• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
23 HAZİRAN’DAN SONRASI
16/06/2019

 

31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından ekonomistler, odalar, borsalar seçimin tamamlandığı bundan sonra ekonomiyi ön planda ele almanın zamanı olduğu çağrısında bulundular.

Ülke bütçesinin üzerine yüklenen seçim masrafları bir yana Dolar’daki engellenemeyen artış yatırımcılarında kararsız kalmasına neden oldu.

Hal böyleyken; bir de İstanbul Büyükşehir seçiminde usulsüzlük iddiaları ve ardından YSK’nın seçim iptal kararı gelince piyasalarda dengeler altüst oldu.

Dolar görünürde 6 liralık sınırı geçti daha sonra 5.80 lere düştü ama ekonomistlere göre Dolar Eylül ayında 7.5 lira civarında olacak.

Hala seçim tartışmalarının olduğu gündemde ekonomi yine ikinci plana atıldı. Asgari ücretin ve emekli maaşlarının eridiği, çiftçinin üretemez duruma geldiği ortamda, iş dünyasından da üst üste iflas haberleri gelmeye başladı. İşsizlikte Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldığını da unutmadan ilave edelim.

23 Haziran öncesi kısaca böyle…

 

***

Çanakkale yerelinin de ülkedeki ekonomik göstergelerden farklı olması olanaksız.

İşyerleri bir bir kapandı. Kapanan işyerlerinin çokluğu gazete haberlerine konu olurken  Esnaf Sanatkarlar Odası iyi araştırma yapılmadan ticarete giriş yapılmamasını istedi ve kendilerine danışılmasını önerdi. Çanakkale’de konut fiyatları düştü ancak satışlarda bir canlanma olmadı.

Elinde parası olan; altının, doların ve TL vadeli mevduatın daha çok kazandırdığı öngörüsü ile mülk almayı tercih etmedi.

Peki ya asgari ücretle geçim savaşı veren işçi, emekli olunca her şeyin daha güzel olacağını uman emekli, tarlasında ne yetiştirse daha pazara sürmeden ithal ürünün getirildiğini gören üretici  ne yapacaktı adım adım gelen kriz karşısında…

 

‘Çaresizlik’  23 Haziran öncesine ekonomik olarak damgasını vurdu.

 

***

23 Haziran sonrası nasıl olacak?

YSK’nın iptal ettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi 23 Haziran’da gerçekleştirilecek. Peki o seçimden hangi sonuç çıkarsa çıksın ekonomiye yansıması nasıl olacak?

Soru gayet net.

İşsizlik, sanayi üretiminde düşüş, dolardaki yükseliş, asgari ücrette, emekli maaşlarında erimenin önüne geçilecek mi? Yoksa hiç arzu edilmese de ülkede ekonomik kaos mu hakim olacak?  İstanbul’da 23 Haziran’da yerel seçimin  tekrarı yapılacağı için genel ekonomik politikaları iktidara sormak gayet doğal. Ancak zam yapıp bütçe açığını ‘anlık’ kapatmak ve piyasaya para pompalayıp Dolar’ı günlük olarak frenlemek mümkün de, çarşı pazar da  domatesi, soğanı, patatesi frenlemek mümkün değilse, halk evine doyacak kadar dahi ekmek götüremiyorsa yeni ekonomik politikalar üretmenin zamanı gelmiş de geçiyordur bile…

 

Saygılarımla579 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KRALI DA KANDIRIYORLAR, SARAYI DA SOYUYORLAR - 29/01/2020
Olsun; yine de Allah devlete millete zeval vermesin…
SİZİN GÜNDEMİNİZ NE? - 19/01/2020
Ülke gündemi, Çanakkale gündemi anlık olarak değişiyor. Gerçi gündemin değişmesi tespitim sizin bakış açınıza, çevrenizdeki konularla ne kadar ilgili olduğunuza da bağlı.
BİLMEM ANLATABİLİYOR MUYUM? - 06/01/2020
2020 yılına nasıl girdik? İyi dileklerle...
EKONOMİ TIKIRINDA - 30/11/2019
Enflasyon rakamları açıklanıyor… “İçinde at nalı da var” diyorlar…
BAYRAMİÇ KAYMAKAMLIĞI SORUŞTURMA AÇACAK MI? - 04/11/2019
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde üst üste ‘tartışmalı’ değerlendirmesi yapılan konular gündeme gelmeye başladı. ‘Tartışmalı’ sözcüğünün hafif kaldığını biliyorum ‘provokasyon’ diyenler de var ancak
KONUŞMAK YA DA SESSİZ KALMAK - 13/10/2019
Konuşuyoruz… Konuşuyoruz… Yine konuşuyoruz…
ŞİMDİLİK, ÇANAKKALE HAİNİYİM - 04/09/2019
Vatan haini kime denir? Ülkesinin yüksek çıkarlarını hiçe sayarak onun aleyhinde iş gören kimseye...
YEDİYSEK CEBİMİZDEN, HARCADIYSAK ÖMRÜMÜZDEN… - 13/08/2019
Hiç böyle yazıya ‘girizgah’ yapayım diye uğraşmayacağım. Bodoslama konuya girip her zaman olduğu gibi takdiri okura, Çanakkale halkına bırakacağım.
ÇARESİZ OLMAYIN ÇARE SİZ OLUN! - 25/07/2019
anakkale’nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın su havzasında işletime geçmek için hazırlıklarını tamamlamaya çalışan Kirazlı Balaban’daki Kanadalı altın ve gümüş işletmesi şu an için en büyük sorun.
 Devamı