• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
GÜZEL İNSANLARDANDI
11/07/2019

 Çan bir avuç insanın yaşadığı ve herkesin birbirini tanıdığı bir yerdi çocukluğumuzda. En güzeli de konu komşusuyla,ahbabıyla hayatı olduğu kadar paylaşan ve yokluklardan bile mutluluk,kardeşlik ve huzur çıkaran bir şehirdi. Yiğit lakabıyla anılırdı o zamanlar. Moşe Dayan lakabı da bir gözü olmadığı için takılmıştı Muhammed Demir'e. Sanayi fırlamalığını çocukluğundan hatmetmiş,kızdığında argonun kralını kullanan,çabuk kızan ve çabuk durulan bir adamdı.Bizim kahvedeki lakabı Aga'ydı.Oyun masası onu kızdırmak için kurulur ve öfkeyle kağıtları atması ile son bulurdu çoğu kez. Ardından onun aracına dolunur ya bir çeşme başına,ya birdere kenarına konulurdu hep birlikte. Ne öfke ne de küfür kalmazdı sofrada.Gönlü güzel insandı.

Bir Kazdağları tutkunuydu avlanmayı bıraksa da. Avucunun içi gibi bilirdi her köşesini. Derelerdeki balıkları,çeşmeleri,yolları jipiyle ezberlemişti.Yaz kış farketmezdi onun için. Dalak suyu vazgeçilmeziydi.Tanıdığım gerçek çevrecilerden belki de ilkiydi.

Ekmeği yenir,sohbeti çekilir bir insandı.Arkadaşlarını kıramazdı hiç ne kadar kızsa bile. Yüreği sıcacık ve dost canlısıydı.İki kadeh rakıyı da sohbetle içerdi.Çan sanayisinin kahrını çekmiş bir duayendi.

Muhammed Demir bu şehre değer katan bir fenomendi.Nevi şahsına münhasır bir insandı. Ardında iz bırakanlardandı. Ona kardeşlik etmek benim için ayrı bir şanstı. Kara Ziya ile ikisi kahvemizin baştacıydılar.

İnsanlar fani elbette. Geldiğimiz gibi gideceğiz. Onlar bize güzel hatıralar bırakarak,iz bırakarak gittiler.Sevgilerinin eksikliğini duyacağız içimizde elbette. Ama bıraktıkları izlerden yola devam edeceğiz.

Agam ben senden razı oldum. Hakkını helal et. Ben ettim. Allahtan rahmet diliyorum sana. Mekanın cennet olsun. İlk fırsatta senin hatırına Kazdağlarına çıkacağım ve Dalak suyuna selamını söyleyeceğim. Sana söz.

 

Hamza Yıldız/Gece Notları464 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
 Devamı