• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
MUCİZE YOKTUR MÜCADELE VARDIR
14/07/2019

 

Çan Çevre Derneği kurulalı henüz iki yıl oldu. Kuruluşundan itibaren haksız ve mesnetsiz eleştirilere,karalamalara maruz kaldı.

İlk etkinliğimizi Menderes Parkı'nda panel olarak yaptık. Korkudan kimse yanımıza bile yaklaşmadı. Oysa Çan'ı ve çevresini bekleyen tehlike ve tehditleri anlatacaktık. Kendimiz anlattık,kendimiz dinledik. Bu gün bile sadece altmış inanmış ve kararlı üyemiz var. Aidatlar dışında bir gelirimiz hiç olmadı. Sevdamız sadece bu şehirdi oysa. Bu şehrin geleceğine dair kaygılarımızdı.

Altı ay sonra ilk genel kurulda arkadaşlarım bana başkanlık görevini tevdi ettiler. Yönetim kurulu olarak beraber karar aldık ve çalıştık.Kendilerine fedakarca çalışmaları için teşekkür ediyorum.

Yönetm kurulumuzla birlikte ÇÖMÜ Çan Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü,Çan Orman İşletme Müdürlüğü,ÇLİ İşletme Müdürlüğü,Çan 18 Mart Termik Santrali Müdürlüğü,Çanakkale SeramikFabrikaları Müdürlüğü...Hepsini ziyaret ettik.Kendileri de verdikleri sözleri tuttular.Teşekkür ediyorum. Bu gün biraz daha nefes alıyorsak bu kardeşlerimin de bu şehre bizim gibi bakışlarındandır.

İlk olarak Çan Asmalı köyü kalker ocakları için yapılan ÇED toplantısına katıldık.Çekincelerimizi anlattık. Asmalı köyü muhtara rağmen bize destek verdi.

Çan Kızılelma köyü,Ağı Dağı altın madeni için yapılan Çed toplantısına katıldık. Cesaretle Kaz Dağlarını ve çevreyi,su kaynaklarımızı savunduk.Sadece bir avuç insandık.

Helvacı Köyü yer altı ve yer üstü kömür ocakları ÇED toplantısına katıldık.Arkasından Buraya bir termik santral geleceğini ve Çan'ın cehenneme çevrileceğini anlattık.

Bize kominist bir gözle baktılar. Ama camiye iki klima taktıran madencileri alkışladılar. Köy konağını boyatan kalkercileri bu şehrin çocuklarından ve geleceğinden üstün tutan muhtarlar gördük ve tanıdık.

Oysa Helvacı kömür ocaklarının açılmasının ardından buraya bir termik santralin daha kurulmasının gündeme getirileceğini biliyorduk ve söyledik.Asmalı kalker ocakları,Helvacı kömürocakları ve termik santralinin hakim rüzgar poyraz ile bir bereket vadisini ve çukurda kalan birşehri yaşanmaz kılacağını anlattık.

Altıncılar ve termikçilerden beslenen bir belediye başkanının ''Çan'ın havası vallahi de billahi de temiz'' sözlerini dinlerken bizler çocuklarımız ve torunlarımızla hastane koridorlarında sıra bekliyorduk.

ÇÖMÜ'nün düzenlediği çevre konulu panellere biz kendi aracımız ve paramızla gittik,Çan'ı anlattık.Çanakkale Barosu'nun paneline de öyle gittik.

Çan Tepeköy,Çekiçler,Hurma köy çamlığı kesiliyordu, muhtarlarımızla biz gittik mücadele ettik ve önledik. Kimin haberi oldu?

Piknik alanlarını temizlemeye başladık. Belediye başkanı ve eşi,meclis üyeleri bizimle çöp topladılar.Yardım ettiler. Birileri küçümsedi.

Seneye çeşme başlarını ağaçlandıracağız.

19 Temmuz'da Çanakkale Kent Konseyi,Ege ve Marmara Belediyeler Birliği öncülüğünde düzenlenecek miting ve etkinliklerle Kirazlı daki altıncıların orman katliamını ve su kaynaklarımıza tehdidini protesto edeceğiz.

Var mısınız?

Yok musunuz?

Bütün mesele bu. Biz Çan ve Çanakkale için her zaman varız.

Mucize yoktur,mücadele vardır.

Kazdağlarının binlerce yıl süren ve çocuklarımıza bırakacağımız bereketi bize yeter.460 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
 Devamı