• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
GÜZEL İNSANLARDANDI
11/07/2019

 Çan bir avuç insanın yaşadığı ve herkesin birbirini tanıdığı bir yerdi çocukluğumuzda. En güzeli de konu komşusuyla,ahbabıyla hayatı olduğu kadar paylaşan ve yokluklardan bile mutluluk,kardeşlik ve huzur çıkaran bir şehirdi. Yiğit lakabıyla anılırdı o zamanlar. Moşe Dayan lakabı da bir gözü olmadığı için takılmıştı Muhammed Demir'e. Sanayi fırlamalığını çocukluğundan hatmetmiş,kızdığında argonun kralını kullanan,çabuk kızan ve çabuk durulan bir adamdı.Bizim kahvedeki lakabı Aga'ydı.Oyun masası onu kızdırmak için kurulur ve öfkeyle kağıtları atması ile son bulurdu çoğu kez. Ardından onun aracına dolunur ya bir çeşme başına,ya birdere kenarına konulurdu hep birlikte. Ne öfke ne de küfür kalmazdı sofrada.Gönlü güzel insandı.

Bir Kazdağları tutkunuydu avlanmayı bıraksa da. Avucunun içi gibi bilirdi her köşesini. Derelerdeki balıkları,çeşmeleri,yolları jipiyle ezberlemişti.Yaz kış farketmezdi onun için. Dalak suyu vazgeçilmeziydi.Tanıdığım gerçek çevrecilerden belki de ilkiydi.

Ekmeği yenir,sohbeti çekilir bir insandı.Arkadaşlarını kıramazdı hiç ne kadar kızsa bile. Yüreği sıcacık ve dost canlısıydı.İki kadeh rakıyı da sohbetle içerdi.Çan sanayisinin kahrını çekmiş bir duayendi.

Muhammed Demir bu şehre değer katan bir fenomendi.Nevi şahsına münhasır bir insandı. Ardında iz bırakanlardandı. Ona kardeşlik etmek benim için ayrı bir şanstı. Kara Ziya ile ikisi kahvemizin baştacıydılar.

İnsanlar fani elbette. Geldiğimiz gibi gideceğiz. Onlar bize güzel hatıralar bırakarak,iz bırakarak gittiler.Sevgilerinin eksikliğini duyacağız içimizde elbette. Ama bıraktıkları izlerden yola devam edeceğiz.

Agam ben senden razı oldum. Hakkını helal et. Ben ettim. Allahtan rahmet diliyorum sana. Mekanın cennet olsun. İlk fırsatta senin hatırına Kazdağlarına çıkacağım ve Dalak suyuna selamını söyleyeceğim. Sana söz.

 

Hamza Yıldız/Gece Notları238 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
BİZİ VAR EDEN ÇAN İÇİN - 30/12/2019
Her mücadele çekirdek oluşumla başlar.Çan Çevre Derneği yedi kişi ile başladı.Hareketini ideolojik değil hayatın gerçeği üzerine
HALK ARTIK YÜRÜYOR - 24/12/2019
Kumarlar köyü kadınları davet etti bizi. Beyaz, tülbentli, mübarek yüzlü kadınlar. Suyumuzu çalıyorlar, bize destek olun, dediler. Sizi misafir edelim dediler.
TERİN DAMLADIĞI YOL - 17/12/2019
Kuş kanadına değen rüzgarla yürü Dağı kuşatan ormanın arasından
GECE NOTLARI - 09/12/2019
Bu ülke kısır siyasi ve toplumsal çelişkilerin kavgasından yaşadığı çağı ıskalamakla meşgul.Hala da ısrarla bu kavgayı sürdürüyor
AŞK LAMİA İSE BU ŞEHİR BİLİR - 06/12/2019
Aşk,bilinmezlikle korku arasında tek başına yürümektir.Derin bir kuyuya bir yudum su için inmektir.
SİS - 30/11/2019
Sis akşamdan çöktü şehrin üzerine artık kördüm Lamia Minareler, fabrika bacaları, evler yoktu kapanmıştı yollar
 Devamı