• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu

Hamza Yıldız

Hamza Yıldız
ÇİFTLİK BASANIN CEZA HASANIN
18/06/2019

 

 

Bu sabah çiftlik tarafına güzel yağmur yağdığını öğrendim öğretmen evinde çay içerken. Kasap Muhsin gübre gönderecekti, ihmal etti, çayları ceza olarak ona söylettim. Öğleye doğru küçük kızım beni çiftliğe götürdü. Yağmur yuğmuş, yıkamış ağaçların yapraklarını. Yeşil nasıl gövermiş anlatamam. Havada yağmur serinliği var. Tam çapa zamanı. Salatalıklar, biberler, patlıcanlar, domatesler, fasulyeler ve kabakları kazdım. Havuz taşmıştı, fidanları da suladım. Yeğenim Mehmet ot biçme makinesini almaya geldi. Hava yeniden yağmadan mısırların da otunu temizlemeye niyetlenirken Hasan ve Adnan kardeşlerim ziyaretime geldiler. Meteoroloji yağmur gösteriyordu ama yağmadı. Bir şişe viski ile çikolata da getirmişler. Yorgunluğumu demlerken onlara hayat üzerine uzunca bir vaaz verdim felsefe, siyaset... Usluca beni sonuna kadar dinledikleri için ikişer salatalık ikram ettim. Bahçeden yeni toplamıştım. Sohbet esnasında bizim şişenin dibi delinmiş hiç farkına varamadık. Kafalar hafif dumanlandı. Keyifli bir zaman geçirdik. Ama mısırlar kaldı kazılmadık. Hafta içinde gelip kazma cezası vererek Çan'a döndük. Sert bir hoca olduğum söylenir yıllardır. Arada bir hatırlatmak lazım. Yoksa otoritemin cılkını çıkarır bunlar. Eski, klasik eğitim sistemine dönmenin yararına bir kere daha iman ettim.

Yarın düğün, dernekler ve köy hayırları var. Küçük veya gram altından vaz geçtik, zarflarda artık elliliklerle arzı endam edeceğiz artık. Ceplerde, cepkenlerde delindi bu fakirin. Bereket ayakkabılar eski de olsa sağlam. Koşturacağız mecburen.

Ekrem İmamoğlu için yalnızca dua edebileceğim. Ama dualarım da tutar.

Çiftlikte bahar hala devam ediyor.

Her şey çok güzel olacak. Anladınız siz onu.

 

Hamza Yıldız/ ÇİTLİKTE BU GÜN/ 15.06.2019


 135 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BU ŞEHRİN GÜZEL İNSANLARINDANDI YAKUP BORAN - 16/10/2019
Yıllarca aynı mahallede yaşadık. Önce babası Nuri dede sonra ağabeyi Hüseyin Boran'ın işlettiği bakkaldan alışveriş yaptık. Hemen lisenin köşesindeydi dükkanları.
BİR NEŞET ERTAŞ NOTU - 11/10/2019
Yağmurun teneke çatılara düştüğü akşam ne kadar yalnızdım. Radyodan lamba fitili yalnızlıklara akıyordu türküler ve kağıdın nasibine kalan hasrete dair şiirler. Düşlerin daveti ertelemezdi. Kırık, dökük bir sonbahardı kapımı çalan .Eylüldü, acıları i
LEYLA YÜZÜNDEN - 06/10/2019
Pencereden kanun esintileri dökülürdü akşamları Hele baharsa, camlar açılmışsa, taksimler sıralanırdı
ARTIK BİZ DEĞİLİZ - 26/09/2019
Ne çok şey değişiyor hayata dair Bu sokak artık benim sokağım değil mesela
TÜRK DİLİ YOKSA SEN DE YOKSUN - 21/09/2019
Türk dilini mukaddes bilirim.Ana sütüm gibi helaldir.Eski veya yeni kelime ayrımı yapmam.Yazı ve şiirlerimde hayal dünyama ve derdimi açan kelimelere yer veririm.
KOCABAŞ KURURSA - 13/09/2019
Su temizler diye diye suları da kirlettik. Bütün çöplerimizi, pisliklerimizi dere ve çaylara attık.
SEN ZAMANA AİTSİN - 09/09/2019
Zaman sana ait değil, sen zamana aitsin. Anladığında kelebek ömrünce kısa bir hayatın pişmanlığı kalacak avuçlarında. Toprakta çürüyen bir ten yalnızlığı olacak yalnızlığın. Başka alemlerde ruh kaybolmuşluğu.
SU VE VİCDAN NÖBETİ KİME KALDI? - 29/08/2019
Çanakkale'nin tek su kaynağı Atikhisar Barajı su havzası Kirazlı, Balaban bölgesinde Alamos Gold firmasının başlattığı altın işletmesine tepki olarak başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti nereye evriliyor?
BAŞIN BELADA ÇOCUK - 25/08/2019
Bu gün derneği açtım. Kahve koydum ocağa. Genç bir kardeşimin şiirlerini koydum önüme. Sigaramı yaktım.
 Devamı