• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
ÇİFTLİK BASANIN CEZA HASANIN
18/06/2019

 

 

Bu sabah çiftlik tarafına güzel yağmur yağdığını öğrendim öğretmen evinde çay içerken. Kasap Muhsin gübre gönderecekti, ihmal etti, çayları ceza olarak ona söylettim. Öğleye doğru küçük kızım beni çiftliğe götürdü. Yağmur yuğmuş, yıkamış ağaçların yapraklarını. Yeşil nasıl gövermiş anlatamam. Havada yağmur serinliği var. Tam çapa zamanı. Salatalıklar, biberler, patlıcanlar, domatesler, fasulyeler ve kabakları kazdım. Havuz taşmıştı, fidanları da suladım. Yeğenim Mehmet ot biçme makinesini almaya geldi. Hava yeniden yağmadan mısırların da otunu temizlemeye niyetlenirken Hasan ve Adnan kardeşlerim ziyaretime geldiler. Meteoroloji yağmur gösteriyordu ama yağmadı. Bir şişe viski ile çikolata da getirmişler. Yorgunluğumu demlerken onlara hayat üzerine uzunca bir vaaz verdim felsefe, siyaset... Usluca beni sonuna kadar dinledikleri için ikişer salatalık ikram ettim. Bahçeden yeni toplamıştım. Sohbet esnasında bizim şişenin dibi delinmiş hiç farkına varamadık. Kafalar hafif dumanlandı. Keyifli bir zaman geçirdik. Ama mısırlar kaldı kazılmadık. Hafta içinde gelip kazma cezası vererek Çan'a döndük. Sert bir hoca olduğum söylenir yıllardır. Arada bir hatırlatmak lazım. Yoksa otoritemin cılkını çıkarır bunlar. Eski, klasik eğitim sistemine dönmenin yararına bir kere daha iman ettim.

Yarın düğün, dernekler ve köy hayırları var. Küçük veya gram altından vaz geçtik, zarflarda artık elliliklerle arzı endam edeceğiz artık. Ceplerde, cepkenlerde delindi bu fakirin. Bereket ayakkabılar eski de olsa sağlam. Koşturacağız mecburen.

Ekrem İmamoğlu için yalnızca dua edebileceğim. Ama dualarım da tutar.

Çiftlikte bahar hala devam ediyor.

Her şey çok güzel olacak. Anladınız siz onu.

 

Hamza Yıldız/ ÇİTLİKTE BU GÜN/ 15.06.2019


 150 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
BİZİ VAR EDEN ÇAN İÇİN - 30/12/2019
Her mücadele çekirdek oluşumla başlar.Çan Çevre Derneği yedi kişi ile başladı.Hareketini ideolojik değil hayatın gerçeği üzerine
HALK ARTIK YÜRÜYOR - 24/12/2019
Kumarlar köyü kadınları davet etti bizi. Beyaz, tülbentli, mübarek yüzlü kadınlar. Suyumuzu çalıyorlar, bize destek olun, dediler. Sizi misafir edelim dediler.
TERİN DAMLADIĞI YOL - 17/12/2019
Kuş kanadına değen rüzgarla yürü Dağı kuşatan ormanın arasından
 Devamı