazırlığı vardı. Tanıştık. Amfi tiyatro inşa ediyorlardı toprak ve artık malzemelerden. Masalarını bile kendileri yapmışlardı. Aydınlanma yetersizdi. Çöpleri alınmıyordu. En büyük sıkıntıları buydu. Çözmeye söz verdik bu meseleyi.

Akşam sofrasına buyur edildik. Menü pilav, makarna, yoğurt, karpuz ve üzümden ibaretti. Samanyolu ve yıldızlar altında gitar resitalleri eşliğinde belki de en anlamlı yemeğimizdi.

Güzel insanlardı velhasıl. Coşkulu, heyecanlı, inançlı ve kararlıydılar. Bu toprağın güzel yürekli çocuklarıydılar.

O amfi tiyatro simgesi, muhteşemdi.

Su ve Vicdan Nöbeti bu çocuklara kaldı. Gerçek sahiplerine. Hepsinin gözlerinden öpüyorum. Cuma akşamı yine oradayız ve çadırlarımızla geleceğiz.

 

Hamza Yıldız/27.08.2019


 336 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
BİZİ VAR EDEN ÇAN İÇİN - 30/12/2019
Her mücadele çekirdek oluşumla başlar.Çan Çevre Derneği yedi kişi ile başladı.Hareketini ideolojik değil hayatın gerçeği üzerine
HALK ARTIK YÜRÜYOR - 24/12/2019
Kumarlar köyü kadınları davet etti bizi. Beyaz, tülbentli, mübarek yüzlü kadınlar. Suyumuzu çalıyorlar, bize destek olun, dediler. Sizi misafir edelim dediler.
TERİN DAMLADIĞI YOL - 17/12/2019
Kuş kanadına değen rüzgarla yürü Dağı kuşatan ormanın arasından
GECE NOTLARI - 09/12/2019
Bu ülke kısır siyasi ve toplumsal çelişkilerin kavgasından yaşadığı çağı ıskalamakla meşgul.Hala da ısrarla bu kavgayı sürdürüyor
AŞK LAMİA İSE BU ŞEHİR BİLİR - 06/12/2019
Aşk,bilinmezlikle korku arasında tek başına yürümektir.Derin bir kuyuya bir yudum su için inmektir.
SİS - 30/11/2019
Sis akşamdan çöktü şehrin üzerine artık kördüm Lamia Minareler, fabrika bacaları, evler yoktu kapanmıştı yollar
 Devamı