• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
ÇİFTLİKTE BU GÜN-Devam-
12/06/2019

 

 

Köpeklerim her zaman olduğu gibi kapıda karşıladı beni.Önce onları doyurdum. Ağaçların dibine gübrelerini attım. Damlamaları açtım. Havuz taşmıştı,su boşa gitmesin istedim. Üstümü değiştirdim. Önce boy atan börülcelerin diplerini doldurdum. Hava sıcak,ter atma idmanı yapıyorum. Karpuzları da kazdım. Dün kabak ve fasulyeleri bitirmiştim. Yorulunca çay suyu koydum ve Attila İlhan'ın şiir kitabına daldım. O arada gök gürlemeye başladı. Sonrasında biraz tıpırdadı ve dindi. Çay ve Kaptanın şiirleri çok fena keyif veriyor. Tavsiye ederim. Aysel'i Lamia olarak defalarca okudum. Bu ara ustaları şiirlerini döne döne okuyorum. Daha önce yakalayamadığım ayrıntılar ve derinlikler buluyorum. Kestane gölgesinde çay ve şiir yeni bahar renkleri sunuyor ruhuma. Renk,koku ve bahar cömertliği...Kendimi baharın yenilemesi gibi yeniliyorum doğanın ortasında tek başıma. Huzur saatleri...Kuş seslerinin başlamasıyla zirvesini buluyor.

Çıraklara izin verdim bayram sonrasına kadar. Ormancı fasulye sırıklarını getirecek pazartesi günü. Arif yeni işi toparlamaya çalışıyor. Levent ve Selami peşin izinli. Hüseyin dersen bağırsak sıkıntılı...Var olsunlar. Ama bizim ortak kayıp bu aralar. Mobilyacılık kursu alıyor galiba. Kısaca yalnızım bu aralar ve ben de molalarda bolca şiir notları alıyorum. Lamia'ya yeni şiirlerim yolda.

Beni Özgür kardeşim getirdi bu gün çiftliğe. Müzik öğretmeni ve gitarist. Gece Notları kitabım üzerine konuştuk birer cigara içimi. Bir şiirimin şarkısını hazırlıyor bu aralar. Güzel işler yapacağız birlikte. Sanat, doğa ve ruh bütünleşmesi birlikte şu aralar. Gün nasıl kolay bitiyor, inanamazsınız.

Doğanın bütün cömertliği üzerinde bu yıl, baharla birlikte. Dostlarım uğruyor gölgelerime. Asma, meşe veya kestane... Tercih onların. Burası Ali-Hamza Çiftliği, kapıda kilit yok. Allah verdi tesisleri burası. Sadece zarar vermek ve kirli bırakmak yok.

Emaneti aldığın gibi tertemiz bırak.

Hepsi bu.

 

Hamza Yıldız/ 31.05.2019


 356 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
 Devamı