• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
KİRAZLI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
02/08/2019

 

Dün Kirazlı'da Çanakkale Kent Konseyi ile Çevre derneklerinin ''SU VE VİCDAN NÖBETİ''ne destek vermek için erken saatlerde yola çıktık. Çan'ın termik santrallerinin zehirli gaz ve külleriyle berbat ettiği Bahadırlı ovasının ortasından yol alırken ODAŞ'ın bacalarından çıkan simsiyah dumanların fotoğraflarını çekerken otobüsün içindeki yüzlerde sadece nefret çizgileri keskinleşmişti.

Kumarlar sapağını geçtikten sonra çam ormanın içine daldık.Doğa insana rağmen kendini yeniliyordu.Genç fidanlar yol kenarlarını,sürülmeyi unutulan tarlaları karşılıksız yeşertiyordu,görüyorduk.Doğanın bereketi hala bu topraklara küsmemişti.Umut vardı daha kısacası.Biz tahrip etmezsek.

Cemiyet Alanı bir şantiyeye daha kucak açmış,gördük. Rüzgar gülleri bir dağ silsilesinin sırtlarına kurulmuş,dönüyorlardı.

Kirazlı,Balaban mevkii'nde kurulan alana indik. Burada kaç eyleme katıldık? hatırlamıyorum. Semaye,iktidar ortaklını bildiğimiz halde. Çünkü bizler doğanın ve toprağın bereketini,insanın ihanetlerinin sınırsız olduğunu çoktan öğrenmiştik.Karınca sabrıyla mücadeleydi görevimiz.Yaşamı var etmekti niyetimiz.

Devletimin bizlere terörist gözüyle bakması,aramalar,sorgulamalar canımızı sıksa da,fikirlerimizi bir kere daha sorgulamamızın dışında kimseye bir faydası yoktu.Devlet ve Emperyalist şirketlerin ortaklığına yeni bir Çanakkale ve Kuva-i Milliye ruhu uyandırmaktı amacımız.

Alana bu ruh-i haliye ile girdik,ülkücüsü ve devrimcisi.Kolkola ve omuz omuza. Gönüllü çadırlarında çay ikramıyla karşılandık.Sohbet ettik.Ortak eylem planını tartıştık.

Ve birlikte maden sahasına yürüdük. Katliamı gözlerimizle gördük.Tek ve vazgeçilmez su kaynağımızın havzasında. İnanın ağlamamak ve çaresizlik karşısında ağlamamak için kendimi zor tuttum.

Bu direnişin insanların ruhunda bir Çanakkale ruhu inşa ettiğini gözlerimle gördüm.

Kirazlı direnişi yeni bir Ergenokon Destanı'nın günümüz versiyonudur.

Yarın bekleriz efendim.

Kazdağları geleceğimizindir.

Geldikleri gibi gidecekler.

 

Hamza Yıldız/Gece Notları/31.07.2019208 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
BİZİ VAR EDEN ÇAN İÇİN - 30/12/2019
Her mücadele çekirdek oluşumla başlar.Çan Çevre Derneği yedi kişi ile başladı.Hareketini ideolojik değil hayatın gerçeği üzerine
HALK ARTIK YÜRÜYOR - 24/12/2019
Kumarlar köyü kadınları davet etti bizi. Beyaz, tülbentli, mübarek yüzlü kadınlar. Suyumuzu çalıyorlar, bize destek olun, dediler. Sizi misafir edelim dediler.
TERİN DAMLADIĞI YOL - 17/12/2019
Kuş kanadına değen rüzgarla yürü Dağı kuşatan ormanın arasından
GECE NOTLARI - 09/12/2019
Bu ülke kısır siyasi ve toplumsal çelişkilerin kavgasından yaşadığı çağı ıskalamakla meşgul.Hala da ısrarla bu kavgayı sürdürüyor
AŞK LAMİA İSE BU ŞEHİR BİLİR - 06/12/2019
Aşk,bilinmezlikle korku arasında tek başına yürümektir.Derin bir kuyuya bir yudum su için inmektir.
SİS - 30/11/2019
Sis akşamdan çöktü şehrin üzerine artık kördüm Lamia Minareler, fabrika bacaları, evler yoktu kapanmıştı yollar
 Devamı