• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
KİRAZLI DİRENİŞ NOTLARI
07/08/2019

 

Sabah erkenden Menderes Parkı'na geldim.Bu defa Kara Kız'ı değil Su ve Vicdan Nöbeti'ne katılacak arkadaşlarımı bekliyorum.İçimde özlem şiirleri yerine öfke ve kararlılık var.Günlerden pazartesi.Üstelik şehrin pazarı ve mesai başlangıcı.Bir aydan beri yapılan çalışmalar,on gündür süren nöbetlere bu şehrin vereceği karşılığın ne olacağını ben de merak ediyorum doğrusu. Çünkü Asmalı,Kızılelma,Helvacı,Çırpılar da yapılan ÇED toplantılarında bir avuç insandık.

Park yavaş yavaş hareketlendi. Yalnızlığımız bereketlenmeye başladı.İlk otobüs dolmuştu bile. Ve kadınlarımız,o mübarek kadınlarımız bizi yalnız bırakmama yemini etmişlerdi sanki. Biga'dan dostlar da katıldı aramıza. Buluşma,kucaklaşma ve kararlılığa dönüştü.Milletvekilleri,il genel ve belediye meclis üyeleri,her zaman yanımızda olan belediye başkanı Bülent Öz de aramıza katıldılar.Onlarca otobüs ve taksi doldu. Bayram havasında yola koyulduk.

Konvoy Çekiçler altında polisler tarafından durduruldu.Kimlikler toplandı. GBT'ler beklenmeye başlandı. Ama daha on dakika olmadan arkamızda Bandırma,Gönen,Balya,Yenice otobüsleri sıralanmaya başladı.İnsanlar ve araçlar sel olmuş Kirazlı'ya akıyordu.Bir süre sonra araçlardakilerin isim listelerini vererek yola devam ettik.Azim,kararlılık ve çoğunluğun ortak iradesi ilk engeli aşmıştı.Termik santralin bacası zehir kusmaya devam ediyordu.Mısır tarlaları yemyeşil ve ovanın bereketi külle boğuşuyordu.Gecikmiştik.

Cemiyet alanını geçince Su ve Vicdan Nöbeti buluşmasının milli bir kucaklaşmaya dönüştüğünü anladım.Çünkü binlerce araç yolun kenarına sıralanmıştı.Aracımız Balaban'a ulaştığında bir insan seliyle karşılaştık.Kamp alanı tamamen dolmuş insanlar orman içlerindeki gölgelerde konaklıyor ve gelenlerin ardı arkası kesilmiyordu.İnsanların elinde sadece

Türk ve Atatürklü bayraklar vardı.Hiç bir siyasi simge yoktu. Sanki yeni bir Kuva-i Milliye ruhu yeniden doğuyordu.Binlerce yıldır efsaneleri doğuran ve yaşatan Kazdağları'na bu defa evlatları sahip çıkıyordu.Solcusu,devrimcisi,milliyetçisi,ülkücüsü,çocuğu,yaşlısı...Türbanlısı,başörtülüsü,şortlusu...Özlediğimiz bir tabloyu Kazdağlarına ve yurdun her bir köşesine cesurca asıyordu.

''Biz Türkiyeyiz'' mesajını muktedirlerin zulmüne karşı kararlı direnişiyle sergiliyordu.

Kazdağlarıma dokunma.

Kazdağları geleceğimizin.

 

Hamza Yıldız/ 06.08.2019



160 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
BİZİ VAR EDEN ÇAN İÇİN - 30/12/2019
Her mücadele çekirdek oluşumla başlar.Çan Çevre Derneği yedi kişi ile başladı.Hareketini ideolojik değil hayatın gerçeği üzerine
HALK ARTIK YÜRÜYOR - 24/12/2019
Kumarlar köyü kadınları davet etti bizi. Beyaz, tülbentli, mübarek yüzlü kadınlar. Suyumuzu çalıyorlar, bize destek olun, dediler. Sizi misafir edelim dediler.
TERİN DAMLADIĞI YOL - 17/12/2019
Kuş kanadına değen rüzgarla yürü Dağı kuşatan ormanın arasından
GECE NOTLARI - 09/12/2019
Bu ülke kısır siyasi ve toplumsal çelişkilerin kavgasından yaşadığı çağı ıskalamakla meşgul.Hala da ısrarla bu kavgayı sürdürüyor
AŞK LAMİA İSE BU ŞEHİR BİLİR - 06/12/2019
Aşk,bilinmezlikle korku arasında tek başına yürümektir.Derin bir kuyuya bir yudum su için inmektir.
SİS - 30/11/2019
Sis akşamdan çöktü şehrin üzerine artık kördüm Lamia Minareler, fabrika bacaları, evler yoktu kapanmıştı yollar
 Devamı