• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
HASADA SALATALIKLA BAŞLADIK SONUMUZ HIYAR OLMASIN
22/06/2019

 

Bu gün öğle üzeri kızım Eylül, Demir Ali paşam ve hanım beni çiftliğe götürüp bıraktılar. Onlar nişan hazırlığı telaşındalar, beni oyun dışına attılar. Şikayetim yok. Hava sıcak ve nemli. Biraz soluklandım. Bahçeyi gezdim. Bir poşet salatalık topladım. Patlıcanlar, biberler, fasulyeler, karpuz ve kabaklar çiçekte, çok da keyifliler... Ben de bu keyiften keyiflendim. Sulama yaparken eğitimci arkadaşlar gelmişti. Sohbete dalınca vanayı kapatmayı unutmuşum, havuz boşalmış. Yaşlılık alametleri bunlar. Aman kimse duymasın. Çırakların diline düşmeyelim. Öyle bir makaraya sararlar ki ipin ucunu bulamam bir daha.

Çapayı aldım elime. Mısırları kazdım, otlarını temizledim. Çıkmayan fasulyelerin yerine yenisini ekmiştim, çıkmışlar. Diplerini doldurdum. Bamyaların otlarını temizledim. Terledim ve yoruldum. Ocağa çay suyu koydum. Attila İlhan'ın Ben Sana Mecburum kitabını aldım ve kestane gölgesi altındaki masama kuruldum. Bu kitabı kaçıncı defa okuduğumu hatırlamıyorum. Şairiyle Divan Pastanesi'nde karşılıklı uzun bir sohbetim de vardır ayrıca. Mektuplaşmalarımız da olmuştu. Yazmıştım. O benim şiir dünyamın efendisidir. Kutup yıldızımdır. Kaptan şiirlerimi ona saygı babında yazdım zaten. Ustaların hakkı ödenmez.

Rüzgar serinletiyor, çay terletiyor, şiir düşündürüyor ve ufkumu açıyor. Zihnimde kelimelerin dansı ve şiir pırıltıları oluşuyor. Dinleniyorum. Makası alıp fidanların piçlerini temizliyorum, aykırı dallarını buduyorum. Geçen yıl tohumdan ekip kurudu dediğim ceviz fidanı otların arasında üç karış boy atmış. Gidip çapayı alıp dibini temizledim. İki bidon su ile suladım ve gübresini verdim. Artık yeni doğan bir evladım var ve her gün on dakikam onun. İnsan ve fidan ilgi istiyor. Hayat kolay yeşermiyor. Yeşertmek sabır ve emekle oluyor.

Tam yine dinlenmeye çekiliyordum, çıraklar sökün etti. Izgara yakıldı, salatalar yapıldı ve sofra kuruldu. Kestane gölgesi bir bereketlendi ki tarifi olmaz. Cezaları tümden sildim. İlyas fotoğrafları gönderirse paylaşırım. Kıskanmak yok ama.

Çırakları birer salatalıkla ödüllendirdim. Çok cömerttim bu gün.

 

Hamza Yıldız/18.06.2019517 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
 Devamı