• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 35° 23°

Cemal Oral

Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
23 HAZİRAN’DAN SONRASI
16/06/2019

 

31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından ekonomistler, odalar, borsalar seçimin tamamlandığı bundan sonra ekonomiyi ön planda ele almanın zamanı olduğu çağrısında bulundular.

Ülke bütçesinin üzerine yüklenen seçim masrafları bir yana Dolar’daki engellenemeyen artış yatırımcılarında kararsız kalmasına neden oldu.

Hal böyleyken; bir de İstanbul Büyükşehir seçiminde usulsüzlük iddiaları ve ardından YSK’nın seçim iptal kararı gelince piyasalarda dengeler altüst oldu.

Dolar görünürde 6 liralık sınırı geçti daha sonra 5.80 lere düştü ama ekonomistlere göre Dolar Eylül ayında 7.5 lira civarında olacak.

Hala seçim tartışmalarının olduğu gündemde ekonomi yine ikinci plana atıldı. Asgari ücretin ve emekli maaşlarının eridiği, çiftçinin üretemez duruma geldiği ortamda, iş dünyasından da üst üste iflas haberleri gelmeye başladı. İşsizlikte Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldığını da unutmadan ilave edelim.

23 Haziran öncesi kısaca böyle…

 

***

Çanakkale yerelinin de ülkedeki ekonomik göstergelerden farklı olması olanaksız.

İşyerleri bir bir kapandı. Kapanan işyerlerinin çokluğu gazete haberlerine konu olurken  Esnaf Sanatkarlar Odası iyi araştırma yapılmadan ticarete giriş yapılmamasını istedi ve kendilerine danışılmasını önerdi. Çanakkale’de konut fiyatları düştü ancak satışlarda bir canlanma olmadı.

Elinde parası olan; altının, doların ve TL vadeli mevduatın daha çok kazandırdığı öngörüsü ile mülk almayı tercih etmedi.

Peki ya asgari ücretle geçim savaşı veren işçi, emekli olunca her şeyin daha güzel olacağını uman emekli, tarlasında ne yetiştirse daha pazara sürmeden ithal ürünün getirildiğini gören üretici  ne yapacaktı adım adım gelen kriz karşısında…

 

‘Çaresizlik’  23 Haziran öncesine ekonomik olarak damgasını vurdu.

 

***

23 Haziran sonrası nasıl olacak?

YSK’nın iptal ettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi 23 Haziran’da gerçekleştirilecek. Peki o seçimden hangi sonuç çıkarsa çıksın ekonomiye yansıması nasıl olacak?

Soru gayet net.

İşsizlik, sanayi üretiminde düşüş, dolardaki yükseliş, asgari ücrette, emekli maaşlarında erimenin önüne geçilecek mi? Yoksa hiç arzu edilmese de ülkede ekonomik kaos mu hakim olacak?  İstanbul’da 23 Haziran’da yerel seçimin  tekrarı yapılacağı için genel ekonomik politikaları iktidara sormak gayet doğal. Ancak zam yapıp bütçe açığını ‘anlık’ kapatmak ve piyasaya para pompalayıp Dolar’ı günlük olarak frenlemek mümkün de, çarşı pazar da  domatesi, soğanı, patatesi frenlemek mümkün değilse, halk evine doyacak kadar dahi ekmek götüremiyorsa yeni ekonomik politikalar üretmenin zamanı gelmiş de geçiyordur bile…

 

Saygılarımla283 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

EDEPSİZİM BEN - 03/07/2019
“Elektriğe, akaryakıta, çaya ve şekere yapılan yüzde 15'lik zamlar temmuz enflasyonuna yansıyacağı için emekli ve çalışanların zammına olumlu yansıtılmadı”
EDEPSİZİM BEN - 03/07/2019
“Elektriğe, akaryakıta, çaya ve şekere yapılan yüzde 15'lik zamlar temmuz enflasyonuna yansıyacağı için emekli ve çalışanların zammına olumlu yansıtılmadı”
AÇIKLAYABİLİR MİSİNİZ? - 16/05/2019
Duymamış gibi yaparsan ‘sağır sultan’ derler kızarsın. ‘Yazmak kamuoyunu bilgilendirmek lazım, görevim bu’ dersin; ‘Sen mi kurtarcan memleketi’ derler, daha da ileriye gidersen bi güzel eskitirler. Sorarsın, cevap vermezler... Onlar hep mutluluğun
KATİL AYAĞA KALK! - 20/04/2019
Konu, Çanakkale yerel basınına tüm görüşlerle birlikte yansıdı.
MEMLEKET SEVDANIZ YERİN DİBİNE BATSIN - 29/03/2019
İlayda Sevinç'in cansız bedeni, yapılan incelemenin ardından Ezine Devlet Hastanesi'nin morguna kaldırıldı…
NEDEN O HABERİ YAPMIŞIM? - 24/03/2019
Eleştirinin genel tanımını okuduktan sonra bu sözlerine pişman olacağını bildiğim AKP’li hanımefendiye yazarak, hakaret etmeden sesleniyorum.
YÜREKSİZ OLMA - 28/01/2019
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
BİNDİK BİR ALAMETE… - 16/01/2019
Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir.
YAKINLIK MESELESİ VE BÜLENT TURAN - 06/12/2018
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale Belediye Başkan adayının da Kılıçdaroğluna yakınlığı nedeniyle Ülgür Gökhan olacağını söylemiş.
 Devamı