• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
BAŞIN BELADA ÇOCUK
25/08/2019

 

Bu gün derneği açtım. Kahve koydum ocağa. Genç bir kardeşimin şiirlerini koydum önüme. Sigaramı yaktım. Gençlik coşkularının o dizginlenemez dereleri akıyordu sanki gözlerimin önünde.Çocuksu heyecanlardan ilk gençliğe savrulmaların,öfkelerin,isyanların,umutların dizeleri uç veriyordu sanki.Hayatı bir an önce yakalama ve yaşama telaşı nasıl da belirgindi.Tam bilemediği,hissettiği,arzuladığı aşkın ilk kıskacında ve olabildiğince tedirgin.Tam bir yavru güvercin ürkekliği. Ama kanat çırpacağı gökyüzü sonsuzluğunda gözleri.Biliyorum ki yuvadan atlamaya kararlı hayatın o gizemli belirsizliğine.Düş ve gerçek sarmalının tam ortasında derin hüzünler, kırıklıklar, umutlar bekliyor kendisini. Daha farkında değil. Olmasın zaten, yaşasın ve yaşadıkça öğrensin.

Kahvemi yudumluyorum mısraların gel gitlerinde. Cigaramın dumanlarında o bildiğim kavruk ve çelimsiz çocuk yürüyor sanki. Nasılda cesur ama yüreğinde bir o kadar mahcup. Daha yenilginin derin yaraları yok yüreğinde. Bozgun nedir bilmiyor henüz.Bildiğin badem çiçeği işte ilk sıcaklığa gözlerini dünyaya açan. Masum ama kanı kaynayan ve damarlarına sığmayan. Öğrenecek zamanın dehlizlerinde yürüdükçe.

Diyor ki:

''Belki sen Kız Kulesi olursun

Bense İstanbul

Seyrederiz zamanın dalgalarını

Bir akşam doyasıya

Sana dokunan denize incinsem de

Beşiktaş iskelesinde

Martıların peşinden yürür düşlerim

Özlemişliğim

Çay buğusunda işte''

 

Bir yürek bütün kavramları aşar.Sevmek böyle bir beladır işte. Kaptırdın mı yakanı kurtulamazsın. Kendi cehenneminde yanmadan kimseye cennet yaratamazsın.

Sende kendi gençliğimi gördüm. Fena yerinden yakaladın beni. Kapanmış çok eski bir yaradan. Keşke yazdıklarını bana getirmeseydin. İçimdeki çocuğu uyandırdın. İşin çok zor senin haberin olsun. Sevdalı bir yürekle hayatın en zor basamaklarını çıkacaksın, yazdıkça düşünce kapıları açılacak önüne insan diyeceksin,aşk,özgürlük,vatan... Belanın üzerine üzerine yürüyeceksin. Boyundan büyük kavgalara gireceksin.

''Dudağından sönmüş cigara gibi

Hiç düşürmediğin

İstanbul'u aradım''

 

Diyorsun ya sana kolaylıklar diliyorum be çocuk.Ama unutma. Başın belada. Sevda kuşun kanadında diyor şair. Tut tutabilirsen.

İstanbul kaldırımlarına şiirlerini saklayan ustana da selam söyle.

Erguvan yokuşuna bir göz atsın.

O bilir.

 

Hamza Yıldız/25.08.2019291 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
BİZİ VAR EDEN ÇAN İÇİN - 30/12/2019
Her mücadele çekirdek oluşumla başlar.Çan Çevre Derneği yedi kişi ile başladı.Hareketini ideolojik değil hayatın gerçeği üzerine
HALK ARTIK YÜRÜYOR - 24/12/2019
Kumarlar köyü kadınları davet etti bizi. Beyaz, tülbentli, mübarek yüzlü kadınlar. Suyumuzu çalıyorlar, bize destek olun, dediler. Sizi misafir edelim dediler.
TERİN DAMLADIĞI YOL - 17/12/2019
Kuş kanadına değen rüzgarla yürü Dağı kuşatan ormanın arasından
GECE NOTLARI - 09/12/2019
Bu ülke kısır siyasi ve toplumsal çelişkilerin kavgasından yaşadığı çağı ıskalamakla meşgul.Hala da ısrarla bu kavgayı sürdürüyor
AŞK LAMİA İSE BU ŞEHİR BİLİR - 06/12/2019
Aşk,bilinmezlikle korku arasında tek başına yürümektir.Derin bir kuyuya bir yudum su için inmektir.
SİS - 30/11/2019
Sis akşamdan çöktü şehrin üzerine artık kördüm Lamia Minareler, fabrika bacaları, evler yoktu kapanmıştı yollar
 Devamı