• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
KİRAZLI DİRENİŞ NOTLARI
07/08/2019

 

Sabah erkenden Menderes Parkı'na geldim.Bu defa Kara Kız'ı değil Su ve Vicdan Nöbeti'ne katılacak arkadaşlarımı bekliyorum.İçimde özlem şiirleri yerine öfke ve kararlılık var.Günlerden pazartesi.Üstelik şehrin pazarı ve mesai başlangıcı.Bir aydan beri yapılan çalışmalar,on gündür süren nöbetlere bu şehrin vereceği karşılığın ne olacağını ben de merak ediyorum doğrusu. Çünkü Asmalı,Kızılelma,Helvacı,Çırpılar da yapılan ÇED toplantılarında bir avuç insandık.

Park yavaş yavaş hareketlendi. Yalnızlığımız bereketlenmeye başladı.İlk otobüs dolmuştu bile. Ve kadınlarımız,o mübarek kadınlarımız bizi yalnız bırakmama yemini etmişlerdi sanki. Biga'dan dostlar da katıldı aramıza. Buluşma,kucaklaşma ve kararlılığa dönüştü.Milletvekilleri,il genel ve belediye meclis üyeleri,her zaman yanımızda olan belediye başkanı Bülent Öz de aramıza katıldılar.Onlarca otobüs ve taksi doldu. Bayram havasında yola koyulduk.

Konvoy Çekiçler altında polisler tarafından durduruldu.Kimlikler toplandı. GBT'ler beklenmeye başlandı. Ama daha on dakika olmadan arkamızda Bandırma,Gönen,Balya,Yenice otobüsleri sıralanmaya başladı.İnsanlar ve araçlar sel olmuş Kirazlı'ya akıyordu.Bir süre sonra araçlardakilerin isim listelerini vererek yola devam ettik.Azim,kararlılık ve çoğunluğun ortak iradesi ilk engeli aşmıştı.Termik santralin bacası zehir kusmaya devam ediyordu.Mısır tarlaları yemyeşil ve ovanın bereketi külle boğuşuyordu.Gecikmiştik.

Cemiyet alanını geçince Su ve Vicdan Nöbeti buluşmasının milli bir kucaklaşmaya dönüştüğünü anladım.Çünkü binlerce araç yolun kenarına sıralanmıştı.Aracımız Balaban'a ulaştığında bir insan seliyle karşılaştık.Kamp alanı tamamen dolmuş insanlar orman içlerindeki gölgelerde konaklıyor ve gelenlerin ardı arkası kesilmiyordu.İnsanların elinde sadece

Türk ve Atatürklü bayraklar vardı.Hiç bir siyasi simge yoktu. Sanki yeni bir Kuva-i Milliye ruhu yeniden doğuyordu.Binlerce yıldır efsaneleri doğuran ve yaşatan Kazdağları'na bu defa evlatları sahip çıkıyordu.Solcusu,devrimcisi,milliyetçisi,ülkücüsü,çocuğu,yaşlısı...Türbanlısı,başörtülüsü,şortlusu...Özlediğimiz bir tabloyu Kazdağlarına ve yurdun her bir köşesine cesurca asıyordu.

''Biz Türkiyeyiz'' mesajını muktedirlerin zulmüne karşı kararlı direnişiyle sergiliyordu.

Kazdağlarıma dokunma.

Kazdağları geleceğimizin.

 

Hamza Yıldız/ 06.08.2019337 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
 Devamı