• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Şuayip Odabaşı
sodabasi-57@hotmail.com
"YETER YETMEZ" ADINDA BİR KADIN-2.BÖLÜM
21/07/2019

Eve gelenler, ablasını alacak yeterli parayı denkleştiremeyince babası, “bu paraya ancak size ‘Yeter’ kızımı verebilirim. Yoksa diğer iki kızımın kilosuna paranız yetmez” diyerek kestirip atmıştı. Ta Çanakkale’den gelenler, eli boş dönmemek için, ceplerine doldurup getirdikleri, koyunların ineklerin parasını verip, ‘Yeter’ kızı almaya karar vermişlerdi. Müslim Ağa kızını apar topar gelenlerin eline teslim edip, girmişti odasının içine. Evin ilk kadını, bir koyunun kuzusundan ayrılması gibi kopmuştu son çocuğundan. Bir daha göremeyeceğini bildiği, çelimsiz kızının ardından bakıp ağlamıştı sessiz sessiz. Diğer iki kız, birbirlerine sarılıp baktılar sadece. Lokmasını çaldıkları, Yeter’den helallik bile isteyemediler. Diğer iki kumanın ve çocuklarının bütün bu olanlar, umurlarında değildi. Bir boğaz eksilmiş, bir kaşık düşmanı yok olmuştu, o kadar. Ancak, sarı öküzün başına gelenler, onlarında başına gelecekti bir gün.

Yeter, bir Reno otomobilin arka koltuğunda, ilk defa gördüğü iki kadının arasında, otomobilin arka camından baktı son kez. Yolun tozundan sadece birer şekil olarak gördüklerinden, kendisine bir hayır gelmeyeceğini bile bile, tekrar tekrar baktı geriye. Böyle tozlu bir yol gibiydi hayatı. Hiçbir zaman berrak bir gökyüzü olmamıştı, gözlerinin önünde. Hiçbir zaman gözleri kapalı yürüyeceği, tozumayan bir yolu olacağını düşünemiyordu.

Otomobilin içinde, uzun süre kimse konuşmamıştı. Köy yolundan, berkitme yola çıkınca iyice hızlandı araç. Şoför, dikiz aynasından geriye baktı. Yeter, elleri dizleri üstünde başı önüne eğik kıpırtısız bekliyordu. Sonra ön koltukta oturan, herkesten yaşlı olan kişiye dönüp;

“Dayı, kızı aldık nasılsa, bir yerlerde durup yemek yesek iyi olur. Geberiyom açlıktan! Bu kaçak çay benim midemi kıydı.” Diye söylendi. Başında sekiz köşeli Yörük şapkası olan adam;

“Dur o zaman! Arabanın dümeni, freni senin elinde, istediğin yerde dur o zaman” dedi soğuk soğuk.

Ramazan Dayı, cebindeki paraları Müslim ağaya vermiş, karşılığında, sanki uyuz bir keçi yavrusu almıştı. Simsarlara verdiği parada azımsanacak bir para değildi. Ceketinin iç cebine Alman iğnesiyle tutturduğu bir kese daha vardı. Çanakkale’ye kadar yolda yapılacak bütün masrafları karşılayacak kadar para vardı bu kesede. Yine de kendisini, Bayramiç pazarında yüz keçiyi zararına satmış, acemi celep gibi görüyordu.

Şoför hiç karşılık vermedi. Bir petrol ofisinde durdular. İhtiyaç giderdiler, benzin aldılar, yemek yediler. Birde arabayı beleşe yıkattılar.

Yeter, otomobilden çekine çekine indi. Tanımadığı insanların içinde alabildiğince tedirgindi. İki kadın iki erkek, birbirlerine ne yaptıklarını belli etmeden süzüyorlardı Yeter’i. Ramazan Dayı, sessizliği bozmak istercesine Yeter’e dönüp;

“Hadi bakalım kızım! Gel şöyle. Hep beraber yemek yiyelim” dediğinde, başını kaldırıp baktı. İlk defa gördüğü adamdan ‘kızım’ kelimesinin bu kadar güzel söylendiğini duymuştu. Babası ona hiçbir zaman, ‘kızım’ dememişti. Hep ‘Yeter’di’ o.

 

Şuayip Odabaşı

Devam edecek.328 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİCE KARLIDIR ŞİMDİ - 28/01/2020
Dağları hep duman duman. “Yenice” karlıdır şimdi. Islık çalar sert rüzgârlar, Sobalar harlıdır şimdi.
ARKASI YARINLAR - 20/01/2020
Arkası yarınlarda oynadık hep Dizi dizi dizdik tüm umutları Aradıklarımızı bulamadık Ne fakir oğlanda ne zengin kızda
YAZI YAZMANIN ZORLUKLARI/BİR KASABA…BİLGİLENDİRME - 06/01/2020
Bir hafta önce bir yazı paylaştım. Bu yazıdan alınanların olduğunu gördüm.
DAVAR - 30/12/2019
Bir çoban önünde, gece ve gündüz, Birkaç yıllık saltanat her davarda. Birde bakmışsın asmışlar çengele, Eti yenmiş bitmiş, postu duvarda.
BEN ONLARI İNSAN SANDIYDIM - 04/12/2019
Giyim kuşamlarına baktım. Ben onları insan sandıydım.
BİZİM KİMSEMİZ YOK KIZIM - 03/11/2019
Anadan babadan başka. Bizim kimsemiz yok kızım.
ANLAR - 24/10/2019
Bu âlemde kim kimi anlar. Vardır anlamanın başladığı anlar.
ZAVALLI KAPI (Çocuklara Öyküler-2.Bölüm) - 16/10/2019
O bir sınıf kapısıydı. Ahşaptan yani çam ağacından, kavaktan yapılmıştı. Yapısı biraz narindi. Bağışıklık sistemini kaybetmiş, her gün hasta olan bakımsız birisi gibiydi.
ZAVALLI KAPI (Çocuklara Öyküler-1.Bölüm) - 11/10/2019
Zil sesini duyunca yüreği cız etti. Her zil çalışında, ne yapacağını bilemiyordu. Çaresiz bir durumdaydı, her zaman ki gibi. Kediden korkan fare gibiydi.
 Devamı