• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
HASADA SALATALIKLA BAŞLADIK SONUMUZ HIYAR OLMASIN
22/06/2019

 

Bu gün öğle üzeri kızım Eylül, Demir Ali paşam ve hanım beni çiftliğe götürüp bıraktılar. Onlar nişan hazırlığı telaşındalar, beni oyun dışına attılar. Şikayetim yok. Hava sıcak ve nemli. Biraz soluklandım. Bahçeyi gezdim. Bir poşet salatalık topladım. Patlıcanlar, biberler, fasulyeler, karpuz ve kabaklar çiçekte, çok da keyifliler... Ben de bu keyiften keyiflendim. Sulama yaparken eğitimci arkadaşlar gelmişti. Sohbete dalınca vanayı kapatmayı unutmuşum, havuz boşalmış. Yaşlılık alametleri bunlar. Aman kimse duymasın. Çırakların diline düşmeyelim. Öyle bir makaraya sararlar ki ipin ucunu bulamam bir daha.

Çapayı aldım elime. Mısırları kazdım, otlarını temizledim. Çıkmayan fasulyelerin yerine yenisini ekmiştim, çıkmışlar. Diplerini doldurdum. Bamyaların otlarını temizledim. Terledim ve yoruldum. Ocağa çay suyu koydum. Attila İlhan'ın Ben Sana Mecburum kitabını aldım ve kestane gölgesi altındaki masama kuruldum. Bu kitabı kaçıncı defa okuduğumu hatırlamıyorum. Şairiyle Divan Pastanesi'nde karşılıklı uzun bir sohbetim de vardır ayrıca. Mektuplaşmalarımız da olmuştu. Yazmıştım. O benim şiir dünyamın efendisidir. Kutup yıldızımdır. Kaptan şiirlerimi ona saygı babında yazdım zaten. Ustaların hakkı ödenmez.

Rüzgar serinletiyor, çay terletiyor, şiir düşündürüyor ve ufkumu açıyor. Zihnimde kelimelerin dansı ve şiir pırıltıları oluşuyor. Dinleniyorum. Makası alıp fidanların piçlerini temizliyorum, aykırı dallarını buduyorum. Geçen yıl tohumdan ekip kurudu dediğim ceviz fidanı otların arasında üç karış boy atmış. Gidip çapayı alıp dibini temizledim. İki bidon su ile suladım ve gübresini verdim. Artık yeni doğan bir evladım var ve her gün on dakikam onun. İnsan ve fidan ilgi istiyor. Hayat kolay yeşermiyor. Yeşertmek sabır ve emekle oluyor.

Tam yine dinlenmeye çekiliyordum, çıraklar sökün etti. Izgara yakıldı, salatalar yapıldı ve sofra kuruldu. Kestane gölgesi bir bereketlendi ki tarifi olmaz. Cezaları tümden sildim. İlyas fotoğrafları gönderirse paylaşırım. Kıskanmak yok ama.

Çırakları birer salatalıkla ödüllendirdim. Çok cömerttim bu gün.

 

Hamza Yıldız/18.06.2019277 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
BİZİ VAR EDEN ÇAN İÇİN - 30/12/2019
Her mücadele çekirdek oluşumla başlar.Çan Çevre Derneği yedi kişi ile başladı.Hareketini ideolojik değil hayatın gerçeği üzerine
HALK ARTIK YÜRÜYOR - 24/12/2019
Kumarlar köyü kadınları davet etti bizi. Beyaz, tülbentli, mübarek yüzlü kadınlar. Suyumuzu çalıyorlar, bize destek olun, dediler. Sizi misafir edelim dediler.
TERİN DAMLADIĞI YOL - 17/12/2019
Kuş kanadına değen rüzgarla yürü Dağı kuşatan ormanın arasından
GECE NOTLARI - 09/12/2019
Bu ülke kısır siyasi ve toplumsal çelişkilerin kavgasından yaşadığı çağı ıskalamakla meşgul.Hala da ısrarla bu kavgayı sürdürüyor
AŞK LAMİA İSE BU ŞEHİR BİLİR - 06/12/2019
Aşk,bilinmezlikle korku arasında tek başına yürümektir.Derin bir kuyuya bir yudum su için inmektir.
SİS - 30/11/2019
Sis akşamdan çöktü şehrin üzerine artık kördüm Lamia Minareler, fabrika bacaları, evler yoktu kapanmıştı yollar
 Devamı