• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
ÇİFTLİKTE BU GÜN-Devam-
12/06/2019

 

 

Köpeklerim her zaman olduğu gibi kapıda karşıladı beni.Önce onları doyurdum. Ağaçların dibine gübrelerini attım. Damlamaları açtım. Havuz taşmıştı,su boşa gitmesin istedim. Üstümü değiştirdim. Önce boy atan börülcelerin diplerini doldurdum. Hava sıcak,ter atma idmanı yapıyorum. Karpuzları da kazdım. Dün kabak ve fasulyeleri bitirmiştim. Yorulunca çay suyu koydum ve Attila İlhan'ın şiir kitabına daldım. O arada gök gürlemeye başladı. Sonrasında biraz tıpırdadı ve dindi. Çay ve Kaptanın şiirleri çok fena keyif veriyor. Tavsiye ederim. Aysel'i Lamia olarak defalarca okudum. Bu ara ustaları şiirlerini döne döne okuyorum. Daha önce yakalayamadığım ayrıntılar ve derinlikler buluyorum. Kestane gölgesinde çay ve şiir yeni bahar renkleri sunuyor ruhuma. Renk,koku ve bahar cömertliği...Kendimi baharın yenilemesi gibi yeniliyorum doğanın ortasında tek başıma. Huzur saatleri...Kuş seslerinin başlamasıyla zirvesini buluyor.

Çıraklara izin verdim bayram sonrasına kadar. Ormancı fasulye sırıklarını getirecek pazartesi günü. Arif yeni işi toparlamaya çalışıyor. Levent ve Selami peşin izinli. Hüseyin dersen bağırsak sıkıntılı...Var olsunlar. Ama bizim ortak kayıp bu aralar. Mobilyacılık kursu alıyor galiba. Kısaca yalnızım bu aralar ve ben de molalarda bolca şiir notları alıyorum. Lamia'ya yeni şiirlerim yolda.

Beni Özgür kardeşim getirdi bu gün çiftliğe. Müzik öğretmeni ve gitarist. Gece Notları kitabım üzerine konuştuk birer cigara içimi. Bir şiirimin şarkısını hazırlıyor bu aralar. Güzel işler yapacağız birlikte. Sanat, doğa ve ruh bütünleşmesi birlikte şu aralar. Gün nasıl kolay bitiyor, inanamazsınız.

Doğanın bütün cömertliği üzerinde bu yıl, baharla birlikte. Dostlarım uğruyor gölgelerime. Asma, meşe veya kestane... Tercih onların. Burası Ali-Hamza Çiftliği, kapıda kilit yok. Allah verdi tesisleri burası. Sadece zarar vermek ve kirli bırakmak yok.

Emaneti aldığın gibi tertemiz bırak.

Hepsi bu.

 

Hamza Yıldız/ 31.05.2019


 141 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
BİZİ VAR EDEN ÇAN İÇİN - 30/12/2019
Her mücadele çekirdek oluşumla başlar.Çan Çevre Derneği yedi kişi ile başladı.Hareketini ideolojik değil hayatın gerçeği üzerine
HALK ARTIK YÜRÜYOR - 24/12/2019
Kumarlar köyü kadınları davet etti bizi. Beyaz, tülbentli, mübarek yüzlü kadınlar. Suyumuzu çalıyorlar, bize destek olun, dediler. Sizi misafir edelim dediler.
TERİN DAMLADIĞI YOL - 17/12/2019
Kuş kanadına değen rüzgarla yürü Dağı kuşatan ormanın arasından
GECE NOTLARI - 09/12/2019
Bu ülke kısır siyasi ve toplumsal çelişkilerin kavgasından yaşadığı çağı ıskalamakla meşgul.Hala da ısrarla bu kavgayı sürdürüyor
AŞK LAMİA İSE BU ŞEHİR BİLİR - 06/12/2019
Aşk,bilinmezlikle korku arasında tek başına yürümektir.Derin bir kuyuya bir yudum su için inmektir.
SİS - 30/11/2019
Sis akşamdan çöktü şehrin üzerine artık kördüm Lamia Minareler, fabrika bacaları, evler yoktu kapanmıştı yollar
 Devamı