• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
YAĞMUR RAHMETTİR
14/06/2019

 

Üç gündür gökgürültüsü dinledim ama yeterli yağmur düşmedi. Bu günse sanki gökyüzü delindi. Kuyudan motorla su çekip fidanları sulamayı bitirdim. Çay suyunu ocağa koydum. Edip Cansever'in şiir kitabını açtım. Birden hava karardı. Pencereden simsiyah bulutların kabardığını gördüm. Ve aniden bir fırtına çıktı. Hava birden serinledi. Ve fırtınayla iri damlalar toprağa düşmeye başladı. Sonra acelesi varmış gibi hızlandıkça hızlandı. Uzun zamandır böyle şiddetli yağmur görmemiştim. Yarım saatte toprakta gölcükler,derecikler oluştu. Ağaçların dalları,yaprakları güzelce yıkandı,paklandı,durulandı.

Camdan yağmuru seyrettim keyifle. Keyfimi çayla tatlanırdım,şiir hazzıyla taçlandırdım. Çiftliğin en güzel saatleri bunlar. Tadını çıkarmak lazım.

Beton yığınları arasında çoğalan tutsaklığımın zincirlerini kırıyorum. Özgürlümü huzurla ve doğallıkla süslüyorum. Zaman şiirleşiyor,şiirleştikçe güzelleşiyor. İçimde sıpalar gibi ıslanma tutkusu debreşiyor, kendimi zor tutuyorum. Lamia ile ıslanmışlıklarımız geliyor aklıma.

''Yağmur rahmettir'' derdi kocaanam. Otlar,ağaçlar,ekinlerin bereketidir, canıdır diye ekliyorum ben de. Ve Gece Notları kitabımdan bir şiiri armağan bırakıyorum bu günün anısına.

 

YAĞMUR ÖNCESİ

Bu insanlar ne kadar suskun

Fırtına öncesi yapraklar gibi

Kendi sınırlarında renkleri

Ve uzak rüzgarın

Uzak bulutların serinliği

Gezinir yüzlerinde

 

Bu insanlar böyle suskunlaştıkça

Elleri titremez

Gölgesiz gözleriyle selamlaşır

Ansızın gülerler

Aynı dalgada toplanır yavaş yavaş

Yürekleri

 

Bu insanlar yağmuru beklerken

Hepböyle susarlar

 

Hamza Yıldız/ 02.06.2019318 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
 Devamı