• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu

Hamza Yıldız

Hamza Yıldız
GÜZEL İNSANLARDANDI
11/07/2019

 Çan bir avuç insanın yaşadığı ve herkesin birbirini tanıdığı bir yerdi çocukluğumuzda. En güzeli de konu komşusuyla,ahbabıyla hayatı olduğu kadar paylaşan ve yokluklardan bile mutluluk,kardeşlik ve huzur çıkaran bir şehirdi. Yiğit lakabıyla anılırdı o zamanlar. Moşe Dayan lakabı da bir gözü olmadığı için takılmıştı Muhammed Demir'e. Sanayi fırlamalığını çocukluğundan hatmetmiş,kızdığında argonun kralını kullanan,çabuk kızan ve çabuk durulan bir adamdı.Bizim kahvedeki lakabı Aga'ydı.Oyun masası onu kızdırmak için kurulur ve öfkeyle kağıtları atması ile son bulurdu çoğu kez. Ardından onun aracına dolunur ya bir çeşme başına,ya birdere kenarına konulurdu hep birlikte. Ne öfke ne de küfür kalmazdı sofrada.Gönlü güzel insandı.

Bir Kazdağları tutkunuydu avlanmayı bıraksa da. Avucunun içi gibi bilirdi her köşesini. Derelerdeki balıkları,çeşmeleri,yolları jipiyle ezberlemişti.Yaz kış farketmezdi onun için. Dalak suyu vazgeçilmeziydi.Tanıdığım gerçek çevrecilerden belki de ilkiydi.

Ekmeği yenir,sohbeti çekilir bir insandı.Arkadaşlarını kıramazdı hiç ne kadar kızsa bile. Yüreği sıcacık ve dost canlısıydı.İki kadeh rakıyı da sohbetle içerdi.Çan sanayisinin kahrını çekmiş bir duayendi.

Muhammed Demir bu şehre değer katan bir fenomendi.Nevi şahsına münhasır bir insandı. Ardında iz bırakanlardandı. Ona kardeşlik etmek benim için ayrı bir şanstı. Kara Ziya ile ikisi kahvemizin baştacıydılar.

İnsanlar fani elbette. Geldiğimiz gibi gideceğiz. Onlar bize güzel hatıralar bırakarak,iz bırakarak gittiler.Sevgilerinin eksikliğini duyacağız içimizde elbette. Ama bıraktıkları izlerden yola devam edeceğiz.

Agam ben senden razı oldum. Hakkını helal et. Ben ettim. Allahtan rahmet diliyorum sana. Mekanın cennet olsun. İlk fırsatta senin hatırına Kazdağlarına çıkacağım ve Dalak suyuna selamını söyleyeceğim. Sana söz.

 

Hamza Yıldız/Gece Notları227 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BU ŞEHRİN GÜZEL İNSANLARINDANDI YAKUP BORAN - 16/10/2019
Yıllarca aynı mahallede yaşadık. Önce babası Nuri dede sonra ağabeyi Hüseyin Boran'ın işlettiği bakkaldan alışveriş yaptık. Hemen lisenin köşesindeydi dükkanları.
BİR NEŞET ERTAŞ NOTU - 11/10/2019
Yağmurun teneke çatılara düştüğü akşam ne kadar yalnızdım. Radyodan lamba fitili yalnızlıklara akıyordu türküler ve kağıdın nasibine kalan hasrete dair şiirler. Düşlerin daveti ertelemezdi. Kırık, dökük bir sonbahardı kapımı çalan .Eylüldü, acıları i
LEYLA YÜZÜNDEN - 06/10/2019
Pencereden kanun esintileri dökülürdü akşamları Hele baharsa, camlar açılmışsa, taksimler sıralanırdı
ARTIK BİZ DEĞİLİZ - 26/09/2019
Ne çok şey değişiyor hayata dair Bu sokak artık benim sokağım değil mesela
TÜRK DİLİ YOKSA SEN DE YOKSUN - 21/09/2019
Türk dilini mukaddes bilirim.Ana sütüm gibi helaldir.Eski veya yeni kelime ayrımı yapmam.Yazı ve şiirlerimde hayal dünyama ve derdimi açan kelimelere yer veririm.
KOCABAŞ KURURSA - 13/09/2019
Su temizler diye diye suları da kirlettik. Bütün çöplerimizi, pisliklerimizi dere ve çaylara attık.
SEN ZAMANA AİTSİN - 09/09/2019
Zaman sana ait değil, sen zamana aitsin. Anladığında kelebek ömrünce kısa bir hayatın pişmanlığı kalacak avuçlarında. Toprakta çürüyen bir ten yalnızlığı olacak yalnızlığın. Başka alemlerde ruh kaybolmuşluğu.
SU VE VİCDAN NÖBETİ KİME KALDI? - 29/08/2019
Çanakkale'nin tek su kaynağı Atikhisar Barajı su havzası Kirazlı, Balaban bölgesinde Alamos Gold firmasının başlattığı altın işletmesine tepki olarak başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti nereye evriliyor?
BAŞIN BELADA ÇOCUK - 25/08/2019
Bu gün derneği açtım. Kahve koydum ocağa. Genç bir kardeşimin şiirlerini koydum önüme. Sigaramı yaktım.
 Devamı